Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. november 2022, 14:59

Majiteľ Teplárne

Roman Samotný bude slová biskupa Oroscha v obežníku riešiť žalobou

Roman Samotný bude slová biskupa Oroscha v obežníku riešiť žalobou

Arcibiskup Orosch a Roman Samotný. Foto: TASR

Majiteľ Teplárne zároveň apeluje na ľudí z cirkvi, aby „naozaj napĺňali odkaz Ježiša“.

Majiteľ Teplárne Roman Samotný bude právnymi krokmi riešiť slová trnavského arcibiskupa Jána Oroscha z obežníka pre kňazov Trnavskej arcidiecézy. Povedal to v rozhovore pre Denník N.

„Hovorí, že v Teplárni sa dílovali drogy. Ja robím právne kroky a budem to riešiť aj žalobami. Je to vážne obvinenie, za ktoré sa neospravedlnil ani to nestiahol. Budem sa brániť,“ povedal Samotný.

Arcibiskup Orosch pritom v pondelok vyjadril blízkosť rodičom obetí na Zámockej. „Veľmi ma mrzí, keď som neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti,“ uvádza sa v Oroschovom stanovisku.

Majiteľ Teplárne zároveň dúfa, že v cirkvi prebehne „vnútorná debata o tom, či toto je podoba cirkvi v 21. storočí a či sa má takto prejavovať kresťanstvo“.

„Verím, že aj samotní ľudia z cirkvi budú tlačiť na to, aby naozaj napĺňali odkaz Ježiša a nehrali takéto mocenské a amorálne hry. Zároveň – nie úplne ma to prekvapilo, že sa takéto niečo stalo. Už keď bolo takzvané referendum za rodinu, tak bol v kostoloch čítaný pastiersky list, že sme kultúra smrti, čo bol jasný odkaz, ako sa správať k LGBTI+ ľuďom,“ povedal Samotný pre Denník N.

„Nazývať ľudí kultúrou smrti je veľmi cez hranicu. Vtedy na to spoločnosť vôbec adekvátne nereagovala, prešla to mlčaním. Stále verím, že zmeny nastanú aj v cirkvi a aj veriaci budú tlačiť na biskupov, aby pamätali na slušnosť a vážili slová,“ dodal Samotný.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.