Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2022, 14:37

Deň chudobných vo Vatikáne

Vzájomné vydieranie mocných prekrýva hlasy ľudstva po mieri, povedal pápež

Vzájomné vydieranie mocných prekrýva hlasy ľudstva po mieri, povedal pápež

Pápež František na obede s chudobnými, bezdomovcami a migrantmi. Foto: TASR/AP

Do vojny na Ukrajine zasiahli superveľmoci, ktoré chcú presadiť svoju vôľu proti princípu sebaurčenia národov, hovoril František pri príležitosti Dňa chudobných.

„Sirény populizmu“ kritizoval pápež František v nedeľu vo vatikánkej Bazilike svätého Petra pri príležitosti Svetového dňa chudobných, v rámci ktorého vyzval na obnovenie úsilia o pomoc všetkým biednym, bezdomovcom a migrantom.

Píše o tom agentura AP a Vatikánsky rozhlas.

Pri príležitosti tohto dňa pozval najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi stovky chudobných a ľudí bez domova do Vatikánu na špeciálnu omšu a obedné jedlo.

Vo svojej kázni odsúdil ľahostajnosť, s ktorou sa chudobní ľudia stretávajú na celom svete. Skritizoval tiež „prorokov zla“, ktorí pre svoje vlastné účely rozširujú strach a vytvárajú  rôzne konšpiráce týkajúce sa chudobných.

„Nebuďme očarení sirénami populizmu, ktoré zneužívajú skutočné potreby ľudí a ponúkajú im ľahké a unáhlené riešenia,“ nechal sa počuť František.

Pontifex spomenul aj vojnu na Ukrajine.

Inzercia

„Vojna na Ukrajine sa pridala k regionálnym vojnám, ktoré v posledných rokoch prinášajú smrť a skazu. V tomto prípade je však situácia zložitejšia z dôvodu priameho zásahu superveľmocí, ktoré hodlajú presadiť svoju vôľu proti princípu sebaurčenia národov,“ cituje pápeža Vaticannews.va.

„Opakujú sa tragické scény – a vzájomné vydieranie niekoľkých mocných opäť prekrýva hlasy ľudstva volajúceho po mieri,“ poznamenal pápež.

Svetový deň chudobných bol po prvý raz vyhlásený pápežom Františkom v roku 2017. Slávi sa vždy v poslednú nedeľu pred slávnosťou Ježiša Krista Kráľa, teda v 33. nedeľu v medziobdobí. Tento rok pripadol na 13. novembra.

Homília pápeža Františka z dnešnej slávnosti v plnom znení TU.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 17 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.