Šéfredaktor Avvenire odstúpil po mediálnej prestrelke

Šéfredaktor talianskeho denníka Il Giornale obvinil svojho náprotivka z katolíckeho denníka Avvenire z obťažovania mladej ženy. Ten obvinenie odmietol, ale napriek tomu odstúpil. Celý prípad má jasné politické pozadie.

Denník Avvenire, ktorý vydáva Konferencia talianskych biskupov spolu s ďalšími denníkmi dlhodobo pranieruje súkromný život premiéra Silvia Berlusconiho. „V Taliansku žije toľko pekných dievčatiek a ja nie som svätý,“ reagoval kontroverzný premiér na články o platených spoločníčkach pohybujúcich sa v jeho vilách. Katolíckemu denníku sa nepozdáva ani imigračná politika Berlusconiho vlády, ktorá začiatkom roka prijala balíček bezpečnostných opatrení zahŕňajúci aj nezvyčajne tvrdý prístup k africkým utečencom. Tí za pokusy dosiahnuť talianske brehy navyše platia vo vodách Stredozemného mora častokrát životom. O jednom z týchto tragických prípadov som na tomto blogu písal len nedávno.

Vittorio Feltri, šéfredaktor denníka Il Giornale, ktorý edituje Berlusconiho brat Paolo napísal 28. augusta editoriál, v ktorom obvinil šéfredaktora Avvenire Dina Boffa (na obr.) z obťažovania so sexuálnym podtónom. „Dino Boffo, ktorý šéfuje denníku talianskych biskupov a angažuje sa v horúčkovitej mediálnej kampani proti premiérovým hriechom, zastrašoval priateľku muža, s ktorým mal vzťah,“ píše sa v článku. Boffovo meno skutočne figurovalo v jednom staršom súdnom prípade. Akýkoľvek podiel na ňom však šéfredaktor stále popiera. Redaktori Avvenire na stránke denníka publikovali desať bodov, ktoré majú vyvrátiť tvrdenia konkurenčného denníka. Poukázali napríklad na to, že Il Giornale vznieslo svoje obvinenie na základe anonymného listu a že spomínané stíhanie nebolo vedené proti Boffovi, ale proti neznámemu páchateľovi. Feltri zareagoval, že o pravdivosti jeho tvrdení sa ktokoľvek môže presvedčiť v archíve súdu v Terni.

Na stranu šéfredaktora Avvenire sa jednoznačne postavil predseda Konferencie talianskych biskupov, kardinál Angelo Bagnasco ako aj mnohí politici, vrátane niektorých ministrov a poslancov Berlusconiho koalície. Svojským spôsobom sa ho dokonca zastal samotný Berlusconi. „Princíp rešpektovania súkromia je posvätný a musí platiť pre všetkých,“ uviedol premiér s tým, že je rovnako ako Boffo obeťou neserióznej mediálnej kampane. Berlusconiho kritické slová na adresu vlastného denníka podľa Feltriho dokazujú, že Il Giornale voči premiérovi vystupujú autonómne a nie servilne.

Dino Boffo sa niekoľko dní po začiatku kauzy rozhodol odstúpiť z pozície šéfredaktora. V liste adresovanom kardinálovi Bagnascovi však rázne odmietol akúkoľvek vinu. „Vittorio Feltri vyhral svoj prvý boj,“ hlásal denník Il Giornale. Samotný Feltri však konštatoval, že sa necíti byť víťazom ani porazeným. „Myslím si, že Boffo mal svoje dobré dôvody, aby odstúpil,“ povedal.
Redakciu Avvenire dočasne povedie doterajší zástupca šéfredaktora Marco Tarquinio. Ako o novom šéfredaktorovi sa hovorí o riaditeľovi Radia 24 Gianfrancovi Fabim.

Nedávne udalosti mali významný vplyv aj na zhoršenie sa vzťahov medzi cirkvou a Berlusconiho vládou. Na poslednú chvíľu bola napríklad zrušená spoločná večera Berlusconiho a vatikánskeho štátneho sekretára, kardinála Tarcisia Bertoneho.

Zdroj: avvenire.it, ilgiornale.it, corriere.it, chiesa.espresso.repubblica.it

Foto: avvenire.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo