Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2022, 18:00

Cirkev vo Francúzsku začala odškodňovať obete sexuálneho zneužívania

Cirkev vo Francúzsku začala odškodňovať obete sexuálneho zneužívania

Foto TASR/AP

Finančnú kompenzáciu získalo zatiaľ 23 obetí zneužívania. Žiadosť o odškodnenie podalo už viac ako 1000 obetí.

Francúzska katolícka cirkev vyplatila finančné odškodnenie 23 obetiam sexuálneho zneužívania detí kňazmi alebo inými predstaviteľmi cirkvi, uviedol orgán zodpovedný za schválenie odškodnení. Informovala o tom agentúra AP.

O odškodnenie žiada dohromady viac ako 1000 obetí. Konferencia katolíckych biskupov Francúzska súhlasila s poskytnutím finančných kompenzácii po tom, ako minuloročná správa o zneužívaní odhalila veľký počet prípadov sexuálneho zneužívania detí.

Finančná škála odškodnenia je v rozsahu od 8 000 do 60 000 eur. Podľa riaditeľky orgánu zodpovedného schvaľovanie a vyplácanie odškodného Marie Derain de Vaucressonovej môžu obete získať aj nefinančnú podporu, ako napríklad terapie či stretnutia s predstaviteľmi miestnej cirkvi.

„Potrebujeme čas na to, aby sme si vypočuli ľudí, porozumeli ich situácii a zároveň rešpektovali to, čo chcú povedať, a tiež aby sme sa vyvarovali spusteniu traumy a nevystavovali ich ťažkostiam, keďže je cieľom im pomôcť vyliečiť sa,“ povedala de Vaucressonová.

Výšku kompenzácie určuje séria kritérií. Zisťujú tiež počty prípadov a trvanie sexuálneho zneužívania, vek obete v danom čase či pretrvávajúce následky zneužívania.

Francúzska cirkev eviduje v rokoch 1950 – 2020 približne 216-tisíc prípadov pohlavného zneužívania maloletých cirkevnými predstaviteľmi. Ak sa k obetiam zneužívania za sedem desaťročí započítajú aj obete činov, ktorých sa dopustili laickí členovia cirkvi, ako sú učitelia v katolíckych školách, ich počet sa zvýši na 330 000.

„Katolícka cirkev prejavovala až do roku 2000 hlbokú a dokonca krutú ľahostajnosť voči obetiam,“ uviedol Jean-Marc Sauvé, predseda komisie, ktorá pripravovala štúdiu o zneužívaniach.

Nezávislú komisiu zriadila v roku 2018 francúzska katolícka cirkev v reakcii na množstvo škandálov, ktoré otriasli cirkvou nielen vo Francúzsku, ale aj vo svete. Pozostávala z 22 právnikov, lekárov, historikov, sociológov a teológov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 5 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 6 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 13 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.