Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. august 2009

Nový veľvyslanec USA pri Svätej stolici je už v Ríme

V stredu priletel do Ríma nový veľvyslanec USA pri Svätej stolici, profesor Miguel Humberto Diaz. Jeho misia sa oficiálne začne odovzdaním poverovacích listín pápežovi Benediktovi XVI. Informovala o tom agentúra Catholic News Service. Štyridsaťpäťročný katolícky teológ pristál na letisku...

V stredu priletel do Ríma nový veľvyslanec USA pri Svätej stolici, profesor Miguel Humberto Diaz. Jeho misia sa oficiálne začne odovzdaním poverovacích listín pápežovi Benediktovi XVI. Informovala o tom agentúra Catholic News Service.

Štyridsaťpäťročný katolícky teológ pristál na letisku Fiumicino so svojou manželkou a štyrmi deťmi. „Teším sa na týždne, počas ktorých ja a moja rodina zapustíme nové korene v Ríme,“ uviedla jeho slová agentúra CNS. „Som poctený službou prezidentovi Obamovi a americkému ľudu na tomto novom mieste. Bude pre mňa veľkou cťou stretnúť sa s Jeho Svätosťou, pápežom Benediktom XVI.“ Prísahu vo Washingtone zložil nový veľvyslanec 21. augusta. Jeho nominácia bola oznámená ešte v máji. „Vítam príležitosť prehĺbiť a rozšíriť špeciálny vzťah, ktorý medzi USA a Vatikánom vznikol počas 25 rokov oficiálnych diplomatických vzťahov,“ povedal Diaz.

Termín audiencie ambasádora Diaza u pápeža Benedikta XVI. ešte nie je známy. Pápež sa bude až do konca septembra nachádzať v letnom sídle v Castel Gandolfe. Keďže počas prázdninového pobytu je počet oficiálnych stretnutí skresaný na minimum, je možné, že k predaniu poverovacích listín dôjde až po jeho návrate do Vatikánu.

Nový americký veľvyslanec vzbudzuje najrôznejšie očakávania. Rodák z Havany doteraz pôsobil na St. John´s University a College of Saint Benedict v Minnesote a vo vedení viacerých teologických združení. Hovorí anglicky, španielsky a taliansky. Diazove názory obzvlášť imponujú ľavicovým katolíkom a voličom Baracka Obamu, ktorého osobne počas minuloročnej prezidentskej kampane podporoval. Za prezidentom stojí aj po voľbách. Stál napríklad za iniciatívou 26 katolíckych osobností, ktoré podporili nomináciu katolíčky a zástankyne potratov Kathleen Sebelius na pozíciu ministerky zdravotníctva. Napriek tomu sa Diaz považuje za ochrancu života.

Zaujímavým je aj kontext Diazovej nominácie. Minimálne tri predchádzajúce návrhy Vatikán odmietol ešte skôr ako boli Spojenými štátmi oficiálne zverejnené. Výber nového kandidáta prijateľného pre obe strany trval až štyri mesiace. Predchádzajúca veľvyslankyňa Mary Ann Glendon, ktorú nominovala Bushova administratíva, zložila funkciu ešte v januári.

Zdroj: Catholic News Service

Foto: csbsju.edu

Súvisiace články:
Obamov fanúšik veľvyslancom USA pri Svätej stolici

Inzercia

Odporúčame