Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2022, 15:15

Za slobodu sa oplatí bojovať, je to Boží dar a ľudská výsada, vraví biskup Bober

Za slobodu sa oplatí bojovať, je to Boží dar a ľudská výsada, vraví biskup Bober

Foto – Postoj/Tomáš Puškáš

„Pred 33 rokmi sme ju získali, a preto by sme mali byť každý deň vďační za to, že ju máme,“ uviedol predseda KBS pri príležitosti štvrtkového Dňa boja za slobodu a demokraciu.

Za slobodu sa oplatí bojovať, je to Boží dar a veľká ľudská výsada. Uviedol to predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober pri príležitosti štvrtkového Dňa boja za slobodu a demokraciu.

„Pred 33 rokmi sme ju získali, a preto by sme mali byť každý deň vďační za to, že ju máme,“ povedal Bober. Poukázal na to, že to bol dlhý zápas.

„Slovensko ovládala roky desivá totalita. V životoch i srdciach zanechala spúšť, ktorú sme neprekonali ani po vyše troch desaťročiach. Povzbudzujem všetkých bez rozdielu, majme trpezlivosť, kultivujme ducha slobody, ktorú sme dostali. Slobody, ktorá bola vykúpená obetami tisícov laikov, zasvätených i kňazov. Trpeli, bojovali. V tichosti i verejne. Ďakujem im za to,“ uviedol.

„Nielen teraz, keď si pripomíname dni spojené s bojom za slobodu a demokraciu, by sme však radi verejne povedali, že cítime, keď sa verejne ignoruje a pohŕda cirkvou a jej prácou pre dobro celej spoločnosti. A pritom málokto robí viac verejnoprospešných a iných aktivít ako samotná cirkev,“ povedal predseda KBS. Ako dodal, cítia, že v posledných dňoch bolo vyjadrených veľa negatívnych názorov na adresu spoločenstva veriacich, ktoré hraničia s osočovaním.

„Spochybňovanie príspevku cirkvi na poli kultúry, školstva, zdravotníctva i charity a systematické označovanie cirkvi za nepriateľa slobody vedie k novej forme totality jedného správneho názoru,“ dodal Bober.

Ako doplnil, „nebuďme voči tomu nevšímaví, ale otvorene vydávajme svedectvo o tom, že medzi základné práva patrí aj náboženská sloboda“. A za tú sa podľa Bobera oplatí bojovať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.