Druhá časť Ježiša Nazaretského vyjde na jar 2010Pokračovanie knihy Benedikta XVI. Ježiš Nazaretský by malo vyjsť na jar budúceho roka. Jej prípravu pribrzdila letná zlomenina pápežovho zápästia.

Druhý zväzok predstavujúci Ježiša evanjelií ako skutočného, „historického“ Ježiša by sa mal venovať jeho detstvu, utrpeniu a zmŕtvychvstaniu. Tento zámer pápež avizoval už v prvom zväzku, ktorý vyšiel v apríli 2007.

„Nádejam sa, že v druhom diele budem môcť ponúknuť aj kapitolu venovanú rozprávaniam o Ježišovom detstve, ktorú som nateraz vynechal, pretože som za naliehavejšie považoval predstaviť Ježišovu postavu a jeho posolstvo v jeho verejnom účinkovaní, aby som tak čitateľa podnietil k rozvíjaniu živého vzťahu s ním,“ napísal Benedikt XVI. v úvode prvého dielu, ktorý sa venoval verejnému účinkovaniu Ježiša od krstu v Jordáne po premenenie na hore Tábor.

„Napriek tomu, čo nazval malým letným incidentom – zlomenine pravého zápästia 17. júla – pápež ďalej pracoval na tejto knihe, ktorá je lekciou biblickej exegézy a duchovným spisom znovaodhaľujúcim Ježiša Nazaretského,“ uviedla agentúra Zenit. Keďže kniha, ako Benedikt XVI. upozornil už v úvode prvého zväzku, „nie je aktom učiteľského úradu, ale iba výrazom môjho osobného hľadania Pánovej tváre“, je podpísaná aj jeho občianskym menom.

Pred niekoľkými dňami po prvýkrát vyšla aj habilitačná práca Josepha Ratzingera, ktorú napísal pred päťdesiatimi rokmi. Je súčasťou druhého zväzku súborného diela súčasného pápeža, ktoré pod názvom Gesammelte Schriften vychádza v Nemecku. Kým prvý zväzok bol venovaný liturgii, druhý je zameraný pojmu Zjavenia a teológii dejín podľa svätého Bonaventúru. Hlavným editorom diela je regensburgský biskup Ludwig Müller, predhovor napísal Benedikt XVI.

Zdroj: Zenit, Radio Vaticana

Foto:

kirche-straelen.de

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo