Vatikán píše moslimom: Spoločne proti chudobe

Pri príležitosti konca Ramadánu napísal predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg, kardinál Jean-Louis Tauran list všetkým moslimom. V dnešnom vydaní o tom informuje vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

„Dôkladný pohľad na zložitý fenomén chudoby nás vyzýva vidieť jej základnú príčinu v zabudnutí rešpektovať vrodenú dôstojnosť ľudskej osoby a pozýva nás ku globálnej solidarite,“ píše kardinál Tauran v dokumente s názvom Kresťania a moslimovia spoločne za víťazstvo nad chudobou. V jeho úvode kardinál konštatuje, že toto posolstvo nie je len prázdnym zvykom, ale každoročne očakávanou udalosťou: „V mnohých krajinách je príležitosťou k priateľskému stretnutiu medzi množstvom kresťanov a moslimov.“

Ponižujúca chudoba je často príčinou izolácie, hnevu, ba až nenávisti a túžby po pomste. Prostredníctvom integrálneho ľudského rozvoja, ktorý je novým menom pokoja, je potrebné predchádzať extrémizmu, zdôraznil kardinál, pričom si pomohol slovami encykliky Pavla VI. Populorum progressio. V nasledujúcich riadkoch odkázal aj na encykliku Caritas in veritate, v ktorej Benedikt XVI. rozvíja „novú humanistickú syntézu“ postavenú na povýšení Boha do centra ľudského bytia.

V druhej časti dokumentu kardinál Tauran pripomína posolstvo súčasného pápeža k tohtoročnému Svetovému dňu pokoja. Rovnako ako v liste k najdôležitejšiemu budhistickému sviatku Vesakh/Hanamatsuri rozlišuje dva druhy chudoby: nanútenú (hlad, nedostatok pitnej vody a lekárskej starostlivosti, analfabetizmus, atď.) a zvolenú, „ktorá nás pozýva viesť jednoduchý a uvážený spôsob života, ktorý sa vyhýba zbytočnému plytvaniu a rešpektuje životné prostredie a všetky dobrá Stvoriteľa“. Tento druh chudoby nás vyzýva vyjsť zo seba a otvoriť svoje srdcia. Kresťania aj moslimovia sú pozvaní prežívať zvolenú chudobu a víťaziť nad chudobou nanútenou.

Téma listu potvrdzuje úsilie Svätej stolice viesť s islamom ako aj s ostatnými svetovými náboženstvami dialóg postavený predovšetkým na zdôrazňovaní všeobecných hodnôt ako sú ľudská dôstojnosť alebo boj proti náboženskej neslobode a extrémizmu. Ku teologickému dialógu s týmito náboženstvami sa Svätá stolica stavia skepticky.

Zdroj: L´Osservatore Romano (12.9.2009)

Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo