Biskup podporuje výstavbu mešity v Miláne

Pomocný biskup milánskej arcidiecézy Erminio De Scalzi v nedávnom rozhovore podporil výstavbu mešity v meste. Koncom minulého roka tak urobil aj miestny arcibiskup, kardinál Dionigi Tettamanzi.

Obaja biskupi sa domnievajú, že v meste je potrebné zvýšiť počet miest, kde sa ľudia môžu zastaviť nielen k modlitbe, ale ktoré vytvoria priestor aj pre ďalšie pastoračné aktivity. Biskup De Scalzi (na obr.) vymenoval konkrétne štvrte na milánskej periférii, kde je situácia najakútnejšia: Quatro Oggiaro, Gratosoglio a Barona.

Arcibiskup Tettamanzi ako aj jeho pomocný biskup zdôraznili, že nové liturgické a pastoračné priestory potrebujú nielen katolíci, ale aj ostatné náboženstva, predovšetkým moslimovia. „Aj milánski moslimovia majú právo na svoje kultové miesto. Je to právo, ktoré naša ústava priznáva všetkým náboženstvám,“ povedal biskup De Scalzi a dodal: „Veľké európske mestá majú jednu alebo aj viac mešít. Cítim, že prišla chvíľa, ktorú nemožno viac odkladať, pre riešenie tohto problému.“ Biskup sa domnieva, že vyriešenie problému by mohlo vytvoriť širší priestor pre medzináboženský dialóg.

V závere rozhovoru biskup priznal, že si uvedomuje obavu miestnych obyvateľov z premeny katolíckeho Milána na multináboženské mesto. „Ako biskup si uvedomujem zodpovednosť milánskej cirkvi pri vytváraní klímy dozrievania a vzájomného stretávania, v rámci ktorej sa - bez zapredania vlastnej identity - možno naučiť poznávať a vážiť svoje cesty viery a modlitby.“
Je zaujímavé, že s odvážnym návrhom vyšli milánski biskupi. Práve v Miláne, metropole Lombardska, má silné postavenie Liga Severu, koaličný partner Silvia Berlusconiho. Politická agenda tejto strany stojí na boji proti nelegálnym imigrantom, islamu a uchovávaní miestnych tradícií. Jej líder, Umberto Bosii už slová biskupa De Scalziho odmietol.

Zdroje: chiesadimilano.it, corriere.it

Foto: sacricorridoi.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo