Pápež František na Zelený štvrtok umyje nohy utečencom

Po väzňoch a chorých hlava Katolíckej cirkvi umyje nohy aj migrantom.


Minulý rok pápežovi pri umývaní nôh asistoval slovenský kňaz Ján Dubina (v pozadí). Foto – TASR/AP

Počas omše na pamiatku poslednej večere na Zelený štvrtok pápež František umyje nohy utečencom v jednom z rímskych utečeneckých centier. Svätá stolica informáciu, ktorú priniesol dobre informovaný portál Vatican Insider, zatiaľ nepotvrdila.

Umývanie nôh je zopakovaním gesta, ktoré urobil Ježiš Kristus svojim apoštolom pri poslednej večeri. Pre tento liturgický obrad vo Vatikáne v minulosti vyberali najmä klerikov.

Po svojom zvolení pred troma rokmi sa však pápež František na Zelený štvrtok vybral sláviť omšu do rímskej väznice pre mladistvých. Medzi vybranými osobami boli aj moslimovia a dve ženy. Rok na to Svätý Otec slávil liturgiu v rehabilitačnom centre, kde umyl nohy starým a chorým ľuďom, minulý rok zamieril do najväčšej rímskej väznice Rebibbia.

Prečítajte si aj
Slovenský kňaz pomáhal pápežovi umývať nohy väzňov Zdieľať

Na návrh pápeža vatikánska kongregácia pre liturgiu začiatkom roka vyzvala kňazov, aby k veľkonočnému obradu umývania nôh vyberali „skupinku veriacich, ktorá bude reprezentovať rozmanitosť a jednotu každej čiastky Božieho ľudu. Takáto skupinka môže pozostávať z mužov i žien a podľa možnosti z mladých i starších, zdravých i chorých, klerikov, zasvätených osôb i laikov“.

Obrad umývania nôh zaviedol do liturgie pápež Pius XII. v rámci liturgickej reformy veľkonočných obradov v roku 1955.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo