Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
23. september 2022

Vatikánska sedma

Keď biskupi rôzne chápu synodalitu

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktorky Sveta kresťanstva Jany Zlatohlávkovej.

Keď biskupi rôzne chápu synodalitu

Foto: Synodaler Weg/Maximilian von Lachner

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ktorí kardináli a biskupi kritizujú nemeckú synodálnu cestu,
  • kedy sa stretne pápež s nemeckými biskupmi,
  • ako môžu ženy absolvovať ženskú verziu programu „Exodus 90“.

Nemecká synodálna cesta vzbudzuje emócie. A to nielen v Nemecku, ale aj v okolitých krajinách. Niektorí ju sledujú s nadšením, vnímajú ju ako reformný proces obnovy a obrátenia nemeckej cirkvi hodný nasledovania pre celú univerzálnu cirkev.

Iní sa na výsledky jednotlivých synodálnych zhromaždení v podobe prijatých dokumentov pozerajú s obavami či dokonca s pohoršením. Otvorene sa hovorí aj o tom, že doterajšie smerovanie synodálnej cesty môže mať až schizmatické dôsledky.

Začiatkom septembra sa uskutočnilo vo Frankfurte nad Mohanom už štvrté synodálne zhromaždenie, na ktorom boli schválené dokumenty týkajúce sa svätenia žien či zmien v učení o homosexualite. Na programe je ešte jedno synodálne zhromaždenie na jar, kde sa bude hlasovať o ďalších dokumentoch, voči ktorým sa tiež dvíhajú hlasy, že sú v rozpore s učením Katolíckej cirkvi.

Pápež František sa ešte v júni v rozhovore pre jezuitský časopis La Civiltà Cattolica zmienil, že predsedovi nemeckých biskupov Georgovi Bätzingovi tlmočil svoje výhrady. „Povedal som mu, že v Nemecku je veľmi dobrá evanjelická cirkev. Nepotrebujeme dve.“  

V novembri sa nemeckí biskupi chystajú do Vatikánu na návštevu ad limina. Bude určite zaujímavé sledovať, čo povie biskupovi Bätzingovi pápež tentoraz. Ako avizoval predseda nemeckej biskupskej konferencie, do Vatikánu sa chystajú priniesť všetky dokumenty, ktoré už schválili na synodálnej ceste.

Spokojnosť predsedníctva synodálnej cesty po hlasovaní o dokumente Ženy v službe a úradoch cirkvi. Zľava: predseda Nemeckej biskupskej konferencie biskup Georg Bätzing, predsedníčka Centrálneho výboru nemeckých katolíkov Irme Stetter-Karp, podpredseda biskupskej konferencie Franz-Josef Bode. Zdroj: Synodaler Weg/Maximilian von Lachner

Obavy vo svete. Prednedávnom 70 biskupov z celého sveta adresovalo nemeckým biskupom bratský otvorený list, v ktorom vyjadrili znepokojenie z toho, akým smerom sa uberá synodálny proces. Medzičasom pribudli ďalší signatári, medzi inými sú aj šiesti známi kardináli (napríklad kardinál George Pell z Austrálie, Camillo Ruini z Talianska či americký kardinál Raymond Burke).

Odpoveď od predsedu nemeckých biskupov Georga Bätzinga však zrejme obavy veľmi neodvrátila. Bätzing vyjadril údiv nad námietkami a uistil, že synodálna cesta sa „orientuje na ústredné zdroje poznania viery: Písmo a Tradíciu, učiteľský úrad cirkvi a teológiu, ako aj na zmysel pre vieru u veriacich a znamenia čias vykladané vo svetle evanjelia“.

Nemecký kardinál Walter Kasper, vplyvný teológ v službách Vatikánu počas pontifikátu pápeža Františka, sa už niekoľkokrát kriticky vyjadril k prebiehajúcemu procesu. „Pokiaľ nevezmeme do úvahy početné námietky vznášané rastúcim počtom biskupov z celého sveta, hrozí nemeckej synodálnej ceste, že si ,zlomí väz‘,“ povedal kardinál.

Michael Warsaw, riaditeľ katolíckeho mediálneho domu EWTN, v jednom zo svojich komentárov o dianí na synodálnych zhromaždeniach poukazuje na to, že priaznivci synodálnej cesty určite nemôžu kardinála Kaspera odmietnuť ako „tradicionalistu“, keďže práve on na začiatku pontifikátu pápeža Františka rozprúdil diskusiu o možnosti prijímania Eucharistie pre rozvedených a znovu zosobášených katolíkov.

„Je teda evidentne nepravdivé tvrdiť, že silná opozícia voči smerovaniu synodálnej cesty sa obmedzuje na len na ,konzervatívnych‘ katolíckych lídrov,“ píše Warsaw.

Rozloženie síl v nemeckej biskupskej konferencii. Ani v biskupskej konferencii to nie je jednoliate, hoci by sa to vzhľadom na niektoré schválené kontroverzné synodálne dokumenty mohlo tak zdať. Práve na septembrovom synodálnom zhromaždení 21 biskupov svojím odmietavým stanoviskom zablokovalo prijatie základného dokumentu, ktorým sa malo meniť učenie o sexuálnej morálke. Bolo to prekvapivé a vyvolalo to na strane predsedníctva synodálnej cesty hlboké sklamanie. 

Následne sa stretli len biskupi, aby si svoje postoje vzájomne vydiskutovali. Táto debata zrejme priniesla „svoje ovocie“ počas ďalších nie tajných, ale verejných hlasovaní, keď už len osem z 69 biskupov hlasovalo proti zmenám v učení o homosexualite.

K známym kritikom už dlhodobo patrí regensburský biskup Rudolf Voderholzer, Gregor Maria Hanke z Eichstättu, Stefan Oster z Passau či kolínsky kardinál Rainer Maria Woelki a niekoľko pomocných biskupov, napríklad pomocný augsburský biskup Florian Wörner, ktorý spochybnil to, či vôbec všetci biskupi chápu synodalitu rovnako.

„Vnímam rozdiel medzi tým, čo o synodalite hovorí pápež František, a tým, čo sme zažili vo Frankfurte. Až príliš často sa na dosahovanie určitých cieľov používajú emócie namiesto vecných argumentov,“ povedal biskup Wörner.

Biskup Bätzing totiž práve situáciu, ktorú riešili na synodálnom zhromaždení v súvislosti s neschváleným dokumentom, vníma ako ukážku synodality v praxi. „Zažili sme, že diskusia a dynamika sú možné. Pre mňa je najdôležitejšie, že sme zostali spolu. Toto bytie spolu je v preklade synodalita.“

Komentár Michaela Warsawa k týmto udalostiam zas ponúka iný pohľad. „Taktika obnaženého nátlaku predvedená na poslednom zhromaždení je úplne cudzia zdravému fungovaniu kolegiálnej a bratskej cirkvi – v podstate zrádza samotnú koncepciu synodality,“ píše komentátor.

Nemecká biskupská konferencia s generálnou sekretárkou Beate Gilles na plenárnom zasadnutí vo Fulde na jeseň 2021. Zdroj: Deutsche Bischofskonferenz/Ralph Sondermann

Inzercia

Synodálnej ceste a neschválenému dokumentu sa budú nemeckí biskupi ešte venovať na jesennom plenárnom zasadnutí biskupskej konferencie vo Fulde, ktoré sa začne v pondelok. Na programe bude okrem iného aj príprava návštevy ad limina a otázky, ktoré prednesú biskupi pápežovi v Ríme. Možno padne reč aj o tom, ako to kto vlastne myslí s tou synodalitou.  

Ďalšie udalosti v skratke

Súd s 90-ročným hongkonským kardinálom Josephom Zenom opäť odložili, začne sa v pondelok. Pojednávanie tento týždeň už odročili z dôvodu, že mal sudca pozitívny test na covid. Zena budú súdiť v súvislosti s jeho úlohou správcu prodemokratického právneho fondu.

Neznámi ozbrojenci v Kamerune podpálili katolícky kostol a uniesli piatich kňazov, dvoch laikov a rehoľnú sestru. Incident odsúdili aj biskupi, ktorí vyzvali na okamžité prepustenie unesených.

Pápež potvrdil nového pomocného gréckokatolíckeho biskupa pre Doneckú oblasť na východe Ukrajiny saleziána Maxyma Riabuchu. Ako všetky východné katolícke cirkvi, aj Ukrajinci si volia vlastných biskupov a pápež musí len potvrdiť voľbu.

Lotyšská vláda vyzvala ruského patriarchu Kirilla, aby Lotyšskej pravoslávnej cirkvi udelil autokefáliu, teda nezávislosť. Ruská pravoslávna cirkev tento krok Lotyšska ostro odsúdila.

Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou vo svete, a to nielen v krajinách, kde tvoria menšinu, povedal štátny sekretár kardinál Pietro Parolin na stretnutí OSN v New Yorku.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Aj ženy majú svoju verziu programu Exodus. V našom vydavateľstve Postoj Media sme vydali novú knihu pre ženy Velebím 90 od autorky Kaylene Brown. Obsahuje 90-dňový program zameraný na ženskú spiritualitu, ktorý sa opiera o záväzok rásť vo svätosti prostredníctvom čností, modlitby a skúmania života svätých žien.

Kniha oslovila aj prekladateľku Timeu Perignátovú, ktorá sa rozhodla počas prekladu knihy program sama absolvovať.

„Program mi predovšetkým pomohol usporiadať si nielen životné, ale aj špecifické každodenné priority. Som presvedčená, že kniha môže čitateľkám priniesť mnoho podnetov na hlbokú duchovnú reflexiu a ponúknuť konkrétne kroky, ako sa vydať na cestu k svätosti v modernej dobe,“ vysvetlila prekladateľka knihy.

Súčasťou knihy sú viaceré modlitby. Rozhodli sme sa preto vytvoriť špeciálnu modlitebnú prílohu, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť tu.

Prajem vám požehnaný víkendový čas! 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.