Pius XII. - Spravodlivý medzi národmi?

Organizácia Pave the Way Foundation žiada oceniť pápeža Pia XII. titulom Spravodlivý medzi národmi. Informovala o tom agentúra Zenit a National Catholic Register.

O úsilí oceniť pápeža Pia XII. titulom Spravodlivý medzi národmi informoval pápeža Benedikta XVI. zakladateľ newyorskej organizácie Pave the Way Foundation, Žid Gary Lewis Krupp (na obr.), počas poslednej generálnej audiencie. O pridelení titulu oceňujúceho úsilie jednotlivcov o záchranu Židov počas Druhej svetovej vojny rozhoduje Komisia pre menovanie Spravodlivých medzi národmi pri pamätníku Yad Vashem v Izraeli. Od roku 1953, kedy bol pamätník založený, sa udeľuje aj ocenenie, ktoré dodnes získalo okolo 11 000 ľudí. Jej nositeľov, ktorí musia byť nežidovského pôvodu, môžu navrhnúť zachránení Židia.

Počas návštevy Svätej zeme v máji tohto roku sa Benedikt XVI. vyhol miestu v pamätníku Yad Vashem, kde sa nachádza nápis obviňujúci Pia XII. z pasivity pri záchrane Židov.

Krupp daroval pápežovi aj knihu obsahujúcu asi tritisíc originálnych dokumentov o Piovi XII. „Je to znak vďačnosti Benediktovi XVI. za jeho úsilie o dialóg medzi kresťanmi a Židmi,“ uviedol zakladateľ organizácie usilujúcej sa o medzináboženský dialóg.

Zdroj: Zenit, National Catholic Reporter

Foto: nostra-aetate.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo