Svätá stolica údajne pripravuje ďalšie liturgické zmeny

Pred niekoľkými dňami priniesol vatikanista talianskeho týždenníka Il Giornale Andrea Tornielli informácie o pripravovaných liturgických zmenách. Jeho článok vyvolal mediálnu prestrelku so Svätou stolicou. Tá informácie o úpravach v najbližšom období odmieta.

Posilnenie latinčiny počas slávnostných omší, obmedzenie prijímania na ruku, znovuobjavenie zmyslu eucharistickej adorácie. Aj tieto pripomienky sa majú nachádzať v dokumente, ktorý 4. apríla odovzdal pápežovi Benediktovi XVI. prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinál Antonio Canizares Llovera. K záverom marcového zasadania kongregácie, ktoré sa prijali takmer jednomyseľne, by sa mal vyjadriť najvyšší pontifex. „Reformou liturgickej reformy“ by sa malo zabrániť „divokým experimentom a nemiestnej kreativite“ v pokoncilovej liturgii.

Kardinál Llovera, prezývaný aj „malý Ratzinger“, má podľa vatikanistu Tornielliho momentálne zisťovať možnosť návratu k predkoncilovému liturgickému smerovaniu ad orientem, teda, aby aspoň počas premenenia bol kňaz otočený smerom na východ. Vatikánske „ministerstvo pre liturgiu“ v poslednom období vyslalo viacero signálov, ktorými naznačilo nespokojnosť so smerovaním pokoncilovej liturgie. Srílanský arcibiskup Albert Malcom Ranjith Patabendige Don, donedávna sekretár kongregácie pred časom poznamenal, že II. vatikánsky koncil nikdy nepovolil prijímanie na ruku, ktoré Svätá stolica začala akceptovať len dodatočne po tom, čo sa táto prax ujala v niektorých kruhoch. Kardinál Llovera zasa pre taliansky mesačník 30Giorni uviedol, že pokoncilové liturgické zmeny sa občas diali v duchu popierania, nie rozvíjania tradície. A napokon, minulý rok Vatikán zaviedol prax prijímania Eucharistie pri pápežovi pokľačiačky a na jazyk. Rozhodovanie o povolení prijímania na ruku však aj naďalej ostáva v kompetencii biskupských konferencií.

Na článok Andreu Tornielliho zareagoval krátkým vyhlásením poskytnutým Vatikánskemu rozhlasu Ciro Benedettini z Tlačového strediska Svätej stolice. „V súčasnej dobe neexistujú žiadne inštitucionálne návrhy zmien v textoch používaných liturgických kníh.“ V rovnakom duchu sa niesli slová, ktoré agentúre Catholic News Service tlmočil nemenovaný zdroj z Vatikánu. Podľa neho kongregácia nenavrhla žiadne liturgické zmeny, pápežovi iba predostrela témy, nad ktorými sa počas zasadania venovanému eucharistickej adorácii uvažovalo. O návrate k polohe ad orientem podľa vatikánskeho zdroja nepadlo ani slovo.

Vyhlásenie tlačového strediska na svojom blogu Sacri Palazzi opätovne komentoval vatikanista Tornielli. Uviedol, že vo svojom článku vôbec neuvádza, žeby k zmenám malo dôjsť v dohľadnej dobe, ani nespomína existenciu už pripravených návrhov. Podľa neho tlačové stredisko, ktoré po mediálnom zlyhaní v „kauze Williamson“ podrobne monitoruje informácie na webe, nereagovalo ani tak na jeho článok, ako na dohady objavujúce sa na rôznych blogoch a stránkach. Kto sleduje pontifikát Benedikta XVI. a čítal sprievodný list k motu proprio Summorum Pontificium, ktorým Benedikt XVI. v lete 2007 rozšíril možnosti slávenia predkoncilovej liturgie, nemôže tvrdiť, že obnova liturgie nie je v centre pozornosti súčasného pápeža, konštatuje Tornielli. „Odkedy pracujem ako vatikanista som sa dopustil mnohých chýb a mnohých sa ešte dopustím, ale rozoberaný článok, verte mi, medzi tie chybné nepatrí.“ 

Imrich Gazda

Zdroj: Il Giornale, Sacri Palazzi (Andrea Tornielli blog), CNS, Radio Vaticana 

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo