Benedikt XVI. v ČR: Opäť nájsť dôvody viery a nádeje

V sobotu sa začne 13. apoštolská cesta pápeža Benedikta XVI. Návšteva sekularizovanej Českej republiky vzbudzuje veľkú pozornosť.

Zahalenie Pražského Jezuliatka do nového rúcha, dôkladné vyčistenie katedrály svätého Víta, osadenie veľkého kovového kríža pripomínajúceho pápežskú návštevu. Na utorkovej tlačovej besede vymenoval riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Federico Lombardi posledné úlohy, ktoré musia zvládnuť organizátori pripravujúci víkendovú návśtevu Benedikta XVI. v Čechách a na Morave.

„Pápež zavíta do srdca Európy, do zeme so starobylou a veľkou kultúrnou tradíciou, ku ktorej kresťanstvo podstatne prispelo, do zeme, ktorá si v týchto dňoch pripomenie dvadsať rokov od pádu komunistického režimu a mierového znovuzrodenia demokracie, do zeme, kde je sekularizácia tak rozšírená, že náboženskú prax vykonáva len menšina,“ povedal Lombardi o blížiacej sa ceste ešte v polovici septembra. Počas utorkovej tlačovky dodal, že návšteva sa uskutoční nielen v historickom kontexte pádu komunizmu, ale aj 20. výročia svätorečenia Anežky Českej. Spomenul tiež, že ČR stále neratifikovala medzištátnu zmluvu so Svätou stolicou a nie je ukončená ani reštitúcia cirkevného majetku.

V rámci príhovoru pred tradičnou nedeľnou modlitbou Anjel Pána sa k ceste vyjadril aj samotný pápež Benedikt XVI.: „Česká republika sa nachádza zemepisne aj historicky v srdci Európy a po dramatických udalostiach, ktorými prešla v minulom storočí, potrebuje rovnako ako celý kontinent opätovne nájsť dôvody viery a nádeje.“ Práve zdôraznenie duchovných koreňov západnej civilizácie, posilnenie miestnej cirkvi a „pozvanie k srdečnému ekumenizmu“ bude podľa Lombardiho slov stáť v centre pápežovej cesty.

Benedikt XVI. priletí na letisko Stará Ruzyně v Prahe v sobotu pred obedom. Nasledovať bude návšteva kostola Najsvätejšej Panny Márie Víťaznej, v ktorom sa nachádza známa socha Pražského Jezuliatka. Po krátkej zastávke na vatikánskej nunciatúre, kde bude počas týchto dní ubytovaný, sa stretne s prezidentom Václavom Klausom, s ktorým sa už v tomto roku stretol počas májovej audiencie. Bezprostredne potom bude predsedať vešperám v katedrále svätého Víta.

V nedeľu sa pápež letecky presunie do Brna, kde bude slúžiť svätú omšu na letisku Tuřany. Účast na bohoslužbe potvrdil aj viedenský kardinál Christoph Schönborn, boskovický rodák kardinál Tomáš Špidlík, bývalý sekretár Jána Pavla II. a súčasný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz či kolínsky kardinál Joachim Meisner. Podvečer bude program pokračovať opäť v Prahe, kde pápež absolvuje ekumenické stretnutie a stretnutie s akademickým svetom.

V pondelok, posledný deň návštevy, kedy Česi slávia štátny sviatok pripomínajúci svätého Václava, sa Benedikt XVI. presunie autom do Starej Boleslavy, kde bol tento český národný svätec umučený svojím bratom Boleslavom. V rámci svätej omše v kostole sv. Václava sa pápež prihovorí mladým. Posledným bodom programu je obed s českými biskupmi. Po rozlúčke na pôde apoštolskej nunciatúry sa Benedikt XVI. presunie späť do Ríma.

Českú republiku nenavštívi pápež prvýkrát. Trikrát na jej územie vstúpil pápež Ján Pavol II. (1990, 1995, 1997). Benedikt XVI. ju ešte v pozícii prefekta Kongregácie pre náuku viery navštívil v marci 1992, aby v Prahe predstavil nový Katechizmus Katolíckej cirkvi.

Zdroj: Radio Vaticana, L´Osservatore Romano (23.9.2009)

Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo