Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
28. október 2022

Vatikánska sedma

Zrada či prezieravý krok? Názory na dohodu Vatikánu s Čínou sa diametrálne líšia

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Zrada či prezieravý krok? Názory na dohodu Vatikánu s Čínou sa diametrálne líšia

Prezident Si Ťin-pching počas zjazdu Komunistickej strany Číny. Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • že nová vatikánsko-čínska dohoda prichádza vo zvláštnom čase,
  • prečo niektorí vidia v kardinálovi Parolinovi nového Casaroliho,
  • na čo apelujú evanjelickí biskupi pri príležitosti výročia reformácie.

Vatikán počas uplynulého víkendu oznámil, že kontroverzná dohoda s Čínou o menovaní biskupov bude predĺžená o ďalšie dva roky.

Práve v tom čase v Pekingu zasadali delegáti zjazdu Komunistickej strany Číny, ktorí vo funkcii generálneho tajomníka na tretie päťročné obdobie potvrdili Si Ťin-pchinga. Úradujúci prezident sa tak stal najsilnejším mužom v krajine od čias Mao Ce-tunga.

A zároveň v Hongkongu pokračoval súdny proces s 90-ročným kardinálom Josephom Zenom a ďalšími piatimi osobami. Čínske úrady ich vinia vo veci správcovstva finančného fondu zriadeného na pomoc prodemokratickým demonštrantom. Viac sme o tom písali pred mesiacom.

„Vatikánska strana je odhodlaná pokračovať v úctivom a konštruktívnom dialógu s čínskou stranou v záujme plodného uplatňovania uvedenej dohody a ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov, s cieľom podporovať poslanie Katolíckej cirkvi a dobro čínskeho ľudu,“ uviedla Svätá stolica pri oznámení predĺženia dohody.

O čo ide. V septembri 2018 došlo k podpísaniu Provizórnej dohody medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou o menovaní biskupov, ktorej platnosť je nateraz predlžovaná každé dva roky.

Hlavným zámerom dohody bolo predchádzať dvom problémovým situáciám z minulosti: že pápež vymenuje biskupa, ktorému štátne orgány neudelia súhlas na verejné pôsobenie, resp. že čínske úrady dosadia na čelo diecézy klerika bez súhlasu pápeža.

Prvým ústretovým gestom bolo, že Vatikán sňal exkomunikáciu zo siedmich prorežimných (nelegitímnych) biskupov a Čína uznala mandát siedmich biskupov podzemnej cirkvi. Počas nasledujúcich štyroch rokov sa potom podarilo dosiahnuť, že všetci šiesti novovymenovaní biskupi boli odobrení oboma stranami.

„Od septembra 2018 sú všetci biskupi Katolíckej cirkvi v Číne v plnom spoločenstve s Petrovým nástupcom a nedošlo už k žiadnym nelegitímnym biskupským vysviackam. Bežní veriaci to môžu zistiť denne pri svätej omši, ktorú celebruje ktorýkoľvek čínsky kňaz: pápež sa totiž výslovne spomína v eucharistickej modlitbe, čo bolo pred rokmi nemysliteľné,“ bilancuje ovocie dohody vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin.

Čínski policajti hliadkujú pred jedným z kostolov. Foto: TASR/AP

Kto sú podporovatelia. Práve kardinál Parolin je považovaný za hlavného tvorcu súčasnej čínskej politiky Svätej stolice. Mnohí v ňom – či už v dobrom, alebo v zlom – vidia nového Agostina Casaroliho, tvorcu východnej politiky Svätej stolice v časoch komunizmu.

Nie náhodou na osobu Casaroliho poukázal aj pápež František počas augustového kardinálskeho konzistória: „Právom sa preslávil svojou otvorenosťou, keď múdrym a trpezlivým dialógom podporoval nové horizonty Európy po studenej vojne – a nedaj Bože, aby ľudská krátkozrakosť opäť uzavrela tie horizonty, ktoré on otvoril!“ Tieto slová sa nedali čítať ináč, ako jasná podpora Parolinovho dialógu s Čínou.

V týchto dňoch sa silnej podpory Parolinovi dostalo aj od filipínskeho kardinála Luisa Tagleho z Dikastéria pre evanjelizáciu. V rozhovore pre vatikánske médiá zdôraznil, že dohodu s Čínou nemožno vnímať len ako obyčajný prvok diplomatickej stratégie, pretože ide o oveľa viac – o naplnenie spásneho poslania cirkvi tým, že miestni biskupi budú mať apoštolskú postupnosť a budú legitímne vysluhovať sviatosti.

Kto sú kritici. Aj keď je pochopiteľné, že najsilnejšia kritika súčasnej čínskej politiky Svätej stolice prichádza z amerického prostredia, skutočnou tvárou odporu je muž, ktorého nemožno podozrievať z politikárčenia – je ním samotný kardinál Zen.

„Musíte si uvedomiť, že stojíte pred diablom. Keď niečo diabol žiada a vy mu to dáte, to nie je milosrdenstvo. To je zrada,“ povedal hongkonský kardinál pred piatimi rokmi v exkluzívnom rozhovor pre denník Postoj. Odvtedy vo svojich názoroch neustúpil ani o milimeter.

A samotná Čína akoby sa usilovala dať mu za pravdu. Po obojstrannej dohode síce boli vymenovaní šiesti noví biskupi, ale ďalšie nominácie viaznu, časť podzemných biskupov verných pápežovi Peking stále neuznal a komunistické úrady pokračujú v rôznych formách perzekúcie veriacich.

Inzercia

Diplomatická hra, v ktorej Vatikán už štyri roky ťahá za kratší koniec, pokračuje. A možný zvrat je v nedohľadne.

P. S. Zaujímavý pohľad na tému ponúkol aj vatikanista Andrea Gagliarducci, ktorý porovnal súčasné rokovania s Čínou so situáciou spred 50 rokov, keď sa Vatikán pokúšal o dohodu s komunistickým Maďarskom.

Ďalšie udalosti v skratke

Vatikán zverejnil pracovný dokument kontinentálnej fázy synodálneho procesu, ktorý je syntézou prvej, diecéznej fázy synody o synodalite.

V rímskom Koloseu sa uskutočnilo medzináboženské stretnutie za mier, zúčastnil sa na ňom aj pápež František.

Ruská vláda prejavila ochotu diskutovať s pápežom Františkom, USA a Francúzskom o riešení vojny na Ukrajine.

V Bratislave v sobotu vyvrcholí Godzone tour 2022, počas týždňa evanjelizačný program zavítal do štyroch slovenských a dvoch českých miest.

ECAV na Slovensku si v pondelok pripomenie 505. výročie reformácie. „Svoje evanjelictvo žime a deklarujme vždy pozitívne; sústreďme sa na poctivo kázané a poctivo prijímané Božie slovo; a venujme čas a budujme svoju osobnú zbožnosť cez čítanie Písma, spojenú s modlitbou,“ vyzval v pastierskom liste Zbor biskupov ECAV.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Diáre s pridanou duchovnou hodnotou sú už niekoľko rokov jedným z najvyhľadávanejších titulov vydavateľstva Postoj Media. Ten najnovší nesie názov Svoj pokoj vám dávam a na jeho príprave spolupracovali benediktínsky mních Ján Dolný a autorka bestselleru Menej konať a viac byť Stanislava Horváthová.

Jednotlivými týždňami vás budú sprevádzať nedeľné benediktínske zamyslenia aj podnetné otázky či praktické aktivity, ktoré vám pomôžu objaviť vlastnú rovnováhu aj spôsob, ako ju preniesť z papiera do hlavy, srdca a potom do života.

Diár 2023 je pozvánkou k rovnováhe a pokoju, je miestom, kde môžeme premýšľať nad svojím časom, hodnotou, identitou, vzťahmi, prácou aj modlitbou novým spôsobom.

Prajem vám požehnaný volebný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.