V kubánskych väzniciach sa možno budú sláviť omše

Kubánsky prezident Raúl Castro (na obr.) povolil slávenie omší a iných náboženských slávností v kubánskych väzniciach. Oficiálne nepotvrdenú informáciu rozšíril predseda Rady kubánskych cirkví, evanjelický pastor Miguel Hernández. Informuje o tom dnešné vydanie vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano.

Podľa latinskoamerickej tlače možno oficiálne vyhlásenie kubánskej vlády k tejto otázke očakávať v najbližších dňoch. Ak by sa potvrdili slová pastora Hernándeza, bol by to dôkaz o pomalom zlepšovaní situácie na „ostrove slobody“ po odchode jedného z posledných komunistických diktátorov, Fidela Castra.

Predseda Konferencie kubánskych katolíckych biskupov, arcibiskup Dionisio García uviedol, že „nemá vedomie o tomto rozhodnutí“. Zároveň potvrdil, že na túto tému sa už dlhšie diskutuje a katolícki biskupi požadujú spoločné liturgické slávenia. Vrchným kaplánom, zodpovedným za väzenskú duchovnú službu protestantských cirkví, by sa mal stať Francisco Rodés, riaditeľ Centra Kairós v Matanzase.

Počas celých desaťročí nebolo možné v kubánskych väzniciach sláviť akýkoľvek druh náboženského rítu. K zlepšeniu situácie došlo po historickej návšteve pápeža Jána Pavla II. na Kube v roku 1998. Pri tejto príležitosti Fidel Castro povolil slávenie Vianoc, ktoré boli predtým zakázané. Podľa Castra to mal byť dôkaz „priateľstva kubánskeho ľudu k pápežovi“. K ďalšej významnej návšteve došlo vo februári 2008, kedy Kubu navštívil vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone. Po nej režim povolil slávenie omší v niekoľkých väzeniach pri príležitosti Vianoc a Veľkej noci.

Zdroj: L´Osservatore Romano (18.9.2009)

Foto: theage.com.au

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo