Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. september 2022

Hongkong verzus kardinál

Päť vecí, ktoré treba vedieť o súde s kardinálom Zenom

Prečo sa 90-ročný kardinál ocitol na chvíľu za mrežami a za čo ho idú súdiť? Čo mu hrozí? A aká je reakcia Vatikánu?

Päť vecí, ktoré treba vedieť o súde s kardinálom Zenom

Kardinál Zen prichádza na súd v Hongkongu v pondelkové ráno 26. septembra 2022. Foto: TASR/AP Photo Oiyan Chan

Dnes by sa mal začať súd s bývalým biskupom Hongkongu, 90-ročným kardinálom Josephom Zenom. Pôvodne sa malo prvé pojednávanie uskutočniť minulý pondelok, sudca však dostal covid.

Prinášame prehľad najpodstatnejších faktov, ktoré súvisia s nastávajúcim súdom.

Kto je kardinál Zen?

Joseph Zen je bývalý biskup Hongkongu, salezián a kardinál. Zhruba pred 70 rokmi utiekol zo Šanghaja do Hongkongu potom, čo komunisti prevzali vládu v Číne.

Je otvoreným zástancom náboženskej slobody a demokracie vo svojej vlasti a ostrým kritikom dohody Vatikánu s Pekingom o vymenúvaní biskupov z roku 2018. V súvislosti s témou menovania biskupov a prístupom Svätej stolice k čínskemu režimu dokonca osobne intervenoval u pápeža Františka.

Zen navštívil Slovensko v roku 2017, denník Postoj sa s ním vtedy rozprával o živote kresťanov v Číne aj o spomínanej dohode. Rozhovor s kardinálom si môžete prečítať TU.

Prečo súdia kardinála Zena?

Kardinál Joseph Zen sa spolu s ďalšími štyrmi osobami postaví pred súd v súvislosti so svojou úlohou správcu prodemokratického právneho fondu.

Hongkonské úrady zatkli Zena 11. mája a údajne bol ešte v ten deň prepustený na kauciu z policajnej stanice. Ako píše Catholic News Agency, v tom čase sa zdalo, že bude obvinený na základe hongkonského zákona o národnej bezpečnosti. Ide o Pekingom zavedené opatrenia, ktoré kriminalizujú široké definície poburovania a spolčenia so zahraničnými silami.

Zena zatkli spolu s niekoľkými ďalšími významnými prodemokratickými osobnosťami. Medzi ďalšími zatknutými bola speváčka a herečka Denise Ho, bývalá zákonodarkyňa Margaret Ng a akademik Hui Po Keung. Okrem nich je obvinený aj bývalý zákonodarca Cyd Ho, ktorý je už vo väzení za iné obvinenie. Vinu popierajú.

Všetci boli neskôr obvinení v súvislosti s nezaregistrovaním Fondu humanitárnej pomoci 612, ktorý pomáhal prodemokratickým demonštrantom platiť súdne poplatky, kým sa v októbri 2021 fond nerozpustil.

Právnici obvinených argumentujú, že mali právo združovať sa podľa hongkonského základného zákona, čiže ústavy.

Aký trest im hrozí?

Najprv sa zdalo, že kardinál a spol. boli obvinení podľa spomínaného hongkonského zákona o národnej bezpečnosti, ktorý by mohol znamenať veľmi prísne tresty vrátane doživotia.

Zatiaľ Zen nebol obvinený podľa zákona o národnej bezpečnosti. Pokiaľ budú on a ďalší obvinení usvedčení z nesprávnej registrácie fondu, môžu im uložiť pokutu vo výške približne 1 300 dolárov, cituje britský Tablet portál Křesťandnes.cz.

Súdne pojednávanie, ktoré by malo trvať zhruba štyri dni, sa bude konať v čínštine, pričom záverečné reči by mali odznieť v angličtine.

Kardinál Zen po májovom vystúpení pred súdom slúžil omšu a modlil sa za katolíkov v pevninskej Číne, ktorí čelia prenasledovaniu. „Mučeníctvo je v našej cirkvi normálne,“ povedal Zen. „Možno to nebudeme musieť urobiť, ale možno budeme musieť znášať určitú bolesť a otužovať sa pre vernosť svojej viere.“

Inzercia

Čo na to Vatikán?

Vatikán, ako aj viaceré medzinárodné organizácie májové zatknutie 90-ročného kardinála odsúdili.

Kardinál Zen teda, pochopiteľne, nemohol prísť koncom augusta do Vatikánu, kde sa konalo konzistórium kardinálov. Ako píše vatikanista Andrea Gagliarducci v pravidelnej rubrike o vatikánskej diplomacii na ACI stampa, prípad kardinála Zena sa dostal na pretras na samotnom konzistóriu, keď kardinál Gehrard Ludwig Müller zdôraznil potrebu zaoberať sa týmto prípadom vzhľadom na to, že ide o spolubrata, ktorý sa nemohol zúčastniť z mimocirkevných dôvodov.

V rozhovore pre denník Il Messaggero 1. septembra kardinál Müller povedal, že sa „obáva mlčania tohto konzistória k prípadu Zena“, počas ktorého nebola navrhnutá ani spoločná modlitba za emeritného biskupa Hongkongu.

„Je zrejmé,“ povedal kardinál, „že Svätá stolica má politické dôvody, aby sa vyhla určitým iniciatívam.“ Dodal však, že cirkev by možno mala byť „slobodnejšia a menej viazaná na svetskú logiku založenú na moci, a preto by mala slobodnejšie zasahovať a v prípade potreby kritizovať politikov, ktorí zachádzajú tak ďaleko, že potláčajú ľudské práva“.

Čítajte tiež

Nemecký kardinál dodal, že „Zen je symbol a bol zatknutý pod zámienkou. Nič neurobil, je vplyvný, odvážny a vláda sa ho veľmi obáva. Má viac ako 80 rokov a my sme ho nechali na pokoji“.

Bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery vlastne medzi riadkami naznačil, že Vatikán nechce príliš hlasno kritizovať Hongkong a Čínu za to, čo vystrájajú jednému z kardinálov.

Dôvodom môže byť skutočnosť, že v tomto období sa schyľuje k obnoveniu spomínanej dohody medzi Vatikánom a Pekingom o menovaní biskupov. Práve Zen patrí medzi jej najhlasnejších kritikov.

Čo vieme o katolíkoch v Hongkongu?

Ako sumarizuje CNA, Hongkong je osobitnou administratívnou oblasťou Číny s vlastnou vládou a jeho občania sa v minulosti tešili väčšej slobode náboženstva ako na čínskej pevnine, kde sú veriaci všetkých prúdov bežne sledovaní a obmedzovaní komunistickou vládou.

V posledných rokoch sa však Peking snaží sprísniť kontrolu nad náboženskými praktikami v Hongkongu pod zámienkou ochrany národnej bezpečnosti. Milióny občanov Hongkongu vrátane mnohých katolíkov sa v posledných rokoch zúčastnili na rozsiahlych prodemokratických protestoch, ktoré vyvrcholili v lete 2019. Katolícke prodemokratické osobnosti, ako napríklad kardinál Zen, mediálny magnát Jimmy Lai a právnik Martin Lee, si získali pozornosť médií pre svoje zatknutia.

Istý hongkonský kňaz v apríli pre stanicu EWTN povedal, že čínska vláda používa ideologické taktiky, ako je prevýchova a propaganda, aby oklieštila slobodu náboženstva v Hongkongu.

Správa agentúry Reuters z konca decembra dokumentuje stretnutie z októbra 2021, na ktorom čínski biskupi a náboženskí predstavitelia informovali vyšších hongkonských katolíckych duchovných o vízii prezidenta Si Ťin-pchinga o náboženstve s „čínskymi charakteristikami“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.