Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2022, 10:59

Správa o nábožensky motivovanom násilí

V roku 2021 zabili v Európe štyroch kresťanov, došlo tiež k 14 fyzickým útokokom

Rakúska organizácia OIDAC zadokumentovala viac ako 500 prípadov zločinov z nenávisti voči kresťanom a kresťanským inštitúciám v 19 európskych krajinách.

Podľa zverejnenej výročnej správy rakúskej organizácie OIDAC bolo v roku 2021 zdokumentovaných viac ako 500 prípadov zločinov z nenávisti voči kresťanom a kresťanským inštitúciám v 19 európskych krajinách.

Podľa správy boli v Európe od januára do decembra minulého roka zavraždení štyria kresťania a došlo k 14 fyzickým útokom. „Vzhľadom na všeobecné nedostatočné nahlasovanie trestných činov z nenávisti však možno predpokladať, že ich skutočný počet je oveľa vyšší,“ uvádza sa tiež v správe.

Najviac prípadov bolo zaznamenaných vo Francúzsku a v Nemecku, ktoré však patria medzi najľudnatejšie európske krajiny s veľmi rôznorodým etnickým a náboženským zložením.

Okrem trestných činov z nenávisti, ako sú vandalizmus, krádeže alebo podpaľačstvo, zaznamenalo Observatory On Intolerance And Discrimination Against Christians In Europa (OIDAC) aj alarmujúci počet negatívnych stereotypov, ospravedlnení násilia alebo priamych urážok kresťanov alebo kresťanských vierovyznaní zo strany verejných činiteľov vrátane politikov alebo novinárov.

OIDAC konštatuje najmä „znepokojujúci trend, keď sa zdá, že spoločnosť je ľahostajná voči hanlivým výrokom a skresleným obrazom kresťanov, najmä v porovnaní s inými náboženskými skupinami alebo so skupinami s inou identitou“.

OIDAC varuje, že „rastúca sekulárna netolerancia“ má negatívny vplyv na náboženskú slobodu kresťanov. Jedným z hlavných prejavov netolerancie je, že samotní kresťania následne uplatňujú „autocenzúru“ vo verejnej i v súkromnej sfére, v médiách alebo na pracovisku. Cieľom organizácie je „analyzovať zdroje netolerancie a diskriminácie voči kresťanom a identifikovať príčiny netolerancie v našej spoločnosti“, vysvetlila Madeleine Enzlbergerová, výkonná riaditeľka OIDAC Europe.

Správa sa preto okrem iného zaoberá diskrimináciou v podobe problematických právnych predpisov na vnútroštátnej alebo medzinárodnej úrovni alebo nedostatočnou kompetenciou orgánov pri riešení prípadov týkajúcich sa náboženstva a náboženskej slobody.

„Tolerancia a rešpekt by mali platiť rovnako pre všetky skupiny v spoločnosti, ktoré by mali byť rovnako chránené. Preto zdôrazňujeme význam náboženskej slobody nielen pre kresťanov na celom svete, ale aj pre neveriacich,“ dodala pani Enzlbergerová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.