Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
18. november 2022

Vatikánska sedma

Užitoční sprievodcovia, ktorí vám pomôžu pokročiť od chronos ku kairos

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Užitoční sprievodcovia, ktorí vám pomôžu pokročiť od chronos ku kairos

Ilustračné foto - TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • že koniec cirkevného roka je príhodným časom na nový (re)štart,
  • prečo sa oplatí siahnuť po knihách z nášho vydavateľstva,
  • koľko veriacich prichádza pravidelne do kostola.

Blíži sa koniec roka. A nielen toho kalendárneho. V rímskokatolíckych kostoloch budeme sláviť nedeľu Krista Kráľa, ktorou sa zavŕši starý cirkevný rok, a nasledujúcou Prvou adventnou nedeľou sa začne nový.

Gréckokatolícki veriaci sa tento týždeň začali pripravovať na vianočné sviatky 40-dňovým pôstom (tzv. filipovkou), rímskokatolícki a evanjelickí veriaci sa k nim pridajú o týždeň, keď začnú adventnú prípravu.

Chronos a kairos. Panta rhei, povedal by klasik. No ako upozornil (žiaľ, už zosnulý) biblický teológ Jozef Leščinský, kým „v gréckych mýtoch objavujeme strnulú predstavu času, ktorý prijíma podobu hada požierajúceho svoj vlastný chvost“, tak „koncept času, ako je prítomný v Biblii a ako si ho osvojilo aj kresťanstvo, je úplne iný a predovšetkým konkrétnejší – o Božiu skutočnosť“.

A vo svojej zbierke esejí Perlový náhrdelník pokračuje: „Kým Gréci postupne ustrnuli v mýtoch a bájnych príbehoch o bohoch, ktoré boli zrkadlovým odrazom sveta, o akom snívali, a k vlastným dejinám sa nikdy neprepracovali, Izrael je národom, ktorý ako prvý v západnej tradícii prestal snívať a stal sa tvorcom vlastných dejín.“

Práve záver roka je ideálnym časom, aby sme sa zamysleli nad tým, či sme len pasívnymi rojkami unášanými vlekom udalostí alebo sme aktívnymi (spolu)tvorcami svojich osobných dejín.

Sú naše životy len riekou, ktorá kamsi odteká, kruhom, v ktorom sa stále všetko vracia, alebo sú zrnom a rastúcim stromom, ktorý prináša množstvo plodov?

Nech sa nestane – povzbudzuje Jozef Leščinský –, že až keď nás smrť zhodí na kolená, „zrazu objavíme zmysluplné chvíle, ktoré sme prežili tak beznádejne plochým spôsobom a za ktorých navrátenie by sme dali všetky bohatstvá sveta“.

Užitoční sprievodcovia. Aby sme raz neľutovali dni svojho života, je dobré, ak ním kráčame v spoločnosti múdrych sprievodcov. Či už je to životný partner, priateľ, kňaz – alebo dobrá kniha.

V denníku Postoj počas celého roka pracujeme nielen na tom, aby sme vám dennodenne prinášali kvalitné články, ale záleží nám aj na hodnotnom knižnom čítaní.

Takom, ktoré skvalitní váš duchovný život (Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť), povzbudí inšpiratívnym životným príbehom (Vladimír Jukl: V prvej línii veľkého príbehu) a dodá vám každý deň chuť vždy znova a znova zatiahnuť na hlbinu (Diár 2023: Svoj pokoj vám dávam).

Nový preklad evanjelia. Okrem týchto titulov z našej autorskej dielne sme obzvlášť hrdí na vydanie nového prekladu Jánovho evanjelia, ktorý pripravili poprední slovenskí biblisti.

„Nejde o preloženie každej vety nejakým novým spôsobom, čo nie je možné a ani potrebné, ale skôr o presnejšie a zrozumiteľnejšie prevedenie niektorých veršov, ktoré sú problematické na úrovni lexiky a syntaxe,“ vysvetľuje biblista Juraj Fenik.

Príkladom je posledný verš prológu (Jn 1, 18): „Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť.“ Podľa Fenika sa tým vytvára dojem, že Ježiš leží v Otcovom lone podobne, ako to môžeme vidieť v stvárnení Michelangelovej Piety, kde mŕtvy Ježiš leží v lone svojej matky. 

Keďže predmetné grécke slovné spojenie sa vzťahuje na pozíciu človeka s hlavou pri hrudi druhej osoby, nový preklad znie: „Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je pri Otcovej hrudi, ten ho predstavil.“

„Tým evanjelista ukazuje na intímnu jednotu Otca a Syna a robí to pomocou obrazu dieťaťa, ktoré si matka tisne k svojej hrudi. Zároveň je tak rešpektovaná ideová jednota s prvým veršom prológu, kde Ján píše, že Ježiš ako Slovo bol od počiatku pri Otcovi,“ dodáva Fenik.

Inzercia

Nový preklad Jánovho evanjelia, ktorý ocenil aj profesor Pápežského biblického inštitútu v Ríme Peter Dubovský a imprimatur mu udelil košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, tak umožňuje mnohokrát počuté a čítané evanjeliové verše vnímať novým a bohatším spôsobom.  

A tak urobiť ďalší krok k plnosti času.

Ďalšie udalosti v skratke

Minimálne raz do týždňa chodieva do kostola 27 percent Slovákov a aspoň raz za mesiac takmer 12 percent, vyplýva z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza. Najväčší podiel tvoria ľudia, ktorí chodia do kostola „menej často“, je ich viac ako 37 percent.

Vatikán je pripravený sprostredkovať koniec vojny na Ukrajine, vyhlásil pápež František v rozhovore pre taliansky denník La Stampa.

Novým predsedom Konferencie katolíckych biskupov USA sa stal vojenský ordinár Timothy Broglio, ktorý doteraz pôsobil ako generálny sekretár biskupskej konferencie. Za podpredsedu bol zvolený arcibiskup Baltimore William Lori.

Nemeckí biskupi absolvovali v Ríme návštevu ad limina apostolorum, počas stretnutia s pápežom Františkom diskutovali aj o tamojšej synodálnej ceste.

V uplynulom roku boli v Európe zabití štyria kresťania, okrem toho došlo k ďalším 14 fyzickým útokom, vyplýva zo správy rakúskej organizácie OIDAC.

V Ríme sa uskutočnil benefičný zápas „Hráme za mier“ za účasti viacerých futbalových hviezd. Pred stretnutím hráčov aj organizátorov prijal pápež František.

Nenechajte si ujsť

Filmová bodka

Prípad dodnes nevysvetleného zmiznutia 15-ročnej Emanuely Orlandiovej v roku 1983 je jednou z najväčších vatikánskych záhad. Po tragicky atraktívnej téme sa rozhodla siahnuť streamovacia spoločnosť Netflix, ktorá koncom októbra uviedla štvordielnu dokusériu Dievča z Vatikánu: Zmiznutie Emanuely Orlandiovej.

Režisér Mark Lewis v rozhovore pre Variety priznal, že hoci sa pokúsil pospájať jednotlivé časti skladačky, niekoľko kľúčových kúskov stále chýba. A nie je ich málo.

O tom, aký je výsledný dojem a o čom je vlastne celá táto kauza, si môžete prečítať v mojom tohtotýždňovom článku.

Prajem vám víkend plný hodnotných chvíľ!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.