Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. september 2022

Drahí spoluobčania

Vaša túžba po autokratovi má len jeden maličký háčik

Pár slov k prieskumu, podľa ktorého si nadpolovičná väčšina Slovákov želá autoritárskeho vodcu.

Vaša túžba po autokratovi má len jeden maličký háčik

Robert Fico na protivládnom proteste na Hlavnej ulici v Košiciach 1. septembra 2022. Podľa 79 percent voličov Smeru potrebuje SR autoritatívneho vodcu. FOTO: TASR/František Iván

Pred niekoľkými dňami Televízia JOJ zverejnila prieskum, ktorý pre ňu vypracovala agentúra AKO, s otázkou: „Potrebuje Slovensko silného a rázneho autoritárskeho lídra? A to aj za cenu, že by sa pohyboval na hranici demokratických princípov.“

Skoro tretina opýtaných (32,9 percenta) si myslí, že „určite potrebuje“. Vyše štvrtina (25,5 percenta) hovorí, že „skôr potrebuje“. Inak povedané, viac ako polovica občanov (58,4 percenta) otvorene pripúšťa, že by si priali autokrata na čele Slovenska.

Najviac sa to týka voličov SNS (80 percent), Smeru (79 percent), Hlasu (78 percent) a Republiky (70 percent). Zástancovia autoritárskeho vodcu medzi voličmi relevantných politických subjektov prevažujú ešte v prípade strany Sme rodina (61 percent).

Priznám sa, že keď som sa o tomto prieskume dopočul, ako prvé som si musel prečítať svoju vlastnú esej spred troch týždňov s dôvodmi, prečo nezutekať zo Slovenska. No vážne!

Milí spoluobčania, vaša túžba po autokratovi má len jeden maličký háčik. Nepochybne si predstavujete, že toho autoritatívneho vodcu bude robiť líder niektorej z politických strán, ktorým fandíte. Voliči Smeru, Hlasu, Republiky či SNS si nepochybne predstavujú, že tým vodcom bude Robert Fico, Peter Pellegrini, Milan Uhrík, prípadne Andrej Danko (hoci v takom prípade by išlo asi skôr o operetu než o autokraciu).

No v takom prípade o tom rozmýšľate nesprávne. Ak pripúšťate vládu autoritárskeho vodcu, musíte si vždy najprv predstaviť, že to robí niekto, koho nemáte radi.

Predstavte si, milí voliči SNS, Smeru, Hlasu či Republiky, že toho autokrata robí napríklad Zuzana Čaputová. Ako prezidentka si zrazu nad rámec ústavy zmyslí, že bude vládnuť prostredníctvom dekrétov, nehľadiac na vládu a parlament. A komu sa to nebude páčiť, tomu sa stane nehoda – napríklad vypadne z okna.

Alebo sa úlohy autoritárskeho lídra zhostí Igor Matovič! Vždy, keď dostane nejaký svet zachraňujúci nápad, vystúpi s emotívnym prejavom v televízii a ministri OĽaNO to poslušne presadia proti vôli väčšiny v parlamente i vo verejnosti. A keďže sa bavíme o tom, že autoritársky vodca by to s hranicami demokracie nebral až tak presne, tak si ešte predstavte, že by sme sa už Matoviča nevedeli zbaviť ani voľbami.

Inzercia

Prípadne si skúste predstaviť, že Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš uskutočnia štátny prevrat pomocou armády. A začnú autoritatívne presadzovať svoje predstavy o správe spoločnosti…

Tak, tak, milí spoluobčania. Každý by chcel, aby toho akcieschopného vodcu, nezošnurovaného demokratickými pravidlami, robil práve ten jeho politický favorit. „Som za silného vodcu, pokiaľ to budem robiť ja sám.“ Kde je však napísané, že toho silného vodcu môžu hrať len vaši vyvolení?

Pokojne by to mohli vziať aj politici, ktorých vy nemusíte alebo vyslovene neznášate. A vtedy by ste sa možno začali dovolávať tých zdanlivo prebytočných demokratických princípov. Tie ústavné pravidlá totiž neslúžia na to, aby bránili politikovi v akcieschopnosti a ráznosti, ale aby chránili vás pred zneužívaním moci. Lebo politik, ktorý vám môže dať čokoľvek, vám môže aj zobrať čokoľvek.

Dúfať, že nejaký demokratickými pravidlami nezošnurovaný vodca vyrieši všetky spoločenské problémy, znamená ignorovať sklon človeka k sebeckému a zištnému správaniu. Alebo povedané po kresťansky: znamená to ignorovať dedičný hriech.

Ľudia, ktorí disponujú mocou, sú vystavení silnému pokušeniu v podobe jej zneužitia. Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Preto je štátna moc prísne rozdelená medzi výkonnú, zákonodarnú a súdnu moc, ktoré sa navzájom majú vyvažovať a strážiť.

Vkladať dôveru do jediného autokrata znamená dúfať v jeho nezištnosť a blahosklonnosť. No každý človek má aj zlú stránku a kde je napísané, že tá u vášho vysnívaného politického spasiteľa nezačne časom prevažovať?

A ako sa ho potom zbavíte, keď demokratické pravidlá hry pokladáte len za nepríjemný zväzujúci korzet?!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.