Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2022, 15:38

Pápež František

Použitie jadrových zbraní vo vojne je zločin proti budúcnosti

Použitie jadrových zbraní vo vojne je zločin proti budúcnosti

Foto: TASR/AP

Odmietavé vyhlásenia k použitiu jadrových zbraní zverejnili v posledných dňoch aj lídri západných štátov.

Použitie jadrových zbraní vo vojne je zločinom proti všetkým vyhliadkam na budúcnosť, uviedol v pondelok pápež František na Twitteri. Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA.

František v tvíte napísal: „Chcem znova vyhlásiť, že použitie jadrovej energie na vojnové účely je dnes, viac než inokedy, zločinom nielen proti dôstojnosti ľudí, ale aj proti akejkoľvek možnej budúcnosti nášho spoločného domova.“ Pripojil haštagy (#) „mier“, „jadrové odzbrojenie“, „čas tvoriť“.

Odmietavé vyhlásenia k použitiu jadrových zbraní zverejnili v posledných dňoch aj lídri západných štátov. Reagovali na stredajší prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, v ktorom oznámil čiastočnú mobilizáciu.

Varoval tiež, že Rusko – jadrová veľmoc – je na ochranu „svojho územia“ odhodlané použiť „všetky dostupné prostriedky“.

Americký prezident Joe Biden následne minulý týždeň na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku obvinil Putina z „otvoreného jadrového vyhrážania“ Európe.

Šéfa Kremľa zároveň kritizoval za to, že ignoruje svoje povinnosti týkajúce sa nešírenia jadrových zbraní.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 4 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 5 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 12 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.