Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. november 2022

List sestry Hermany

Ako zvládnuť ťažké správy

Dôležité odpovede na zdanlivo jednoduché otázky mladých ľudí.

Ako zvládnuť ťažké správy

Drahá Emília,

minule sme sa rozprávali o sviatku všetkých verných zosnulých a ani sme vtedy netušili, že táto téma sa k nám doplazí znovu. Tentoraz v inej podobe. Zostala si zaskočená, keď Váš sused, ktorý žije sám, prišiel k Vám domov a oznámil, že má vážnu onkologickú chorobu.

Prišiel to povedať Tvojim rodičom hlavne preto, že ak by potreboval pomôcť, či by boli ochotní niekedy mu s niečím byť nápomocní. Vtedy si mi napísala, že si sa zľakla. Veď Váš sused nevyzerá chorý. Všetko je ako inokedy. Len Ty máš zrazu strach a nevieš sa prihovoriť.

Drahé dievčatko, pri takomto stave majú strach aj dospeláci a nevedia si pomôcť – ani oni nevedia zareagovať. Určite takýto človek nepotrebuje ľútosť. To, čo potrebuje, je blízkosť. Je potrebné povedať, že Váš sused urobil prelomovú vec, neostal sám so svojou chorobou, ale prišiel si vypýtať pomoc.

Niekedy sa totiž ľudia, ktorí sú vážne chorí, cítia osamotení a ostávajú v tej svojej chorobe a svojich myšlienkach. Nechcú, aby ich okolie o nich vedelo, a ešte viac sa uzatvárajú do seba. Tento Váš sused preto prekonal sám seba. Asi si uvedomil limity a pravdepodobne získal aj veľmi dobrého lekára, ktorý mu poradil, čo ďalej.

Dnes ešte nevieme, ako bude zvládať svoju chorobu a nastupujúcu liečbu. To, čo vieme, je to, že nemôže byť na všetko sám. A preto sa prišiel opýtať Tvojich rodičov, či by ho niekedy neskontrolovali, či je všetko v poriadku. Preto Vám doniesol kľúče od domu, aby ste sa prišli pozrieť, keď ho dlhšie neuvidíte, či niečo nepotrebuje. Alebo keď bude v nemocnici, aby mu rodičia vedeli doniesť nejaké veci z jeho domu.

Viem, že si vystrašená, a je to prirodzená reakcia. Len Ti chcem povedať, že onkologické ochorenie nie je vírusové. Proste ho nenachytáš v kontakte s tým človekom. Nemeň sa. Nerozprávaj o vážnych veciach, ale správaj sa stále tak, ako bol sused zvyknutý, že s ním rozprávaš. O zážitkoch zo školy, rozoberajte zdravotný stav Tvojej mačky. Sused, keď bude chcieť, sám Ti porozpráva, ako to je. A spokojne sa aj Ty môžeš opýtať, čo sa teraz zmení v jeho živote. Netreba sa báť žiadnej otázky, netreba sa báť toho, že toho druhého urazíš.

Inzercia

Hovoriť si aj takéto veci je dôležité. Odmalička si mala so susedom dobrý vzťah. Dovolil Ti hrávať sa na jeho dvore, trhať čerešne z jeho záhrady, chodila si na prechádzku s jeho psom. Toto všetko Ti dáva dobrý základ na to, aby si nemala strach. Onkologické ochorenie je vážna vec, ale neznamená to, že teraz budeš s človekom rozprávať len vážne. Môžete si porozprávať aj vtipy, môžeš doniesť z knižnice zaujímavé knihy a takisto si častejšie zobrať aj psa na prechádzku.

Popritom však nezabúdaj na jednu dôležitú vec. Každý chorý človek potrebuje aj modlitbovú podporu. Nie je jednoduché niesť chorobu. Preto okrem fyzickej a duševnej pomoci potrebuje človek aj duchovné sprevádzanie. Ty sa môžeš modliť, aby Tvoj sused niesol chorobu tak, aby si nezúfal, aby neprepadal čiernym myšlienkam.

Tvoji rodičia sa môžu postarať o ostatné veci. Ty hlavne zahrň svojho chorého suseda do modlitieb a veľmi pros jeho anjela strážneho o pomoc. Modlitba k anjelom strážnym nie je len detskou modlitbičkou, ale mala by to byť silná podpora v našich životoch. Uvidíš, ako výborne anjelská pošta funguje.

Myslím na Teba, Tvojich rodičov a od dnešného dňa zahŕňam do svojich modlitieb aj Tvojho chorého suseda.

S láskou v modlitbe spojená

Tvoja krstná mama

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.