Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. september 2022

Orbánova ministerka spravodlivosti Judit Varga

Nebojujeme s Komisiou, ale s europarlamentom, ktorý žije v ideologickej bubline

Rozhovor s ministerkou spravodlivosti Judit Vargovou o sporoch medzi Budapešťou a inštitúciami EÚ i o budúcnosti V4 a Ukrajine.

Nebojujeme s Komisiou, ale s europarlamentom, ktorý žije v ideologickej bubline

Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Varga. Foto: Facebook

Judit Varga je ministerkou spravodlivosti Maďarska za stranu Fidesz. Svoj vládny post zastáva od roku 2019. Predtým pôsobila ako štátna tajomníčka pre vzťahy s EÚ.

Vyštudovala právo a v minulosti pôsobila v advokácii a aj ako poradkyňa maďarských poslancov Európskeho parlamentu. Je vydatá, má tri deti a hovorí po anglicky, po nemecky, po francúzsky a po španielsky. Postoj sa s ňou rozprával na Konzervatívnom summite v Bratislave. 
 

Európska komisia hrozí Maďarsku, že mu zadrží 7,5 miliardy eur z eurofondov pre údajné nedostatky v oblastiach ako právny štát alebo protikorupčné opatrenia. Ako na to Maďarsko zareaguje?

Tento vývoj je vlastne už výsledkom veľmi intenzívnych rokovaní medzi Maďarskom a Európskou komisiou. Počas posledných šiestich týždňov, odkedy sme dostali oznámenie od EK, sme spoločne vypracovali sedemnásť opatrení týkajúcich sa zlepšenia nášho protikorupčného rámca, posilnenia efektívnosti a transparentnosti maďarského verejného obstarávania a jasnejších pravidiel pre oblasť konfliktu záujmov. Z tohto dôvodu vítame, že po viac ako roku zbytočných ideologických debát sme sa napokon dopracovali ku konkrétnemu zoznamu otázok, ktoré môžeme riešiť.

Keď hovoríte o „ideologických debatách“, narážate na Európsky parlament?

S politickými útokmi neurobíte nič, ako je to v prípade Európskeho parlamentu, ktorému sa proste len nepáči, že v Maďarsku máme konzervatívnu vládu. Ale s Komisiou sme napokon dospeli k praktickému prístupu, v rámci ktorého sa my všetci sústreďujeme na výsledok.

Čiže Budapešť vyjde Komisii v ústrety?

Pokiaľ nám ukážu, že môžeme zlepšiť náš právny rámec takto a takto, a pokiaľ je to primerané a zdôvodnené, maďarská vláda bude súhlasiť a riešenie prijme. Preto aj Komisia včera (v nedeľu – pozn. aut.) vyhlásila, že ak dôjde k plnej implementácii, tieto opatrenia vyriešia všetky sporné otázky a máme teraz dva mesiace s veľmi prísnym rozvrhom, aby sme prijali dekréty, zákony, zlepšili protikorupčné stratégie atď. To znamená, že napokon kráčame po jasnom chodníku. Teraz konečne viem, aký majú problém, a súhlasím, že sa môžeme zlepšiť.

Nesúhlasím so všetkým, čo nám bolo vyčítané, ale to teraz nestojí ako otázka. Ide aj o peniaze maďarských daňových poplatníkov. A to je veľmi dôležité, pretože sme dokázali oddeliť ideologické témy, ako je migrácia a rodinná politika, od veľmi praktických problémov. Z tohto dôvodu pokladáme Európsku komisiu za súčasť riešenia, rovnako ako je ním Maďarsko, na rozdiel od Európskeho parlamentu, ktorý s mojou krajinou zvádza ideologické boje a je stále súčasťou problému. Oni si neprajú vyriešenie sporných otázok, lebo ich skutočným problémom je maďarská konzervatívna vláda.

No oni aj tvrdia, že Maďarsko už ani nie je demokratickou krajinou.

V skutočnosti majú s maďarskou demokraciou problém. Boli to totiž voliči, kto si zvolil konzervatívnu vládu s dvojtretinovou väčšinou.

Nemá Maďarsko tieto problémy aj pre postoj, ktorý zaujalo k vojne na Ukrajine? Pretože Poľsko bolo v podobnej situácii. Takisto mu hrozili zadržaním zdrojov z fondu obnovy, ale záležitosť sa rýchlo urovnala, keď vypukla vojna a Poľsko sa stalo nenahraditeľným.

Podľa môjho názoru okolnosti procedúry s Európskou komisiou nemajú nič spoločné s vojnou na Ukrajine. Ide o praktické otázky týkajúce sa boja proti korupcii a konfliktu záujmov.


Judit Varga na Konzervatívnom summite v Bratislave. Foto: Facebook/Judit Varga

Inzercia

Otvára sa však širšia otázka budúcnosti vyšehradskej spolupráce, keďže Maďarsko zvolilo k vojne veľmi odlišný postoj než tri zvyšné krajiny V4.

Naša pozícia voči Rusku nebola nikdy, ani pred vojnou, tajomstvom. Naši partneri z V4 tiež vedia a chápu, že 80 percent našich dodávok plynu pochádza z Ruska. Preto sme museli uzavrieť naše kontrakty, aby naše domácnosti i priemysel mohli fungovať.

Dám vám len jedno číslo: 85 percent maďarských domácností využíva ruský plyn na kúrenie a varenie. Aj keď nakúpime plyn z Rakúska, v konečnom dôsledku pôjde o ruský plyn. Je záležitosťou geografie, matematiky a fyziky, ako dokážeme nahrádzať ruské fosílne palivá. Sme na tej ceste, vyžaduje si to veľké investície, ale je to aj veľmi náročné. Potrebujeme plynovody zo západu. Ani chorvátsky terminál pre skvapalnený plyn nemá dostatočnú kapacitu, aby v blízkom čase nahradil Rusko ako dodávateľa.

Majú aj Poliaci, ktorí boli v EÚ vašimi najbližšími spojencami, pochopenie pre toto rozpoloženie Maďarska?

Ide o praktickú otázku a nikdy to nebolo tajomstvom. My tiež rozumieme, že naši poľskí kolegovia majú odlišný prístup, a rešpektujeme to. Vo Vyšehradskej štvorke sa snažíme o vzájomné porozumenie. A pokiaľ ide o humanitárnu stránku veci, pomáhame ukrajinským utečencom. Rovnako pokiaľ ide o obrannú spoluprácu, pomáhame chrániť vzdušný priestor v oblasti Baltského mora.

Nemáte teda obavu, že by odlišné stanoviská štátov V4 narušili tento blok?

Naši súperi sa snažia útočiť na veľmi úspešnú vyšehradskú spoluprácu. Chcú nás rozdeliť, lebo V4 sa nedávno stala silným hráčom. Sme dynamickí, pragmatickí a stredná Európa má množstvo konkurenčných výhod. Investície rastú, máme konkurencieschopnú daňovú politiku a tí, ktorým sa nepáči tento konzervatívny trend v strednej Európe, sa pokúšajú podkopať naše priateľstvo. Lenže to je ešte staršie, než majú mnohí z nás rokov.

Jedna z tém, pre ktorú bolo Maďarsko silne kritizované, bol predpis o ochrane detí. Odoláte v tejto otázke medzinárodnému tlaku?

Tlak bude, nech urobíme čokoľvek. Ako zo strany Európskeho parlamentu. No teší ma jedna vec: hoci politickí hráči ako EP neustále hrajú svoje hry a kŕmia tlač dezinterpretáciami, pokiaľ ide o náš zákon, ten predpis je v skutočnosti len o právach rodičov, ktoré chráni aj európske právo.

Článok 14 Charty základných práv EÚ hovorí, že rodičia majú právo vychovávať a vzdelávať svoje deti v súlade so svojím svetonázorom. S Európskou komisiou vedieme separátne konanie, v rámci ktorého máme právnu debatu – oni argumentujú, my argumentujeme, uvidíme, kto sa presadí. Potrebujeme súdne rozhodnutie. A pokiaľ nevyhráme, budeme hľadať riešenie, ako zharmonizovať situáciu medzi Maďarskom a EK.

Viackrát ste spomenuli Európsky parlament. Z Maďarska zaznela myšlienka, že možno by sa niečo malo urobiť s pozíciou EP v rámci architektúry inštitúcií Európskej únie.

Vieme, že základnou myšlienkou európskej integrácie bola mierová spolupráca členských štátov. Konflikty sa mali riešiť za okrúhlym stolom. To znamená, že EÚ je založená na členských štátoch, nie na nadnárodných telesách. Európsky parlament žije vo svojej vlastnej ideologickej bubline s pocitom, že má poslanie. Ak isté hranice platia pre členské štáty, mali by nejaké podľa mňa platiť aj pre Európsky parlament. Budeme bojovať za silnú Európu – za Európu národov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.