Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Komentáre a názory
22. november 2022

Výpovede lekárov

Vláda sa do defenzívy dostala sama

K dohode nakoniec dôjde, ale v skutočnosti sa pre pacienta nič významné nezmení.

Vláda sa do defenzívy dostala sama

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko je zvláštna krajina. Zmeny v zdravotnej politike nevyžadujú stavovské organizácie a organizácie pacientov, ale lekárske odborové združenie. To je záujmovou skupinou nemocničných lekárov a jeho poslaním je predovšetkým „presadzovať mzdové, profesijné a ďalšie potreby a záujmy členov“.

Zároveň sme asi jedinou krajinou na svete, kde o platoch rokuje vláda priamo s odborovým združením jednej úzkej skupiny zamestnancov a periodicky každých jedenásť rokov sa necháva zatlačiť do kúta. A to napriek tomu, že valorizácia platov zdravotníkov je ukotvená v zákone, o čom môžu mnohé iné profesie iba snívať.

Rokovania na najvyššej úrovni sa vedú pod nátlakom hromadných výpovedí lekárov, ktoré môžu vážne ohroziť zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov na Slovensku. Táto situácia nepraje ani rozpočtovej zodpovednosti, ani spravodlivému rozdeleniu finančných zdrojov štátu a už vôbec nie sebavedomému zastupovaniu záujmov občanov.

Situácia v zdravotníctve je dlhodobo veľmi napätá a problematické sú nielen body, po ktorých volá Lekárske odborové združenie. Štát by mal totiž zastupovať záujmy pacientov o to viac, keď robí ústupky v platovej politike.

Pri rokovaniach by bolo žiaduce, aby: 

  • sa štát zasadil o výpovednú lehotu zdravotníkov podľa odpracovaných rokov (aby už k takýmto hromadným výpovediam v budúcnosti nedochádzalo), 

  • sa štát zasadil o flexibilný pracovný čas (aby sa mohol efektívne využívať čas napríklad na operačných sálach aj po riadnom pracovnom čase v štátnych nemocniciach),

  • štát mohol vyjednávať, aby zdravotníci po dovŕšení dôchodkového veku nemohli zastávať riadiace funkcie v sektore (pretože seniori vo funkciách často bránia medicínskemu pokroku a prirodzenému rozvoju inštitúcií).

  • Problematickým je aj súbeh viacerých úväzkov niektorých lekárov. 

    Inzercia

Žiaden z týchto bodov sa na rokovaniach nerieši.

Vláda sa do tohto defenzívneho postavenia dostala sama. Minimálne od zmiernenia pandemickej situácie bol priestor na rozbehnutie zásadných zmien, po ktorých teraz volá aj Lekárske odborové združenie. Žiaľ, ministerstvo zdravotníctva v riešení atestačného vzdelávania, príprave a optimalizácii DRG, pri snahe o ďalšom nezadlžovaní štátnych nemocníc či dôležitých detailoch optimalizácie siete nemocníc zlyháva.

Kroky, ktoré v týchto oblastiach doteraz urobilo, vrátane memoranda, majú skôr deklaratívny charakter.

Čítajte tiež

Pozitívne sa dá hodnotiť iba príprava valorizácie miezd zdravotníkov v ústavnej zdravotnej starostlivosti (úpravou koeficientov pre všetky zdravotnícke povolania a zohľadnenie pracovných skúseností vo výške mzdy, hoci sa valorizácia netýka ambulantného sektora), a niektoré úpravy v liekovej politike. Ale to je na začatie nápravy zdevastovaného zdravotníctva veľmi málo.

Ministerstvo zdravotníctva tým spolu so zlyhaniami v príprave Plánu obnovy (peniaze sa namiesto koncových nemocníc použijú aj na malé regionálne nemocnice Penty) pripravilo cestu LOZ-u na túto nátlakovú akciu a je priamo zodpovedné za jej následky.

Predpokladám, že nakoniec k dohode dôjde. Vláda podpíše memorandum, lekárom v nemocniciach stúpnu platy, na tlačovej konferencii sa všetci zhodnú, ako im na slovenskom zdravotníctve záleží, ale v skutočnosti sa pre pacienta nič významné nezmení.

Naďalej ostane uväznený medzi záujmami zdravotníkov, biznisu a politickej pretvárky.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.