Svetové katolícke médiá o návšteve Benedikta XVI. v ČR

Popredné katolícke médiá sa už niekoľko dní venujú návšteve Benedikta XVI. v Čechách a na Morave, ktorá sa začne zajtra na poludnie. Okrem oficiálneho programu dôkladne analyzujú situáciu miestnej cirkvi.

Redaktor vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano Mario Ponzi sa vo svojom článku s názvom Cesta do histórie pre odhalenie kresťanských koreňov Európy (23.9.2009) sa venuje symbolike jednotlivých historických miest, ktoré pápež navštívi. V blízkosti letiska Stará Ruzyně, na ktorom pápež v sobotu predpoludním pristane, sa nachádzajú dve pozoruhodne symbolické miesta: „Na jednej strane benediktínsky kláštor Břevnov, založený v roku 993 svätým Vojtechom, zostáva svedectvom tisícročného úsilia o podporu kultúry v tejto krajine a zároveň je symbolom jej kresťanských koreňov. Na druhej strane väznica Ruzyně, symbol totalitarizmu a neľudskosti totalitných režimov, ale tiež duchovnej sily tých, ktorí im vzdorovali.“

Vo svojom včerajšom vydaní vatikánsky denník vyhradil rozsiahly priestor pražskému arcibiskupovi, kardinálovi Miloslavovi Vlkovi a brnenskému biskupovi Vojtěchovi Cikrlemu, ktorí opisujú dejiny miestnej cirkvi, predstavujú súčasný stav a prezentujú prípravy a očakávania spojené s príchodom pápeža.

Ak by sme náboženstvo v striktne kapitalistickom zmysle považovali za produkt, ČR by bola suverénne najhorším miestom pre jeho odbyt, píše John L. Allen Jr., vatikanista National Catholic Reporter. Následne cituje slová rakúskeho kňaza a sociológa Paula Zulehnera, podľa ktorého sú východné Nemecko a ČR jedinečnými príkladmi miest, kde sa ateizmus stal „štátnou cirkvou“.

Taliansky katolícky denník Avvenire pripomína, že pápežova cesta do ČR je cestou do skutočného srdca Európy, z ktorého sa Benedikt XVI. chce prihovoriť celému starému kontinentu. Mimmo Muolo v dnešnom komentári zdôrazňuje, že Benedikt XVI. vo svojich príhovoroch počas apoštolských ciest do Poľska, Nemecka, Rakúska, Francúzska či do viacerých talianskych diecéz rozvinul skutočné „kontinentálne učenie“, v centre ktorého stojí výzva k znovunájdeniu duchovnej podstaty individuálneho aj spoločenského života. Symbolickým vyjadrením tejto výzvy má byť aj prvé oficiálne gesto Benedikta XVI. v ČR: korunovácia Pražského Jezuliatka v kostole Najsvätejšej Panny Márie Víťaznej.

Z takmer 10,5 miliónov obyvateľov ČR je 31,7% ( 3 290 000) katolíkov, informuje katolícka tlačová agentúra Zenit, ktorá priniesla podrobné informácie o českej Katolíckej cirkvi. Deväť diecéz je rozdelených na 2576 farností a 70 pastoračných jednotiek iného typu, v ktorých pôsobí 20 biskupov, 1956 kňazov, 1725 rehoľníc a rehoľníkov a 191 seminaristov. Cirkev v krajine spravuje 79 vzdelávacích inštitúcií, od materských škôl po univerzity, 50 nemocníc či 134 domov pre starých, postihnutých a maloletých.

Vedúci českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu Milan Gláser vo svojom komentári O dôvodoch návštevy Benedikta XVI. prirovnáva Moravu k rodnému kraju Benedikta XVI., Bavorsku. Oba regióny sa vyznačujú vyššou religiozitou ako zvyšok krajiny. „Otázku, prečo prichádza Svätý otec práve k nám by však v každom prípade mala najprv predchádzať otázka, kto je Svätý otec,“ píše Gláser a následne rozoberá význam oslovenia „Svätý otec“. „Toto oslovenie, ktoré sa bude objavovať v oficiálnych príhovoroch našich štátnych a verejných činiteľov, nie je ničím iným než výrazom kresťanskej viery, ktorá pozoruje v osobe konkrétneho človeka sprítomnenie autority Toho, ktorý je láska.“

Foto: navstevapapeze.cz (oficiálne logo)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo