Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
07. november 2022

Kresťania v Číne

Neúnavného pouličného kazateľa zadržali už viac ako stokrát

Evanjelizátora za trest poslali na pobyt do hôr alebo do protidrogového centra.

Neúnavného pouličného kazateľa zadržali už viac ako stokrát

Evanjelizátor Chen Wensheng. Foto: China Aid

Z najnovšej správy amerického inštitútu pre prenasledovanie kresťanov International Christian Concern (ICC) vyplýva, že Čína za posledný rok zintenzívnila protikresťanské represie, a to napriek vyhláseniam Pekingu, že rešpektovanie a ochrana slobody náboženského vyznania patria k základným princípom vlády.

Nedávno publikovaná správa, ktorá mapuje obdobie od júla 2021, opisuje 32 prípadov zadržania kresťanov, päť zásahov na školách, dvadsať incidentov sinizácie kostolov a odstránenie 90 krížov.

ICC hovorí, že Peking používa rôzne opatrenia, aby prinútil kresťanov z domácich cirkví pripojiť sa k piatim cirkvám, ktoré kontroluje komunistický režim. Tieto metódy zahŕňajú napríklad nátlak na prenajímateľov, aby zrušili nájomné zmluvy. 

„Medzinárodné spoločenstvo musí venovať pozornosť prebiehajúcej kampani Číny proti náboženstvu. Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre pokračujúcu nečinnosť. Čínska vláda nepovoľuje náboženstvo s výnimkou tej miery, do akej môže náboženstvo manipulovať ako nástroj na zvýšenie moci komunistickej strany. Dúfame, že správa pomôže zvýšiť povedomie o tomto probléme, ktorý je príliš často potichu ignorovaný v sieňach moci po celom svete,“ povedal manažér z ICC Jay Church.

Bývalý narkoman evanjelizuje na ulici

Ani stupňujúce sa prenasledovanie a opakované zatknutia však nedokážu zastaviť pouličného kazateľa, ktorý je v Číne známy ako brat Chen. 

Podľa americkej organizácie China Aid, ktorá monitoruje porušovanie ľudských práv a zaslúžila sa o zviditeľnenie jeho príbehu vo svete, bol zatknutý už viac ako stokrát.

Chen Wensheng z provincie Hunan je bývalý narkoman, ktorý sa o Bohu dopočul v odvykacom centre. Po tom, čo zažil oslobodenie od závislosti, desať rokov hlása evanjelium na uliciach a ani po vyhrážkach polície s tým nemieni prestať. 

S dreveným krížom s nápismi „Sláva nášmu Spasiteľovi“ alebo „Kajajte sa a buďte spasení vierou“ cestuje po rôznych čínskych provinciách a dokonca s niekoľkými spolupracovníkmi aj do Vietnamu, kde bol zatknutý a deportovaný späť do Číny.

Naposledy bol zadržaný minulý mesiac, keď hlásal evanjelium pred budovou, kde sa konal 20. zjazd Komunistickej strany Číny. Chen povedal, že niekoľko dní pred kongresom ho navštívili miestni predstavitelia, aby mu dohovorili.

Inzercia

„Ôsmeho októbra ho miestni policajti pozvali s manželkou na obed. Hneď ako polícia vstúpila do jeho domu, rozdal im evanjelizačné letáky a povedal: ‚Dôstojníci, som rád, že ste opäť prišli. Ježiš vás miluje a žehná vás!‘“ uviedla China Aid.

Znova sa ho pokúšali presvedčiť, aby vstúpil do vládou regulovanej protestantskej cirkvi, a ponúkli mu, že môže nahradiť dvoch miestnych pastorov alebo mu dajú príležitosť predniesť prejavy pred veľkým davom poslucháčov na rôznych miestach v provincii Hunan. Chen to však odmietol. 

Keď si uvedomili, že jeho názor nezmenia, požiadali jeho manželku, aby sa s ním porozprávala. O štyri dni neskôr sa objavil pred budovou, kde sa konal kongres, a predvolali ho na miestnu policajnú stanicu. Následne boli on a jeho manželka odvedení do hôr na polmesačnú nútenú „dovolenku“.

Za trest na odvykačku 

Tento rok v marci bol po podobnom incidente poslaný na osem dní do protidrogového rehabilitačného centra. Brat Chen, ktorý si nenechá ujsť žiadnu príležitosť šíriť evanjelium, na polícii rozdával brožúry a hovoril o Ježišovi. 

Tajomník strany na to reagoval, že je členom komunistickej strany a neučí sa o viere. Chen mu len odpovedal, že Boh ho miluje a požehnal ho.

O tri dni neskôr sa znovu ocitol v policajnej kancelárii a prítomným ponúkol, že ich povedie v modlitbe. „Niektorí ho odmietali, niektorí mu ďakovali a jeden dôstojník opakoval modlitbu: ‚Pane Ježišu, zachráň ma, odpusť mi, v mene Ježiša, amen!‘“ píše ICC.

Len v roku 2021 bol podľa údajov organizácie China Aid zadržaný šesťkrát. V záchytnom centre strávil už Nový rok 2021 a po prepustení sa okamžite vrátil do ulíc aj so svojou 84-ročnou matkou. Polícia oboch zadržala a Chen si odsedel ďalších 15 dní.

Vyhrážkam v súvislosti s evanjelizáciou na uliciach čelí celá jeho rodina. Úrady ich upovedomili, že ak Chen neprestane so svojimi aktivitami, jeho nevesta môže prísť o prácu v škole, zatiaľ čo jeho vnučke v budúcnosti zakážu robiť štátnu zamestnankyňu alebo učiteľku. Rovnako sa vyhrážajú rodine jeho brata, s ktorým spoločne evanjelizujú. 

Napriek všetkému Chen Wensheng povedal, že sa nikdy nevzdá poslania, ktoré mu Boh dal, a je odhodlaný šíriť evanjelium aj vo väzení. 

„Najtemnejšie miesto je tam, kde je najviac potrebné svetlo. Miesto s najhorším prenasledovaním je miestom, kde je evanjelium najviac potrebné. Miesto s najmenšou spravodlivosťou je tam, kde je Boží spravodlivý súd najviac potrebný! Trúfate si prísť na takéto miesto? Opovážite sa kázať evanjelium?“ napísal brat Chen na sociálnych sieťach začiatkom roka, keď vláda obmedzila náboženský internetový obsah.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.