Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2022, 15:55

Kardinál Joseph Zen a ďalší piati spoluobvinení sa v pondelok postavili pred súd

Obvinení sú, že riadne nezaregistrovali fond na poskytovanie právnej pomoci prodemokratickým demonštrantom. Obžalovaní vinu popreli a ich obhajoba tvrdí, že obvinenia nie sú relevantné. Obžaloba tvrdí, že kardinál a ďalší obvinení použili peniaze z Fondu humanitárnej pomoci na politické aktivity.

Deväťdesiatročný kardinál prišiel na súd o paličke. Obvinení spolu so Zenom sú právnička Margaret Ng, speváčka a aktivistka Denise Ho, vedkyňa v oblasti kultúrnych štúdií Hui Po-keung, aktivistka Sze Ching-wee a bývalý zákonodarca Cyd Ho.

Všetci obžalovaní vrátane kardinála vinu popreli. V prvý deň procesu obžaloba uviedla, že Fond humanitárnej pomoci 612 vyzbieral celkovo 34,4 milióna dolárov a časť prostriedkov použil na „politické aktivity a necharitatívne akcie“, ako sú dary protestným skupinám, uviedla agentúra AFP.

Obhajoba tvrdí, že to nie je relevantné obvinenie. Právnici obžalovaných predtým uviedli, že majú právo združovať sa podľa základného právneho rámca vytvoreného, keď Veľká Británia v roku 1997 odovzdala Hongkong Číne.

Obžalovaní zatiaľ neboli obvinení podľa hongkonského zákona o národnej bezpečnosti, ktorý vo všeobecnosti kriminalizuje „poburovanie“ a „dohodu so zahraničnými silami“, čo by znamenalo oveľa prísnejšie tresty.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 5 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 6 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 12 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.