Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
22. november 2022

Aplikácia Lectio Divina

Mladí potrebujú viac čítať Božie slovo. Návyk získajú aj vďaka novej appke

Starobylú metódu modlitby lectio divina oživil v smartfónoch žilinský farár Dušan Pecko.

Mladí potrebujú viac čítať Božie slovo. Návyk získajú aj vďaka novej appke

Foto: Postoj

Žilinská farnosť Dobrého Pastiera na Solinkách má ako jedna z mála na Slovensku svoju vlastnú agendu na internete. Okrem webovej stránky a sociálnych sietí (facebook a instagram) sa miestny farár Dušan Pecko rozhodol pred viac ako rokom spustiť farskú aplikáciu „Dobrý pastier“, ktorá farníkom ponúka rýchlejší spôsob, ako sa dostať k farským oznamom, k informáciám o jednotlivých sviatostiach či aktualitám zo života cirkvi nielen na Solinkách.

Súčasťou aplikácie bolo aj lectio divina, starobylá forma modlitby, ktorú praktizovali rehoľné komunity, ale aj jednotlivci. „Keďže táto časť aplikácie mala veľkú čítanosť, vznikla myšlienka vytvorenia samostatnej aplikácie,“ uviedol pre Svet kresťanstva farár Pecko.

Na osobitnej aplikácii pre lectio divina začal pracovať po tom, ako si na výlete s birmovancami v zahraničí uvedomil, že mladí ľudia „potrebujú venovať viac času čítaniu Svätého písma a rozjímaniu nad ním“. Pecko tvrdí, že len tak sa z nich môžu stávať kvalitní kresťania, ktorí aktívne žijú kresťanské hodnoty v tomto svete.

Spočiatku však farár v Žiline nemal ucelenú predstavu o tom, čo všetko by mala aplikácia obsahovať. „Na trhu už máme rôzne kvalitné náboženské aplikácie a nechcel som, aby to bolo kopírovanie niečoho, čo už existuje,“ uviedol Pecko.

Čo je to lectio divina?

Pápež František počas generálnej audiencie na začiatku roka 2021 uviedol, že „kresťanská tradícia je bohatá na skúsenosti a reflexie o modlitbe so Svätým písmom“. V tejto súvislosti osobitne odporúčal metódu lectio divina, ktorá vznikla v mníšskom prostredí. Je známa už od prvých storočí cirkvi a aj dnes sa praktizuje medzi kresťanmi vo farnostiach.

„Ide predovšetkým o čítanie biblického úryvku s pozornosťou, ba viac, povedal by som ‚s poslušnosťou‘ voči textu, aby sa porozumelo tomu, čo znamená v sebe samom,“ vysvetlil pápež František.

Čítať sa má podľa Pecka pomaly, neunáhlene a nahlas. Neskôr tiež čítanie zopakovať. „Nechajte text na seba pôsobiť, nesnažte sa ho len intelektuálne pochopiť,“ píše sa v návode aplikácie.

Podľa pápeža je zároveň dôležité jednotlivé slová z Písma predostrieť na meditáciu a pýtať sa, čo mi text hovorí. „Je to delikátny krok: nemáme skĺznuť do subjektivistických interpretácií, ale držať sa v živej brázde Tradície, ktorá spája každého z nás so Svätým písmom,“ ozrejmil Svätý Otec. Podľa Dušana Pecka by sme v tejto časti mali uvažovať aj o pocitoch alebo emóciách, ktoré v nás text vyvoláva.

Posledným krokom pri lectio divina je kontemplácia. „Tu je priestor spočinúť v Bohu. Stávame sa neaktívnymi a jednoducho prebývame v Bohu ako jeho milovaní. Toto nie je jednoduché a vyžaduje si to trpezlivosť a disciplínu,“ opisuje Pecko. Neskôr by mala prísť ešte modlitba svojimi slovami, ktorá má pobádať k odpovedi na čítaný text.

Aj emeritný pápež Benedikt XVI. v roku 2005 zdôraznil, že jedným z účinných spôsobov, akým sa môže dnes obnoviť cirkev, je práve lectio divina. Povedal, že „stále čítanie Svätého písma sprevádzané modlitbou prinesie cirkvi novú duchovnú jar“.

Zábudlivým pomôžu notifikácie

Aplikácia Lectio divina má používateľovi uľahčiť praktizovanie tejto modlitby a ponúknuť určitý komfort.

„Používanie aplikácie je jednoduché,“ naznačil Pecko rozhranie aplikácie a dodal, že najťažšie bude nájsť si vôbec čas na modlitbu. „Príkladom je Ježiš, ktorý si našiel čas, aby odišiel na určité miesto, aby strávil chvíle v modlitbe s Otcom,“ píše sa v aplikácii.

Inzercia

V aplikácii na to slúži denná pripomienka, ktorá čitateľa vo vopred nastavenú hodinu prostredníctvom notifikácie upozorní, nech si nájde na čítanie čas. Na záver si používateľ vie priamo v aplikácii zapísať pár poznámok, aby sa k svojim myšlienkam mohol neskôr opätovne vrátiť.

Podľa Pecka je dobré si na záver sformulovať jednu krátku vetu, ktorú si budeme cez deň pripomínať.

V aplikácii sú pravidelne k dispozícii aj „nedeľné liturgické čítania evanjelia spolu s meditáciou, modlitbou, kontempláciou a jednoduchou výzvou na aplikáciu Božieho slova v každodennom živote“.
 

NA SLOVENSKU VYTVORILI APLIKÁCIU PRE MOBILY S NÁZVOM „𝗟𝗘𝗖𝗧𝗜𝗢 𝗗𝗜𝗩𝗜𝗡𝗔“ Farnosť Dobrého pastiera v spolupráci s...

Uverejnil používateľ Saletini Rozkvet Štvrtok 3. novembra 2022 Zdieľať


Texty pre Lectio divina pomohla vytvoriť zasvätená panna Monika Durkačová, bývalý kaplán na Solinkách Daniel Balej a tiež Biblická spoločnosť na čele s riaditeľom Štefanom Ševčíkom. Všetky texty sú publikované so súhlasom Spolku sv. Vojtecha.

„Aplikácia je určená pre všetkých, ktorí sa chcú modliť touto formou modlitby, pre jednotlivcov, ale aj spoločenstvá. My praktizujeme lectio divina s našimi mladými na stretkách a vidím, že je to pre nich úžasná možnosť rásť v hodnotách. Tak isto sme lectio začali praktizovať aj na stretnutiach s rodinami, ktoré máme vo farnosti raz za mesiac,“ opísal Pecko, ktorý vo farnosti Žilina-Solinky pôsobí od roku 2018.

Tvrdí, že na aplikáciu boli zatiaľ pozitívne ohlasy. „Za prvé tri dni sme mali viac ako 1 500 stiahnutí a viac ako 200 registrácií, ktorá je potrebná, aby si užívateľ mohol zapisovať poznámky,“ uviedol s tým, že za mesiac si aplikáciu stiahlo už päťtisíc ľudí.

Žilinská farnosť v spolupráci s farnosťou Pokrovu v Košiciach – Nad jazerom a redakciou gréckokatolíckeho časopisu Slovo pridala do aplikácie aj gréckokatolícke liturgické texty, čím sa aplikácia stáva duchovným prínosom pre katolíkov obidvoch obradov na Slovensku a v zahraničí.

Neskôr chce Pecko do aplikácie pridať aj celý Nový zákon rozdelený po častiach. „Tak isto chcem pridať do aplikácie možnosť, aby používateľ mohol ostatných používateľov poprosiť o modlitbu,“ prezradil žilinský farár, ktorému s aplikáciou pomohli aj terajší kaplán na Solinkách Jakub Melo a animátor Adam Čižmárik. „Všetky texty, ktoré sa v aplikácii nachádzajú, zas nahadzovala Kristínka Krchová, ktorá je zamestnaná vo farnosti,“ dodal Pecko, ktorý sa zároveň poďakoval všetkým, ktorí mu s tvorbou aplikácie pomohli.

„Či už budete lectio divina praktizovať sami, alebo v rodine, prípadne v malých skupinách, váš život s Bohom sa prostredníctvom čítania jeho Slova začne prehlbovať,“ uzavrel farár Dušan Pecko.

Aplikácia Lectio divina je dostupná pre operačný systém Android aj pre operačný systém iOS.
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.