Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. september 2022

O čom sníva expremiér

Niekoľko trhlín v novom Dzurindovom projekte

Prečo má KDH dobré dôvody, aby bolo skeptické k plánom Mikuláša Dzurindu.

Niekoľko trhlín v novom Dzurindovom projekte

Foto: Andrej Lojan

Po tom, ako sa celé leto tajomne špekulovalo o novom Dzurindovom projekte, je už konečne trochu jasnejšie, ako si expremiér predstavuje svoj návrat na politickú scénu.

Dá sa to odčítať ani nie tak z tých niekoľkých Dzurindových mediálnych vyjadrení, ale z toho, s kým sa stretáva a rokuje.

Mikuláš Dzurinda sa rozprával s predsedom KDH Milanom Majerským, podľa ktorého si vymenili názory a v dobrom sa rozišli s tým, že obidvaja chcú pomôcť Slovensku. KDH je podľa svojho predsedu pripravené viesť po regionálnych a komunálnych voľbách rozhovory na tému, ako zabezpečiť, aby v parlamentných voľbách neprepadlo veľa hlasov.

Stretnutie s Dzurindom potvrdil aj líder strany Spolu Miroslav Kollár, ktorý viac prezradil aj o obsahu rozhovoru. Bavili sa vraj o tom, ako skonsolidovať stredopravé sily tak, aby v nasledujúcich voľbách neprepadli žiadne hlasy demokratických voličov, ako sa to stalo v roku 2020. K rovnakej téme sa s Mikulášom Dzurindom stretol aj šéf strany Dobrá voľba a umiernený Tomáš Drucker.

Z týchto mediálnych správ o Dzurindových rokovaniach je pomerne zrejmé, ako expremiér rozmýšľa. Nechce na zelenej lúke zakladať novú stranu, ale z pozadia zošikovať stredový blok politických strán, ktorý by išiel spoločne do volieb. Ako alternatíva pre voličov, ktorí nechcú voliť extrémistov, Smer ani Hlas, ale zároveň majú veľa výhrad aj voči SaS a OĽaNO.

Dzurindov plán má istú politickú logiku, ale zároveň niekoľko veľkých trhlín. Zdieľať

Tento Dzurindov plán má istú politickú logiku, ale zároveň niekoľko veľkých trhlín.

Kľúčovým prvkom takéhoto projektu by muselo byť KDH. Integrovať niečo v podobe koalície alebo spoločnej účasti na jednej kandidátke má zmysel len okolo subjektu, ktorý má reálnu šancu dostať sa do parlamentu. Z tých, ktoré pre Dzurindu prichádzajú do úvahy, je takým len KDH.

Nech by sa Dzurinda akokoľvek snažil, integrovanie takých strán ako Spolu, Dobrá voľba či ODS generála Macka by neviedlo k výsledku. Ak teda pod výsledkom rozumieme vytvorenie životaschopného stredopravého bloku, ktorý by bol schopný vstúpiť do parlamentu. Bolo by to strácanie času s politickým planktónom, čo je expremiérovi určite jasné.

KDH má však viacero dobrých dôvodov, aby bolo voči takýmto integračným projektom skeptické.

Inzercia

Jedným z nich je skúsenosť z minulosti. Pred voľbami v roku 1998 zmenila Mečiarova vláda účelovo volebný zákon a viaceré vtedajšie opozičné strany vrátane KDH na to reagovali vytvorením spoločnej volebnej strany SDK. Toto zoskupenie Dzurinda využil na akceleráciu svojej politickej kariéry a neskôr aj na vznik vlastnej strany SDKÚ. Pritom sa svoju materskú stranu KDH snažil de facto vytunelovať.

V kolektívnej pamäti kresťanských demokratov zostali tieto udalosti zapísané a mnohí členovia hnutia sa preto na akékoľvek integračné snahy zaštítené Dzurindom budú pozerať s veľkými obavami.

Ďalším dôvodom je, že spolupráca so Spolu a s Dobrou voľbou by pripomínala pamätný pakt o neútočení, ktorý pred ostatnými voľbami podpísal s progresívcami Alojz Hlina. Tým mnohých konzervatívnych voličov nielen zneistil, ale zároveň poskytol Igorovi Matovičovi muníciu k predvolebnému útoku pod heslom, že KDH paktovaním s progresívcami zrádza svojich voličov.

Vôbec pritom nie je vylúčené, že ak sa kresťanskí demokrati budú pohybovať v rizikovom pásme okolo hranice potrebnej na vstup do parlamentu, budú aj oni nútení uvažovať o nejakej forme predvolebnej spolupráce.

Dôležité pre nich bude najmä získať späť tisíce hlasov z takzvaných kresťanských spoločenstiev, ktoré v minulosti prešli od KDH k OĽaNO. Napokon, to bol jeden z dôležitých faktorov, prečo kresťanskí demokrati skončili mimo parlamentu.

Týchto voličov dnes do značnej miery zastupuje Kresťanská únia. Aj preto mnohým v KDH môže dávať väčší zmysel uvažovať o nejakej forme predvolebnej spolupráce skôr týmto smerom, ako sa spájať so Spolu či s Druckerom.

Predstaviť sa ešte dá aj nejaká forma predvolebnej spolupráce KDH a strany Za ľudí. Určite by však išlo o užší formát, ako je Dzurindov projekt, ktorý by sa navyše zaobišiel bez jeho asistencie.

Zhrnuté a podčiarknuté: nejaká zmysluplná integrácia napravo od stredu, v priestore mimo OĽaNO a SaS, je možná len za účasti KDH. Kresťanskí demokrati však majú len málo dôvodov na to, aby sa do takejto širokospektrálnej aliancie hrnuli.

Dzurindov projekt je síce vďačnou témou na nezáväzné politizovanie, ale určite nie realistický scenár.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.