Arcibiskup Bober sa v Bruseli stretol so Slovákmi pracujúcimi v zahraničí
Predseda KBS sa v utorok v Belgicku stretol aj s podpredsedom europarlamentu Othmarom Karasom.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober ukončil pracovnú návštevu v Bruseli stretnutím so Slovákmi, ktorí v jednom zo sídiel EÚ pracujú. Celebroval pre nich svätú omšu v sídle Slovenskej katolíckej misie v Kostole Najvätejšieho Srdca Ježišovho.
„Stretnutie so Slovákom v zahraničí je vždy potešením,“ povedal Bober pre TK KBS. V homílii Slovákov povzbudil v prebiehajúcom čase adventu, „aby každý nosil so sebou myšlienku príchodu Ježiša Krista, nech každý s Kristom žije a s Kristom počíta vo svojom živote“.
Po svätej omši miestni Slováci pripravili agapé, na ktorom nechýbali ani slovenské koláče. „To bolo sympatické, že ponúkali svoje koláče, domovinu, ktorá každému dobre padne,“ dodal.
Predseda KBS sa v utorok v Bruseli stretol s podpredsedom Európskeho parlamentu Othmarom Karasom.
Podľa Mons. B. Bobera témy Európskej únie sa týkajú aj Cirkvi, pretože Cirkev je prítomná v každom jednom národe a v každom jednom čase. „Je to najstaršia inštitúcia, ktorá má čo povedať aj dnešnému svetu. Nikto nemôže povedať, ako niektorí hovoria, že sme spiatočníci, že myslíme iba na staré časy. Vôbec nie. Cirkev vždy vedela pozdvihnúť národ a podržať ho. To sa deje aj v tomto čase, nielen v minulosti,“ povedal s tým, že ide o témy, ktoré rezonujú aj v spoločnosti.
V rozhovore s podpredsedom Európskeho parlamentu Mons. Bober spomenul i témy, ktoré sú horúce, a rôzne komentáre na tieto témy nie sú pre cirkev príjemné. „Avšak všetko treba vedieť zniesť, lebo často sú to len vášnivé reči, ktoré dávajú najavo, že človek sa nevie s niečím vyrovnať alebo nevie všetko dobre pochopiť,“ povedal predseda KBS, podľa ktorého je Európska únia istotou pre Slovákov, aj pre celé zoskupenie.
Predseda KBS, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober sa v utorok v Bruseli stretol aj s predsedom politickej skupiny EPP Manfredom Weberom. „Vnímame Európu v kresťanskom duchu a chceme prispieť k tomu, aby dialóg bol aj v Európskom parlamente aj u nás,“ povedal arcibiskup Bober.
„To je prianie Cirkvi i Svätého Otca, aby sme neboli nestranní, ale zabrali v dialógu, v riešení vecí, ktoré sa týkajú nielen národností, ale aj svetovej alebo európskej situácie,“ uviedol.
Predseda KBS navštívil v Bruseli aj sekretariát Komisie biskupských konferencií EÚ (COMECE). „Dostali sme informácie o tom, v čom spočíva ich práca, aký majú záujem a aké ťažkosti s tým súvisia,“ informoval TK KBS Bober.
Dnes treba vedieť
Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata
Biskup talianskeho regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.
Prokuratúra v Mníchove zastavila vyšetrovanie bývalých mníchovských arcibiskupov Josepha Ratzingera a Friedricha Wettera vo veci možných pochybení pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania. „Vyšetrovanie neodhalilo dostatočné podozrenie z trestnej činnosti osôb zodpovedných za personál, preto bolo predbežné konanie zastavené,“ informovala prokuratúra. (cna)
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne bol nominovaný na cenu Kultúrna pamiatka roka v rámci 16. ročníka súťaže Fénix. Vyhlasovateľom je ministerstvo kultúry spolu s Nadáciou SPP.
Greta Thunbergová dostane čestný doktorát z teológie
Činnosť aktivistky súvisí s predmetom výskumu teológie, hovorí o rozhodnutí Helsinskej univerzity jeden z profesorov.
Jeden z najstarších biblických rukopisov, 1100 rokov stará Hebrejská Biblia, ide do aukcie. Vyvolávacia cena je 30 miliónov dolárov. Podľa aukčného domu sa tak Biblia môže stať najcennejším historickým dokumentom, ktorý bol doteraz predaný v aukcii. (ekai)
Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)
„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)
Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)
Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike. Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)
Patriarcha Bartolomej chce litovskú pravoslávnu cirkev odčleniť od Moskvy
Spadať by mala po novom pod Konštantínopol.