Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. september 2022

List sestry Hermany

Moja spolužiačka je iná…

Dôležité odpovede na zdanlivo jednoduché otázky mladých ľudí.

Moja spolužiačka je iná…

Drahá Emília,

skončili sa prázdniny a my sa opäť začíname stretávať častejšie. Teším sa z našich spoločných stretnutí. Minule si k nám priviedla aj tvoju kamošku Terku. Myslím si, že to bol tak trošku zámer. Že si s Terkou neprišla preto, aby si sa prišla pochváliť kamoškou, ale že si ju priviedla, lebo ona potrebovala pomoc. Chcem ti za to poďakovať. Stáva sa z teba už skutočná mladá dáma, ktorá nepozerá len na seba, ale pozerá aj na ostatných. A Terka mala naozaj problém.

Jej rodičia aj súrodenci sú ľudia, ktorí majú radi okolo seba spoločnosť. Jeden z bratov je síce chorý a často sa celá rodina a spoločnosť točia okolo neho, ale Terka je introvert a vo svojej rodine trpí. Je to čudné, možno pre niekoho smiešne. Ale aj rodičia a deti, ktorí sú stále veselí, môžu mať vo svojom strede človeka, ktorý je odlišný. Nie je chorý, nie je čudný. Jednoducho je iný ako jeho okolie. A to sa stalo Terke. Terka je vo svojej rodine iná. Pre všetkých čudáčka, ktorá nerada rozpráva, nerada ide na spoločné akcie. Má svoj bohatý vnútorný svet, ktorý dokáže ukázať cez kresby alebo cez básne, ktoré píše. Ale nevie o ňom hovoriť. Nie je zlá! Opakujem, je iná a treba sa jej venovať inak.

Ona trpí, lebo si myslí, že nie je dostatočne dobrá pre svojich rodičov a súrodencov. A trpí aj rodina, lebo všetci jej členovia si zase myslia, že Terka je stále nejaká zamyslená, že je nespoločenská, že sa do nijakej spoločnej rodinnej akcie nechce zapojiť. A ona by sa aj chcela, ale veľké skupiny ľudí ju desia. Vidíš predsa, že prišla k nám domov, tu si kreslila, so všetkými pekne komunikovala, aj sa zasmiala. Nik na ňu netlačil. Cítila sa spokojná a strávila veľa času rozhovormi s tebou. Jej to stačilo a bola veľmi spokojná. Ešte ti aj darovala na pamiatku obrázok, ktorý stihla nakresliť v obývačke.

Chcem ti povedať, že ty ani Terkine kamarátky jej nemôžete nahradiť rodinu. Jej rodina sa trápi s pochopením jej sveta. Je to pre nich iné ako pri ostatných deťoch. No je to ich spoločná cesta hľadania vzájomného vychádzania. Môžeme spoločne Terke pomáhať, povzbudzovať ju, aby neprepadla menejcennosti či melanchólii. Je to múdre a šikovné dievča. A to, že sa neobklopuje množstvom ľudí, z nej predsa nerobí človeka druhej kategórie. Jednoducho potrebuje svoje farbičky, ktorými vyjadrí to, čo nedokáže vyjadriť ústami. Pre ňu asi nebude najlepším darčekom k sviatku voľná vstupenka na plaváreň. Pre ňu bude lepším darčekom skicár a súbor dobrých ceruziek.

Drahá Emília! Som veľmi rada, že som sa s Terkou a jej bohatým vnútorným svetom stretla. Nie je to plytká mladá slečna, ktorá sa hľadá. Je to už zrelé dievčatko, ktoré len potrebuje pochopiť, že jej vnútorný svet je jej bohatstvom a nie jej záhubou. Aby sa jej to podarilo, budem sa za ňu modliť. Verím, že aj ty sa pridáš k mojej modlitbe. Budeme sa za ňu spoločne modliť, aby svoje talenty vedela využiť na radosť iných a na vlastnú svätosť.

Srdečne si ťa objímam.

Tvoja krstná mama

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.