Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2022, 10:20

Írski biskupi varujú pred dôsledkami „dramatického“ zvyšovania cien

„Pre najchudobnejších v našej spoločnosti ide o núdzový stav, nie krízu,“ uviedli cirkevní predstavitelia zodpovední za katolíkov v Írskej republike a Severnom Írsku.

Írski biskupi sú znepokojení infláciou a „dramatickým“ zvyšovaním cien potravín a energií. Cirkevní predstavitelia tiež upozornili, že je oveľa dôležitejšia diskusia o zmierňovaní tejto ťažkej situácie ako prebiehajúce debaty v Írsku o vnútroírskej hranici.

Každý deň prichádzajú správy o „dramatickom a neplánovanom“ zvyšovaní cien. „Pre najchudobnejších v našej spoločnosti ide o núdzový stav, nie krízu,“ uviedli írski cirkevní predstavitelia, podľa ktorých nadobudli pre firmy a jednotlivcov „život ohrozujúce rozmery“.

Biskupi vyzvali politikov, aby konali. Doteraz prijaté opatrenia neboli podľa nich dostatočné. Ak sa nič neurobí, hrozí, že v zime sa situácia ešte zhorší. „Politici majú osobitnú povinnosť zabezpečiť uspokojovanie základných potrieb občanov,“ píšu biskupi.

Írski cirkevní predstavitelia tiež upozornili, že pre mnohých postihnutých budú ceny v najbližších mesiacoch „otázkou života a smrti“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 4 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 11 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.