Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
04. november 2022

Vatikánska sedma

Taktika či stavanie mostov? Františkov kardinál sa otvára tradicionalistom

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Taktika či stavanie mostov? Františkov kardinál sa otvára tradicionalistom

Bolonský arcibiskup Matteo Zuppi. Foto: Flickr.com/Francesco Pierantoni

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • kto prekvapil účasťou na púti tradicionalistov v Ríme,
  • prečo čelil biskup Rábek na internete kritike
  • a čo povedal arcibiskup Zvolenský na omši za obete tragédií na Zámockej a Zochovej.

Predstavme si, že by sa liberálnejšie ladený predseda vlády zúčastnil na pro-life konferencii kresťanskokonzervatívnej strany. A vystúpil tam s príhovorom. Alebo inak, progresívny primátor sa modlí ruženec za blahorečenie Andreja Hlinku.

Niečo podobné, ibaže v cirkevnom svete sa udialo pred týždňom v Ríme.

Predseda Talianskej biskupskej konferencie, bolonský arcibiskup a kardinál Matteo Zuppi viedol modlitbu vešpier na úvod púte tradicionalistov do Večného mesta. Stalo sa tak v piatok 28. októbra v Bazilike Panny Márie a mučeníkov, známej ako Panteón.

Po jedenásty raz sa konala posledný októbrový víkend v Ríme púť skupiny kňazov a veriacich, ktorí vyhľadávajú tzv. tridentskú omšu. Cieľom púte s názvom Summorum Pontificum má byť poďakovanie za motu proprio Benedikta XVI., ktorým v roku 2007 uvoľnil možnosti používania misála z roku 1962.

Program sa tradične začína v spomínanom Panteóne vešperami a vrcholí v nedeľu vo vatikánskej Bazilike sv. Petra. Modlitby a bohoslužby počas tohto podujatia zväčša vedú biskupi, ktorí sú známi svojimi konzervatívnymi názormi či priamo inklináciou k predkoncilovej liturgii.

Lenže účasť 67-ročného bolonského arcibiskupa prezývaného „kardinál ulice“ na tridentských vešperách mohla mnohých prekvapiť. Alebo ani nie?

Kardinálovi Zuppimu sme venovali veľký profilový článok: vyšiel z prostredia Komunity svätého Egídia, žije v kňazskom domove dôchodcov, jazdí po Bologni na bicykli a dáva najavo solidaritu s chudobnými. Napísal tiež predslov k talianskemu vydaniu knihy amerického jezuitu Jamesa Martina o cirkvi a LGBT ľuďoch.

V máji si ho talianski biskupi jednoznačne vybrali za predsedu biskupskej konferencie, čo potvrdil aj pápež František. Ten ho vymenoval aj za člena Dikastéria pre východné cirkvi, pričom Zuppi už je členom Dikastéria pre podporu integrálneho ľudského rozvoja.

Ak niekomu z top prelátov cirkvi sedí označenie „františkovec“, je to jednoznačne usmievavý arcibiskup Bologne. Zuppi však už pred časom začal robiť ústretové kroky k táboru, v ktorom nepanujú úplne najväčšie sympatie k súčasnému pontifikovi.

Keď pápež František v roku 2021 sprísnil pravidlá slúženia tzv. tridentskej omše, kardinál Zuppi vo svojej arcidiecéze zvolil voľnejšiu interpretáciu týchto obmedzení a ponechal len jediné obmedzenie – môžu sa sláviť v kostoloch, ktoré nie sú farské.

Ako pripomína vatikanista Andrea Gagliarducci, nedávno Zuppi navštívil aj Inštitút Krista Kráľa Najvyššieho kňaza v Gricigliane neďaleko Florencie. V tomto inštitúte sa slávi aj predkoncilová liturgia a na Zuppiho údajne urobilo dojem množstvo seminaristov.

Gagliarducci sa špekulatívne pýta, či robia všetky tieto kroky zo Zuppiho kandidáta na nástupcu pápeža Františka. „Jediným hmatateľným faktom je, že Zuppi nechce rozdeľovať. Namiesto toho buduje mosty – čo sa ešte môže ukázať ako dôležitá úloha v cirkvi poznačenej napätím a rozdelením,“ skonštatoval novinár.

Ďalšie udalosti v skratke

Stovky ľudí prišli do bratislavskej katedrály uctiť si sedem obetí tragédií na Zochovej a Zámockej. Omšu za obete slúžil arcibiskup Zvolenský, zúčastnili sa na nej aj prezidentka Čaputová i premiér Heger.

Foto: TASR/Jaroslav Novák a Postoj/Adam Rábara

Inzercia

Biskup František Rábek čelí kritike za ďakovný list Marianovi Kotlebovi, no poslal ho aj Igorovi Matovičovi a iným. Vojenský ordinár v liste ďakuje za podporu zákona, ktorý umožní pôsobiť duchovným medzi hasičmi.

Voľbami sa naša účasť na dianí v spoločnosti nekončí, uviedol predseda KBS. Arcibiskup Bernard Bober vyprosil v mene slovenských biskupov požehnanie pre zvolených politikov.

Premiér Eduard Heger prvýkrát oficiálne prijal nového apoštolského nuncia Nicolu Girasoliho. Diskutovali aj o spolupráci medzi štátom a cirkvou. 

V Katedrále sv. Martina v Bratislave bude do 8. novembra sprístupnená krypta. Verejnosť môže priestory krypty navštíviť v čase do 18.00 h s výnimkou svätých omší.

Svätý Otec František ako vôbec prvý pápež v histórii vstúpil na pôdu Bahrajnu. Absolvoval už aj prvé podujatie svojho programu – stretol sa s občianskymi autoritami krajiny i diplomatickým zborom. V krajine bude do nedele.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Stretnú sa kapucín, minorita a gréckokatolícky ženatý kňaz. To nie je začiatok vtipu, ale zostava, s ktorou sme viedli rozhovory o spovedi. Výsledkom je knižná novinka z nášho vydavateľstva s názvom Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť.

V tejto knihe ponúkame myšlienky trojice kňazov (Petra Paľovčíka, Luciána Boguckého a Felixa Tkáča), ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou a nie o strachu a vypočítavaní hriechov.

Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – otázky, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knižku si už teraz môžete objednať cez náš internetový obchod za výhodnú cenu.

Prajem vám ničím nerušený víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.