V Európe mierne pribudlo katolíkov. Vatikán ukázal nové štatistiky

V Európe mierne pribudlo katolíkov. Vatikán ukázal nové štatistiky

Foto: Flickr.com

Počet pokrstených katolíkov na svete rastie rýchlejším tempom ako samotná svetová populácia.

Málo, ale pribudlo. Počet pokrstených katolíkov v Európe sa zvýšil za deväť rokov o dve percentá. Vyplýva to zo zverejnenej ročenky Centrálneho štatistického úradu vo Vatikáne.

Svätá stolica sa pozrela bližšie na údaje z obdobia medzi rokmi 2005 až 2014. Podľa nich stúpol počet pokrstených katolíkov na svete z 1,115 miliardy v roku 2005 na 1,272 miliardy v roku 2014, celkovo tak o 157 miliónov. V percentuálnom vyjadrení je to nárast o 17,8 percenta obyvateľstva planéty.

Z kontinentov je skokanom v tejto štatistike Afrika, ktorá zaznamenala nárast o 41 percent v rámci kontinentu. Nasleduje Ázia s 20 percentami. Európa hlási za posledné desaťročie „katolícky prírastok“ len o dve percentá.

Percento pokrstených katolíkov ako súčasť celkovej populácie kontinentu zostáva najvyššie v Severnej a Južnej Amerike, kde zároveň žije takmer polovica z celosvetového počtu katolíkov.

V spomínanom období zaznamenala cirkev podľa štatistík nárast okolo 9 300 kňazov (zo 406 411 na 415 792). Najviac sa ich počet zvýšil v Afrike, Ázii, Strednej a Južnej Amerike, zatiaľ čo v Európe a Oceánii došlo k miernemu poklesu.

Štatistiky ukázali aj to, že počet uchádzačov o kňazstvo, tak diecéznych, ako i rehoľných, sa naprieč kontinentmi odlišuje. Kým v Európe a Severnej Amerike pozorujeme evidentný pokles, Afrika a Ázia sa tešia vitalite.

Globálne padol počet kandidátov na kňazstvo v priebehu jedného roka o skoro dvetisíc (zo 118 251 v roku 2013 na 116 939 v roku 2014). Za posledné tri roky zaznamenali pokles všetky kontinenty s výnimkou Afriky, kde počet seminaristov stúpol o 3,8 percenta.

„Je veľkou radosťou, že pribúda počet katolíkov a nových povolaní, špeciálne v Afrike a Ázii,“ zhodnotil nadšene Fernando Domingues, korý sa venuje povolaniam v rámci cirkvenej charity Missio v Ríme. 

„Avšak počet duchovných je stále v nepomere k potrebám miestnej katolíckej komunity. V Afrike a Ázii slúži kňaz obrovskému množstvu ľudí žijúcich na veľkom území, často v odľahlých oblastiach. Nemôžu tak prijímať sviatosti pravidelne,“ vysvetľuje Domingues. Tvrdí, že misionárska činnosť je stále nevyhnutná, aby sa evanjelium dostalo aj k tým, ktorí jeho radostný odkaz ešte nepočuli.

Počet žien v náboženských rádoch podľa vatikánskej správy naďalej klesá. V roku 2014 ich ubudlo 10 846. Naopak, o viac ako tisícku stúpol počet trvalých diakonov, ktorých bolo celkovo 44 566.

Ako upozorňuje Vatican Insider, narastajúci trend sa však v roku 2011 zastavil. Podobne to platilo aj v prípade počtu seminaristov, ktorý sa zvyšoval medzi rokmi 2005 až 2011, no v posledných rokoch sa znižuje.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo