Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Dnes treba vedieť
02. október 2022, 14:17

Mimoriadna výzva pápeža Františka

Putina úpenlivo prosí zastaviť špirálu smrti, Zelenského nabáda rokovať o mieri

Putina úpenlivo prosí zastaviť špirálu smrti, Zelenského nabáda rokovať o mieri

Foto: TASR/AP

Pápež František predniesol v nedeľu mimoriadnu výzvu na okamžité prímerie na Ukrajine a využitie všetkých diplomatických prostriedkov na ukončenie vojny a odvrátenie jadrovej hrozby. S výzvami sa obrátil aj na lídrov krajín celého sveta. 

Svätý Otec mimoriadnym spôsobom venoval celý priestor pred modlitbou Anjel Pána výzve. Mierovú výzvu pápeža Františka prinášame v plnom znení:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Priebeh vojny na Ukrajine sa stal takým vážnym, ničivým a hrozivým, že vyvoláva veľké obavy. Preto by som tomu chcel venovať celú svoju dnešnú reflexiu pred modlitbou Anjel Pána. Táto strašná a nepredstaviteľná rana ľudstva namiesto toho, aby sa zacelila, krváca stále viac a viac a hrozí jej rozšírenie.

Zarmucujú ma tie rieky krvi a sĺz, ktoré sa v týchto mesiacoch preliali. Som zarmútený tisíckami obetí, najmä detí, a mnohými deštrukciami, ktoré zanechali mnoho ľudí a rodín bez domova a ohrozujú rozsiahle územia zimou a hladom. Isté činy sa nikdy nedajú ospravedlniť, nikdy!

Je skľučujúce, že svet spoznáva geografiu Ukrajiny prostredníctvom názvov ako Buča, Irpin, Mariupol, Izjum, Záporožie a ďalšie lokality, ktoré sa stali miestami neopísateľného utrpenia a strachu. A čo povedať na to, že ľudstvo opäť čelí atómovej hrozbe? Je to absurdné.

Čo sa ešte musí odohrať? Koľko krvi musí ešte vytiecť, aby sme pochopili, že vojna nikdy nie je riešením, ale iba ničením? V mene Boha a v mene zmyslu pre ľudskosť, ktorý prebýva v každom srdci, obnovujem svoju výzvu, aby sa ihneď dosiahlo prímerie (zastavenie paľby). Nech zmĺknu zbrane a hľadajú sa podmienky na začatie vyjednávaní, ktoré dokážu priviesť k riešeniam nie vnúteným silou, ale dohodnutým, spravodlivým a stabilným. A takými budú, ak budú založené na rešpektovaní posvätnej hodnoty ľudského života a tiež suverenity a územnej celistvosti každej krajiny, ako aj práv menšín a legitímnych záujmov.

Vyjadrujem hlboké poľutovanie nad vážnou situáciou, vytvorenou v posledných dňoch ďalšími činmi, ktoré sú v rozpore so zásadami medzinárodného práva. Tá totiž zvyšuje riziko jadrovej eskalácie až po obavy z nekontrolovateľných a katastrofických následkov na celom svete.

Moja výzva je adresovaná predovšetkým prezidentovi Ruskej federácie, ktorého úpenlivo prosím, aby zastavil, aj z lásky k svojmu ľudu, túto špirálu násilia a smrti. Na druhej strane, zarmútený nesmiernym utrpením ukrajinského obyvateľstva v dôsledku znášanej agresie, obraciam sa s rovnako dôvernou výzvou na prezidenta Ukrajiny, aby bol otvorený serióznym mierovým návrhom. Všetkých protagonistov medzinárodného života a politických predstaviteľov krajín naliehavo žiadam, aby urobili všetko, čo je v ich možnostiach na ukončenie prebiehajúcej vojny, nenechali sa zatiahnuť do nebezpečnej eskalácie a rozvíjali a podporovali iniciatívy dialógu. Prosím, doprajme mladým generáciám dýchať zdravé ovzdušie mieru, a nie znečistené vojnou, ktorá je šialenstvom!

Po siedmich mesiacoch násilností uplatnime všetky diplomatické prostriedky, aj tie, ktoré sa doteraz azda nevyužili, aby sa táto obrovská tragédia skončila. Vojna sama osebe je omyl a hrôza!

Inzercia

Dôverujme v Božie milosrdenstvo, ktoré môže zmeniť srdcia, a v materinský príhovor Kráľovnej pokoja vo chvíli, keď pozdvihujeme svoju prosbu k Panne Márii Ružencovej z Pompejí, duchovne spojení s veriacimi zhromaždenými v jej svätyni i v mnohých častiach sveta.“

Solidarita po pohromách na Kube, Floride a v Indonézii

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania pokračoval pápež František vyjadreniami solidarity po tragédii hurikánu Ian v oblasti Mexického zálivu s následkami viacerých desiatok obetí:

„Som nablízku obyvateľom Kuby a Floridy, ktorých zasiahol ničivý hurikán. Nech Pán prijme obete, nech dá útechu a nádej tým, ktorí trpia, a nech je oporou solidárneho úsilia.“

Pápež reagoval aj na správu o tragédii so 174 obeťami, ktoré zahynuli v tlačenici po futbalovom zápase v Indonézii: „Modlím sa aj za tých, ktorí prišli o život a boli zranení pri zrážkach, ktoré vypukli po futbalovom zápase v indonézskom Malangu.“

Svätý Otec potom pozval veriacich na umelecko-duchovné podujatie, pripravené v rámci duchovnej správy Baziliky sv. Petra:

„Dnes večer sa na fasáde Baziliky sv. Petra uskutoční premietanie audiovizuálneho diela o postave apoštola Petra. Projekcie sa budú opakovať do 16. októbra, každý večer od 21. do 23. hodiny. Ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o túto iniciatívu, ktorou sa otvára pastoračný program venovaný svätému Petrovi a jeho misii.“


 

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 4 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 5 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 12 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.