Vatikánsky prelát sa priznal k vynášaniu dôverných dokumentov

Kňaz, ktorý mal pápežovi Františkovi radiť, vyniesol z Vatikánu množstvo dokumentov a prístupových hesiel. Priznal to počas prebiehajúceho súdneho pojednávania. Pre nedodržiavanie podmienok domácej väzby bol navyše opätovne presunutý do vatikánskeho väzenia.


Obvinení Gianluigim Nuzzi, Emiliano Fittipaldi, Francesca Chaouquiová a Ángel Lucio Vallejo Balda počas súdneho pojednávania v kauze Vatileaks II. Foto – TASR/AP    

Po viac než trojmesačnom odročení tento a budúci týždeň pokračuje súdny proces s troma bývalými zamestnancami Vatikánu a dvoma talianskymi novinármi v kauze Vatileaks II. Pätica čelí obvineniam z neoprávneného získavania a zverejňovania dôverných dokumentov.

Hlavným bodom aktuálneho pojednávania bolo svedectvo španielskeho klerika Ángela Lucia Valleja Baldu, ktorý v minulosti pôsobil ako sekretár vatikánskej komisie COSEA (Pápežskej referenčnej komisie na preskúmanie a usmernenie usporiadania ekonomicko-administratívnej štruktúry Svätej stolice).

Monsignor s vatikánskym občianstvom, ktorý je obvinený z trestného činu úniku dokumentov, bol pred niekoľkými dňami opätovne uväznený, keďže vyšetrovatelia zistili, že v domácej väzbe napriek zákazu telefonicky komunikoval s novinármi.

Vallejo Balda pred súdom potvrdil, že novinárom sprostredkoval dôverné dokumenty a heslá k elektronickým dokumentom a e-mailovým kontám vo Vatikáne. S novinármi Gianluigim Nuzzim zo spoločnosti Mediaset a Emilianom Fittipaldim z týždenníka L´Espresso komunikoval napríklad prostredníctvom mobilnej aplikácie Whatsapp. Na základe získaných informácií novinári vydali dve knihy – Lakomstvo a Via Crucis –, v ktorých opísali prípady zlého hospodárenia a finančnej netransparentnosti vo Vatikáne.

Prečítajte si aj
Vatileaks 2: Nie korupcia, skôr rodinkárstvo a zlé riadenie Zdieľať

Vatikánsky prokurátor obvinil preláta a jeho asistentov Nicolu Maia a Francescu Chaouquiovú z formovania tieňovej štruktúry v rámci komisie COSEA, ktorú zriadil pápež František, aby mu radila pri finančnej a administratívnej reforme Vatikánu. Vallejo Balda sa obhajoval tým, že vzťah so spoluobžalovanou asistentkou Chaouquiovou bol spočiatku postavený na dôvere. Neskôr sa však cítil pod tlakom, zastrašovaný a manipulovaný.

Počas viac než trojhodinového vypočúvania bol podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombradiho predložený Chaouquiovej list, v ktorom žiada pápeža Františka o zbavenie mlčanlivosti vo veci pápežského tajomstva. Obžalovaná vzhľadom na pokročilé štádium tehotenstva nebola vzatá do väzby.

Súdne pojednávanie bude pokračovať v piatok a na budúci týždeň.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo