Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2022, 15:00

Prenasledovanie kresťanov

Diktatúra vyhnala z Nikaraguy ďalšiu náboženskú kongregáciu

Odchod mníšok bol spôsobený „tlakom vládnych pracovníkov, aby vedeli, odkiaľ pochádza každý príspevok, ktorý sestry dostali, dokonca vrátane tých najmenších darov“.

Diktatúra prezidenta Daniela Ortegu z Nikaraguy vyhnala rehoľné sestry kríža, informuje Catholic News Agency.

Mníšky pred tým, ako boli nútené opustiť krajinu, slúžili v diecéze Matagalpa, ktorej biskup Rolando Álvarez je teraz v domácom väzení v Manague.

Zdroj blízky kongregácii uviedol, že odchod mníšok bol spôsobený „tlakom vládnych pracovníkov, aby vedeli, odkiaľ pochádza každý príspevok, ktorý sestry dostali, dokonca vrátane tých najmenších darov“.

Táto požiadavka bola podľa zdroja absurdná, pretože mníšky sa živili darmi poskytnutými veriacimi.

Ide o ďalšiu zo série udalostí, ktoré odhaľujú prenasledovanie katolíkov v tejto krajine. V júli boli Misionárky lásky nútené opustiť Nikaraguu.

V marci musel odísť apoštolský nuncius, arcibiskup Waldemar Stanislaw Sommertag a bývalý pomocný biskup z Managuy Silvio Baez žije v exile v Spojených štátoch po tom, ako sa zistilo, že Ortegova vláda zrejme plánovala jeho vraždu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 5 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 6 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 13 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.