Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2022, 17:18

Rím hostil benefičný zápas futbalových hviezd, podujatie podporil aj pápež

„Zápas. Áno, ale za mier, to je dôležité. Len si uvedomte, že najväčšie výdavky na svete sú dnes v zbrojárskom priemysle. Pretože neustále sa uvažuje o vedení vojen s cieľom ničiť,“ povedal František.

Rímsky olympijský štadión bol v pondelok večer 14. novembra dejiskom benefičného zápasu za účasti futbalových osobností, zorganizovaného Pápežskou nadáciou Scholas Occurrentes – Školy stretnutia. Dobročinné podujatie svojím požehnaním podporil aj pápež František.

Mnohonárodné a medziboženské charitatívne podujatie so sloganom „Hráme za mier“ (We Play For Peace) bolo tiež poctou Diegovi Maradonovi, ktorý zomrel pred dvoma rokmi a ktorý sa zúčastňoval na predchádzajúcich benefičných ročníkoch.

Pred zápasom prijal pápež František futbalistov a organizátorov vo Vatikáne. Medzi prítomnými v Aule Pavla VI. boli aj Ciro Immobile, kapitán mužstva Lazio či Marash Kumbulla z tímu AS Rím, ktorý pochádza z Albánska. Pápež im adresoval slová vďaky a posilnil ich motiváciu v konaní dobra týmito slovami:

„Ďakujem vám všetkým, ktorí ste prišli z rôznych miest a z veľkej diaľky zahrať si partičku. Zápas. Áno, ale za mier, to je dôležité. Len si uvedomte, že najväčšie výdavky na svete sú dnes v zbrojárskom priemysle. Pretože neustále sa uvažuje o vedení vojen s cieľom ničiť.

Vy ste si našli čas, aby ste prišli a hrali benefične za mier. A mier sa šíri takto, takýmito gestami: gestami blízkosti, priateľstva, ruky podanej zakaždým, a nie s kameňom v ruke, aby ste ho hodili. Ďakujem vám za to.

Sú to malé gestá, ale sú to semienka mieru, sú schopné zmeniť svet, pretože sú to semiačka pokoja. Ďakujem vám za to, čo robíte, za dnešnú hru, ďakujem, že hovoríte: „Chceme mier“ uprostred sveta, ktorý ustavične vyhľadáva vojny a ničenie. Ďakujem!

Inzercia

A ďakujem vám za to, že nám hovoríte, že handrová lopta a nezištná hra je dôležitejšia, než dobytie nejakého územia vojnami, to nejde. Ďakujeme za vaše svedectvo.“

Po udelení požehnania pápež zablahoželal jednému z futbalistov k narodeniu štvrtého dieťaťa:

„Koľko máš rokov? 32 rokov a štyri deti, to je krásny výkon! A Talianom hovorím: Taliansko potrebuje deti, chýbajú nám deti! Ďakujem.“

Na Olympijskom štadióne pred úvodným výkopom symbolicky zasadili olivovník mieru kapitáni tímov, futbaloví veteráni Brazílčan Ronaldinho a Talian Ciro Ferrara.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 13 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 18 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.