Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. august 2009

Člen Regnum Christi: Toto hnutie je sväté. Aj keď zložené z hriešnikov

Kňazské hnutie Legionári Krista prechádza ťažkým obdobím. Početné obvinenia jeho zakladateľa, mexického kňaza Marciala Maciela Degollada (na obr.) zo závažných sexuálnych deliktov prekryla informácia o jeho dcére, ktorá dnes žije v Španielsku. Svätá stolica vyslala inšpekciu, ktorá má preveriť rozsa...

Kňazské hnutie Legionári Krista prechádza ťažkým obdobím. Početné obvinenia jeho zakladateľa, mexického kňaza Marciala Maciela Degollada (na obr.) zo závažných sexuálnych deliktov prekryla informácia o jeho dcére, ktorá dnes žije v Španielsku. Svätá stolica vyslala inšpekciu, ktorá má preveriť rozsah a dôsledky týchto závažných skutočností. O dianí vnútri hnutia a svojej ceste k nemu rozpráva Jozef (svoje priezvisko chce ponechať v anonymite), člen hnutia Regnum Christi, ktoré je pričlenené ku Kristovým legionárom.

Ako ste sa dostali k hnutiu Regnum Christi?

Prvýkrát som sa s hnutím stretol v roku 2002 v Bratislave. Dvaja Legionári Krista tu práve zakladali mládežnícky klub. Opýtali sa ma, či by som im s tým pomohol. Súhlasil som. Po roku som však zistil, že je ťažké viesť iných v čomsi, čo sám nepoznám. Prihlásil som na medzinárodný letný mesačný kurz, ktorý sa každoročne organizuje pre mladých vedúcich hnutia v Ríme.

Tam som mal možnosť spoznať hlbšie spiritualitu a metodológiu hnutia. Spiritualita je jednoducho kresťanská: skutočne žiť kresťanskú lásku (charitu). Tomuto cieľu má slúžiť aj čo najefektívnejšia metodológia. Osobne mi to imponovalo, keďže išlo o čosi, čo som sa už niekoľko rokov snažil žiť - efektívne milovať. Začlenenie sa do hnutia bolo prirodzeným krokom.

Koľkí Slováci sú dnes členmi hnutia? Máte na Slovensku nejakú základňu?

Momentálne sa pripravuje na kňažstvo u legionárov jeden mladý muž. Táto formácia je však dlhodobá – v priemere 12 rokov v závislosti od dĺžky apoštolskej praxe.

Čo sa týka hnutia na Slovensku, je ešte len v štádiu rastu. Prakticky funguje len v Bratislave, hoci záujem bol aj z iných kútov Slovenska. Rádovo ide o zopár desiatok členov a blízkych prívržencov. Keďže dôležitou súčasťou členstva je kontinuálna formácia a rast, nebolo by možné, pri súčasných ľudských kapacitách, osobitne sa venovať každému. Nejde o množstvo, ale o kvalitu.

Ste len radovým členom alebo zastávate v hnutí aj nejaké pozície?

Svojho času som bol zodpovedným za formáciu a apoštolát mládeže. Najmä počas dvoch rokov ako dobrovoľník na plný úväzok v rôznych centrách (Bratislava, Dublin). Neskôr som sa venoval propagácii našich aktivít a hľadaním podpory.

Ako vy osobne prežívate túto spiritualitu hnutia?

Musím sa priznať, že osobne ma viac zaujala praktická stránka hnutia, t.j. metodológia, ktorá odpovedá na otázku, ako sa veci dajú robiť efektívnejšie. Videl som v týchto poznatkoch široké uplatnenie aj pre profesijnú oblasť. V hĺbke duše som však cítil, že o veľa podstatnejšia je spiritualita, duchovnosť. Teda v prvom rade čo, a až potom ako.

Inzercia

V roku 2006 Kongregácia pre náuku viery zareagovala na početné obvinenia zakladateľa hnutia a vyzvala ho k životu v kajúcnosti. Čo to vo vás vyvolalo?

V hnutí panoval názor, že amorálne žaloby na zakladateľa sú jednoducho osočovaním. Preto som vyhlásenie Kongregácie pre náuku viery bral ako poslednú obeť, ktorú musí „svätec” priniesť pre dobré dielo. Bral som to teda skôr pozitívne.

Rok po jeho smrti však vyšli najavo nové skutočnosti, ktoré boli výsledkom vnútorného vyšetrovania v rámci hnutia . Mnohých zaskočili. Legionári veľmi taktne a postupne informovali jednotlivých členov o predbežných zisteniach, no médiá sa ako vždy čo najskôr poponáhľali priniesť túto „bombastickú“ správu širokej verejnosti. Preto súčasný predstavený, otec Alváro Corcuera celoplošne rozoslal list všetkým členom hnutia informujúc ich o potvrdených skutočnostiach a o pokračujúcom vyšetrovaní. Nie všetko, čo koluje v médiách je aj podložené dokázateľnými faktami. Zatiaľ je oficiálne potvrdené len to, že má dcéru.

Samozrejme to vyvolalo množstvo otázok a medzi sebou sme si na ne dávali odpovede. Osobný postoj však musí zaujať každý individuálne. Páter Maciel Degollado bol človek ako každý, teda hriešny. Tu sa hodia aj Ježišove slová: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí (do nej) kameň“ (Jn 8, 7). Keď sa pozriem na svoj život, som iný? Možno som tak závažne aktívne nezhrešil, ale svojou pasivitou som určite zanedbal veľa dobra. No ovocie hnutia, práve zásluhou zakladateľa, je požehnane.

Nezvažovali ste po týchto udalostiach hnutie opustiť?

Už som spomenul, že som sa členom stal pre to, čo hnutie reprezentuje, čo sa snaží žiť. Nie kvôli niekoho úspechom. Preto nevidím dôvod z neho odísť pre niečie zlyhania. Aj vďaka tomuto hnutiu som mal možnosť aktívnejšie sa zapojiť do diania v Cirkvi. Boh dal toto hnutie Cirkvi, a teda je sväté, aj keď zložené z hriešnikov, ktorí sú omylní. Toto mystérium Cirkvi by snáď vedel vysvetliť nejaký erudovaný teológ. Ja viem len to, že žiť sväto je extrémne náročné povolanie každého kresťana.

Aké sú perspektívy hnutia v budúcnosti?

Hnutie má budúcnosť ešte len pred sebou. Momentálne je v štádiu očisťovania, tak ako súčasná svetová ekonomika. Upevnia sa základné kamene, upustí sa od zbytočností, vynájdu sa nové spôsoby. Pokiaľ ostanú cieľ a efektivita zachované, máme sa v Cirkvi od hnutia Regnum Christi ešte na čo tešiť.

Foto: legrandjournal.com.mx

Odporúčame

Profesor Ratzinger mení katedry: sv. Petra za učiteľskú

Profesor Ratzinger mení katedry: sv. Petra za učiteľskú

Z pápeža sa opäť stane vysokoškolský profesor. Len na pár dní. 28. – 30. augusta sa v pápežskom letnom sídle v Castel Gandolge stretne so svojimi bývalými študentmi. Po zanechaní akademickej kariéry a presune na arcibiskupský stolec v Mníchove a neskôr do Vatikánu sa Joseph Ratzinger r...