Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Komentáre a názory
05. november 2022

Nová talianska premiérka Giorgia Meloniová

„Sme dedičmi svätého Benedikta“

Od 21. októbra má Taliansko novú vládu: najlepšiu možnú v najhoršom dejinnom momente od zrodu Talianskej republiky v roku 1946.

„Sme dedičmi svätého Benedikta“

Nová talianska premiérka Giorgia Meloniová zvoní zvončekom vládneho kabinetu počas prvého zasadnutia po slávnostnom prevzatí úradu v Ríme 23. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Čo znamená najlepšia možná vláda? Znamená to, že keďže politika je umením možného, tí, čo vládnu, nemôžu vytvoriť ideálnu vládu, ale iba takú, akú umožňuje realita. Giorgia Meloniová musela vziať do úvahy medzinárodný a európsky kontext, ktorý Taliansku ponecháva veľmi malú autonómiu, lebo po Maastrichte boli národné štáty zbavené veľkej časti svojej suverenity.

Premiérka takisto musí pamätať na mediálnu palebnú silu takzvaných silných mocností a hybné sily v rámci stredopravej koalície, ktorá sa skladá z rozličných politických duší. Ako každý politik, aj ona dokáže spraviť to, čo je konkrétne možné, a neopustiť pritom niekoľko základných princípov, ktorými sa riadi.

A zdá sa, že toto je najlepšia vláda z tých, ktoré sú možné, lebo je to prvá pravicová a konzervatívna vláda v Talianskej republike od jej založenia.

Silvio Berlusconi, ktorý si zaslúži veľké uznanie za to, že v roku 1994 zastavil v Taliansku vzostup komunizmu, bol a je liberál v európskom zmysle slova, no vždy sa definoval skôr ako centrista než ako konzervatívec.

Giorgia Meloniová je pravičiarka. V roku 2020 bola zvolená za predsedníčku Európskych konzervatívcov, skupiny, ktorej uholnými kameňmi sú obrana suverenity národných štátov, obmedzovanie ilegálnej imigrácie, sloboda od arbitrárneho a nadmerného zdaňovania a odmietnutie ideológií, napríklad genderovej.

Toto zoskupenie obsahuje aj stranu Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá vládne v Poľsku. A všetko nasvedčuje tomu, že Giorgia Meloniová bude v medzinárodnej politike nasledovať skôr prístup poľského premiéra Mateusza Morawieckeho než maďarského premiéra Viktora Orbána. „Nepodvolíme sa Putinovmu vydieraniu,“ povedala uprostred potlesku 25. októbra počas prejavu, ktorým vyhrala hlasovanie o dôvere v Poslaneckej snemovni.

Vo svojom prvom prejave vo funkcii premiérky Giorgia Meloniová odsúdila nacizmus, fašizmus aj rasové zákony a predstavila víziu spoločnosti založenej na hodnotách západnej a európskej tradície: „Sme dedičmi svätého Benedikta, Taliana, hlavného patróna celej Európy.“

Ústredné postavenie v platforme či manifeste Giorgie Meloniovej majú podniky a rodiny. Podniky dostanú väčšiu pomoc vo forme zníženia daní a podporu na investície s cieľom hospodárskeho rozvoja krajiny.

Rodina podľa nej predstavuje „jadro našej spoločnosti, kolísku citov a miesto, kde sa utvára identita každého jedného z nás. Preto ju máme v úmysle podporovať a chrániť a tým podporovať aj pôrodnosť, ktorá v roku 2021 zaznamenala dodnes najnižšiu úroveň od zjednotenia Talianska, a tak prekonať populačnú stagnáciu“.

O imigrácii povedala, že vláda chce zastaviť nelegálne odchody a rozbiť sieť obchodovania s ľuďmi v Stredozemnom mori.

Pri životnom prostredí vyhlásila: „Niet presvedčenejšieho ekológa, než je konzervatívec; no od určitých ideologických environmentalistov nás odlišuje to, že chceme chrániť prírodu, ktorá v sebe obsahuje človeka.“

Giorgia Meloniová citovala výrok Rogera Scrutona, „jedného z najväčších učiteľov európskeho konzervatívneho myslenia“, podľa ktorého „je ekológia najjasnejší príklad spojenectva medzi tými, ktorí sú tu, ktorí tu boli a ktorí prídu po nás“. „Ochrana nášho prírodného dedičstva,“ dodala, „nie je pre nás o nič menšou povinnosťou než zaistenie nášho dedičstva v oblasti kultúry, tradícií a spirituality, ktoré sme zdedili od svojich otcov, aby sme ho mohli odovzdať svojim deťom.“

Inzercia

Nová talianska premiérka zakončila reč týmito slovami:

„V deň, keď naša vláda skladala prísahu pred hlavou štátu, bola liturgická spomienka Jána Pavla II., pápeža, štátnika a svätca, ktorého som mala tú česť poznať osobne. Naučil ma čosi zásadné, čo som si vždy veľmi cenila. ,Sloboda,‘ hovorieval, ,nespočíva v tom, že robíme to, čo sa nám páči, ale v tom, že máme právo urobiť to, čo urobiť treba.‘ Vždy som bola slobodným človekom, vždy budem slobodným človekom, a preto mám v úmysle urobiť presne to, čo musím urobiť.“

Táto vláda sa však nachádza v dramatickej situácii. Taliansko a Západ sú od 24. februára 2022 vo vojne. Vojne hybridnej, ale skutočnej, ktorá ešte nedosiahla svoj vrchol a mohla by mať vážne následky nielen na bojisku, ale aj v rámci jednotlivých národov, lebo by mohla ohroziť sociálne vzťahy, ktoré zaisťujú ich prežitie, a vyvolať protestné, dokonca násilné javy.

Politická a hospodárska katastrofa, ktorá ohrozuje Európu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine, však má ešte pred geopolitickými dôvodmi svoje najhlbšie korene v tom, že časť Západu opustila prirodzený a kresťanský poriadok. Vojnový požiar sa javí iba ako najnovší výsledok historického procesu, ktorý má kultúrny a morálny pôvod.

Treba povedať, že zmena kurzu sa bez osobitnej Božej pomoci javí ľudsky nemožná. Túto pomoc dostávame vďaka modlitbe, ktorá nám umožňuje získať milosť riadiť sa prirodzeným zákonom.

Cirkev a Kristov námestník na zemi majú toto a žiadne iné poslanie: pripomínať spásonosné pravdy, ktoré svet ignoruje a ktorými pohŕda. Ak mám parafrázovať sv. Alfonza Máriu de Liguori, ktorý povedal: „Kto sa modlí, je spasený, a kto sa nemodlí, je zatratený“, stojí za to opakovať, že keď sa národ vráti k prirodzenému a kresťanskému poriadku, znovu povstáva. A keď sa od neho vzďaľuje, ponára sa do chaosu.

Toto je zásadná križovatka, na ktorej sa ocitá nová talianska vláda. Prajeme jej všetko najlepšie a ubezpečujeme ju o svojich modlitbách.

Anglickú verziu článku nájdete TU. Preložil Matúš Sitár.

Roberto de Mattei, významný taliansky historik, je autorom knihy Saint Pius V: The Legendary Pope Who Excommunicated Queen Elizabeth, Standardized the Mass, and Defeated the Ottoman Empire (Svätý Pius V. Legendárny pápež, ktorý exkomunikoval kráľovnú Alžbetu, štandardizoval omšu a porazil Osmanskú ríšu, Sophia Institute, 2021).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.