Kardinál Robert Sarah
Prídu ďalšie pandémie a krízy, nemôžeme zabudnúť na uctievanie Boha

Foto: TASR/AP
Náboženská sloboda je v ohrození aj na Západe, myslí si kardinál Sarah. Chce povzbudzovať k tomu, aby bola liturgia čoraz tichšia.
Kresťania na Západe by svoju slobodu vierovyznania nemali brať ako samozrejmosť, povedal kardinál Robert Sarah v rozhovore pre americkú katolícku stanicu EWTN. Píše o tom Catholic News Agency.
„Ohrozenia náboženskej slobody majú množstvo foriem. Nespočetné množstvo mučeníkov všade vo svete zomiera za svoju vieru. Ale aj na Západe je náboženská sloboda v ohrození,“ vyjadril sa 77-ročný kardinál pre EWTN.
Toto ohrozenie podľa neho nespočíva v zjavných hrozbách voči slobode, ale v „implicitnom zaujatí proti kresťanstvu“.
„Náboženskú slobodu nemožno považovať za samozrejmosť, kompromitovať ju ani ju zanedbávať,“ uviedol guinejský kardinál.
Kardinál Sarah sa začiatkom novembra rozprával s EWTN o svojej najnovšej knihe Katechizmus duchovného života, ktorú v októbri vydalo vydavateľstvo EWTN. Ide o siedmu knihu afrického preláta, ktorá je hĺbkovou úvahou o siedmich sviatostiach Katolíckej cirkvi a o tom, ako napredovať v duchovnom živote.
Pri pandémiách nemožno zabudnúť na uctievanie Boha
Kardinál Sarah, ktorý bol od roku 2014 do roku 2021 prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, počas televízneho rozhovoru zároveň kritizoval „drakonické opatrenia“ týkajúce sa svätých omší počas pandémie covidu-19.
„Prispôsobenie je občas nevyhnutné. Budeme čeliť viacerým pandémiám a iným núdzovým situáciám a bude sa diskutovať o tom, ako to najlepšie riešiť v súvislosti so slávením Eucharistie. To je dobré. Liberálna demokracia si vyžaduje dialóg, ale v priebehu diskusie nikdy nemôžeme zanedbávať alebo zabúdať na dôležitosť uctievania nášho Boha. Liberálna demokracia nemôže zabudnúť na Boha,“ povedal.

Františkov pontifikát sa dostal do fázy „pred konkláve“. Má pápež favorita na svojho nástupcu?
O súčasnom postoji spoločnosti k náboženským otázkam kardinál uviedol: „Všetci žijeme, akoby Boh neexistoval. Všade vládne zmätok. Príliš veľa ľudí by zredukovalo náš život, samotný zmysel nášho života, na absolútny individualizmus a snahu o prchavé potešenie.“
Kresťania by podľa neho mali na tento zmätok zareagovať návratom k základom svojej viery. „Potrebujeme ústup zo sveta, stiahnutie sa do púšte, kde sa môžeme znovu naučiť základy,“ povedal. Teologické základy, ako napríklad viera v skutočnú prítomnosť Krista v Eucharistii, sú podľa neho základom cirkvi, bez ktorých „stráca zmysel svojej existencie“. Pripomenul, že cirkev nie je sociálnou organizáciou, ktorá by riešila problémy migrácie alebo chudoby. „Cirkev má božský cieľ: zachrániť svet.“
Chce čoraz tichšiu liturgiu
Sarahova kniha Katechizmus duchovného života má byť podľa jej autora odpoveďou na „zmätok dnešných dní, mimo a dokonca aj vnútri cirkvi“. Kniha kladie osobitný dôraz na sviatosti, modlitbu a kríž. Kresťanský život podľa neho musí byť postavený na troch pilieroch: kríž, hostia a Panna Mária.
Africký kardinál priznal, že pôsobenie vo funkcii prefekta mu priblížilo dôležitosť liturgie ako veľkého a jedinečného momentu „stretnutia s Bohom z tváre do tváre a jeho premeny ako Božieho dieťaťa a skutočného ctiteľa Boha“.
„Liturgia musí byť krásna, musí byť posvätná a musí byť tichá.“
Varoval pred tým, aby sa svätá omša zmenila na „predstavenie“ alebo len na stretnutie priateľov, čím by sa odpútala pozornosť od uctievania Boha.
„Budem povzbudzovať k tomu, aby sa liturgia stávala čoraz posvätnejšou, čoraz svätejšou, čoraz tichšou, pretože Boh je tichý a my sa s Bohom stretávame v tichu, v adorácii,“ povedal.
„Myslím si, že formácia Božieho ľudu k liturgii je veľmi dôležitá. Môžeme ľuďom ukázať krásu, aby boli úctiví a mlčanliví v liturgii, v ktorej sa prehlbuje naše stretnutie s Kristom.“
Dnes treba vedieť
Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.
Bývalý ruský mních volal Putina „zradcom vlasti“. Súd v Moskve mu vymeral trest
Nikolaj Romanov, ktorého pravoslávna cirkev exkomunikovala, šíril konšpiračné teórie a podnecoval ľudí k nenávisti. Ruský súd ho poslal za mreže na sedem rokov.
Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)
Pápež František pred odletom do Afriky prijal v Dome sv. Marty vo Vatikáne desiatku migrantov z Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu, teda z krajín, ktoré navštívi. Na letisku Fiumicno sa potom pristavil pri pamätníku 13 talianskych letcov, ktorí v roku 1961 tragicky zahynuli v Kongu. (vatican news)
Vo veži kostola v Štítniku objavili časovú schránku s listinami z 19. storočia
Nájdené dokumenty boli opatrené pečaťou štítnickej farnosti a podpísané štítnickým katolíckym farárom. Najstaršia nájdená listina pochádza z 27. apríla 1834 a je správou o rekonštrukcii veže kostola.
Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)
Pápež v Afrike
Pápež František odsúdil ekonomický kolonializmus v Afrike
Pápež František počas prvého dňa návštevy KDR bohatej na nerastné suroviny odsúdil "ekonomický kolonializmus" v Afrike.
Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.
Pápež František sa v Bazilike Santa Maria Maggiore pomodlil pred ikonou Panny Márie Salus Populi Romani a zveril Božej Matke svoju nadchádzajúcu cestu do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. (vatican news)
Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)