Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2022, 10:37

Kardinál Robert Sarah

Prídu ďalšie pandémie a krízy, nemôžeme zabudnúť na uctievanie Boha

Prídu ďalšie pandémie a krízy, nemôžeme zabudnúť na uctievanie Boha

Foto: TASR/AP

Náboženská sloboda je v ohrození aj na Západe, myslí si kardinál Sarah. Chce povzbudzovať k tomu, aby bola liturgia čoraz tichšia.

Kresťania na Západe by svoju slobodu vierovyznania nemali brať ako samozrejmosť, povedal kardinál Robert Sarah v rozhovore pre americkú katolícku stanicu EWTN. Píše o tom Catholic News Agency.

„Ohrozenia náboženskej slobody majú množstvo foriem. Nespočetné množstvo mučeníkov všade vo svete zomiera za svoju vieru. Ale aj na Západe je náboženská sloboda v ohrození,“ vyjadril sa 77-ročný kardinál pre EWTN.

Toto ohrozenie podľa neho nespočíva v zjavných hrozbách voči slobode, ale v „implicitnom zaujatí proti kresťanstvu“.

„Náboženskú slobodu nemožno považovať za samozrejmosť, kompromitovať ju ani ju zanedbávať,“ uviedol guinejský kardinál.

Kardinál Sarah sa začiatkom novembra rozprával s EWTN o svojej najnovšej knihe Katechizmus duchovného života, ktorú v októbri vydalo vydavateľstvo EWTN. Ide o siedmu knihu afrického preláta, ktorá je hĺbkovou úvahou o siedmich sviatostiach Katolíckej cirkvi a o tom, ako napredovať v duchovnom živote.

Pri pandémiách nemožno zabudnúť na uctievanie Boha

Kardinál Sarah, ktorý bol od roku 2014 do roku 2021 prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, počas televízneho rozhovoru zároveň kritizoval „drakonické opatrenia“ týkajúce sa svätých omší počas pandémie covidu-19.

„Prispôsobenie je občas nevyhnutné. Budeme čeliť viacerým pandémiám a iným núdzovým situáciám a bude sa diskutovať o tom, ako to najlepšie riešiť v súvislosti so slávením Eucharistie. To je dobré. Liberálna demokracia si vyžaduje dialóg, ale v priebehu diskusie nikdy nemôžeme zanedbávať alebo zabúdať na dôležitosť uctievania nášho Boha. Liberálna demokracia nemôže zabudnúť na Boha,“ povedal.

Čítajte tiež

O súčasnom postoji spoločnosti k náboženským otázkam kardinál uviedol: „Všetci žijeme, akoby Boh neexistoval. Všade vládne zmätok. Príliš veľa ľudí by zredukovalo náš život, samotný zmysel nášho života, na absolútny individualizmus a snahu o prchavé potešenie.“

Inzercia

Kresťania by podľa neho mali na tento zmätok zareagovať návratom k základom svojej viery. „Potrebujeme ústup zo sveta, stiahnutie sa do púšte, kde sa môžeme znovu naučiť základy,“ povedal. Teologické základy, ako napríklad viera v skutočnú prítomnosť Krista v Eucharistii, sú podľa neho základom cirkvi, bez ktorých „stráca zmysel svojej existencie“. Pripomenul, že cirkev nie je sociálnou organizáciou, ktorá by riešila problémy migrácie alebo chudoby. „Cirkev má božský cieľ: zachrániť svet.“

Chce čoraz tichšiu liturgiu

Sarahova kniha Katechizmus duchovného života má byť podľa jej autora odpoveďou na „zmätok dnešných dní, mimo a dokonca aj vnútri cirkvi“. Kniha kladie osobitný dôraz na sviatosti, modlitbu a kríž. Kresťanský život podľa neho musí byť postavený na troch pilieroch: kríž, hostia a Panna Mária.

Africký kardinál priznal, že pôsobenie vo funkcii prefekta mu priblížilo dôležitosť liturgie ako veľkého a jedinečného momentu „stretnutia s Bohom z tváre do tváre a jeho premeny ako Božieho dieťaťa a skutočného ctiteľa Boha“.

„Liturgia musí byť krásna, musí byť posvätná a musí byť tichá.“

Varoval pred tým, aby sa svätá omša zmenila na „predstavenie“ alebo len na stretnutie priateľov, čím by sa odpútala pozornosť od uctievania Boha.

„Budem povzbudzovať k tomu, aby sa liturgia stávala čoraz posvätnejšou, čoraz svätejšou, čoraz tichšou, pretože Boh je tichý a my sa s Bohom stretávame v tichu, v adorácii,“ povedal.

„Myslím si, že formácia Božieho ľudu k liturgii je veľmi dôležitá. Môžeme ľuďom ukázať krásu, aby boli úctiví a mlčanliví v liturgii, v ktorej sa prehlbuje naše stretnutie s Kristom.“

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 17 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.