Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
01. december 2022

Význam adventného očakávania

Líši sa advent od pôstu pred Veľkou nocou? Sú zábavy a večierky v poriadku?

Kým Veľký pôst vyzýva kresťanov na pokánie a obrátenie, adventné obdobie nám pripomína narodenie a druhý príchod Krista.

Líši sa advent od pôstu pred Veľkou nocou? Sú zábavy a večierky v poriadku?

Ilustračné foto: TASR/František Iván

Slovo advent pochádza z latinského adventus a znamená príchod. Slávi sa v Rímskokatolíckej cirkvi či u evanjelikov. Gréckokatolíci a pravoslávni majú zasa pred Vianocami 40-dňový pôst, tzv. Filipovku.

Obdobie pred vianočnými sviatkami by malo byť pre kresťanov časom stíšenia sa a prípravy na Vianoce. Toto obdobie má aj pôstny charakter, nie však taký prísny ako pôst pred Veľkou nocou.

Advent nepozná prísny pôst

Pôst pred Veľkou nocou je viac liturgický prepracovaný a je aj starší ako advent. Kým Veľký pôst vyzýva kresťanov na pokánie a obrátenie, adventné obdobie nám pripomína druhý príchod Krista.

„Advent akoby kopíroval myšlienku pôstu, že tak, ako je dôležité pripraviť sa na vrcholné sviatky kresťanstva Veľkú noc, tak vznikla potreba pripraviť sa aj na sviatky narodenia Krista,“ vysvetľuje pre Svet kresťanstva biblista František Trstenský.

V katolíckych chrámoch sa počas adventu nespieva Glória, oltár nemá kvetinovú výzdobu, stredobodom výzdoby je adventný veniec a liturgická farba je fialová, rovnako ako v pôste. Počas pôstu sú však pravidlá pre organ podľa Trstenského ešte prísnejšie, sprevádzať má iba liturgický spev bez nejakých predohier a aj ďalšie prvky v liturgii sú iné.

Kežmarský dekan hovorí, že Veľký pôst je charakterizovaný tým, čo počujeme na Popolcovú stredu: „Kajajte sa a verte evanjeliu“ alebo „Prach si a na prach sa obrátiš“, kým advent poukazuje na narodenie a druhý príchod Krista.

„Advent nemá výzvy na obrátenie, kajúcnosť, toto nezaznieva, aj keď sa číta evanjelium o Jánovi Krstiteľovi, ale tá myšlienka je ohlasovanie príchodu Mesiáša. Advent nie je tak radikálne zameraný na pokánie, kajúcnosť, obrátenie, ktoré je potrebné. Tým, že advent je príprava na Vianoce, je taký veselší,“ vysvetľuje Trstenský.

Prečo má advent každý rok inú dĺžku?

Adventné obdobie trvá štyri nedele. V tomto roku je advent najdlhší, aký môže byť, pretože Štedrý deň vychádza na sobotu. Ak Štedrý deň vychádza na nedeľu, vtedy je advent zasa najkratší, lebo štvrtá adventná nedeľa je zároveň aj Štedrým dňom. Takýto prípad nastane na budúci rok.

V gréckokatolíckej cirkvi advent v liturgii nepoznajú. Štyridsať dní pred Vianocami sa začína Filipovka alebo presnejšie Pôst pred sviatkom Narodenia Pána. Je to pôstne obdobie pred sviatkom Narodenia Pána v byzantskom obrade, teda v gréckokatolíckej aj pravoslávnej cirkvi. Názov Filipovka získal tento pôst preto, lebo sa začína deň po sviatku sv. apoštola Filipa.

Podľa katechétu Stanislava Bujdu táto štyridsiatnica bola známa už v 8. storočí, keď sa v koptskom kalendári Ján Pôstnik vyjadril k tomu, aby sa veriaci počas štyridsiatnice zdržiavali mäsa.

Aj v gréckokatolíckej cirkvi je tento pôst miernejší ako pôst pred Veľkou nocou. V Katolíckej cirkvi, či už východného, alebo západného obradu, sa začína pôstne obdobie pred Veľkou nocou prísnym pôstom, keď sa veriaci najedia len raz za deň. Predvianočné obdobie niečo také nepozná.

Stanislav Bujda hovorí aj svojim žiakom, že počas adventu či Filipovky sa nemusia postiť od mäsa či jedla, ale môžu urobiť nejaký dobrý skutok, pomôcť niekomu a pripraviť sa na príchod Ježiška.

„Učím ich, že cez advent sa treba modliť, aby prišiel Ježiš, malé deti sa tešia na Ježiška, staršie sa modlia, aby prišiel Ježiš do rodín s pokojom,“ hovorí gréckokatolík, ktorý učí náboženstvo v Bratislave na Spojenej škole Novohradská.

Inzercia

Aj pre pre evanjelikov je advent obdobím stíšenia sa

Advent slávi aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania. Farár Štefan Kiss vysvetľuje, že „advent je pre evanjelikov časom očakávania príchodu Božieho Syna a prípravy naň. Je to čas hlbšieho stíšenia sa a intenzívnejšieho uvažovania, preto sa v tomto období okrem nedeľných služieb Božích konajú aj adventné služby Božie uprostred týždňa“.

Počas adventných služieb Božích znejú prorocké texty o príchode Mesiáša, ako aj výzvy na prípravu naň v podobe očistenia srdca cestou pokánia a následného zmierenia s Bohom aj ľuďmi.

Ako pripomína farár Kiss, advent nie je iba návratom k historickému očakávaniu Mesiáša a jeho príchodu v Betleheme, ale aj pripomenutím druhého príchodu Božieho Syna, na ktorý máme byť ako kresťania stále pripravení, a advent sa tak pre nás stáva nie iba obdobím štyroch nedieľ, ale celého roka.

Advent bez hlučných zábav

Evanjelici ani katolíci nemajú počas adventu prísny pôst, ale veriacim zhodne neodporúčajú hlučné zábavy.

Kežmarský dekan František Trstenský na margo toho hovorí, že počas adventu nebývajú ani svadby. Aj keď je možné počas tohto obdobia uzavrieť sviatosť manželstva, neodporúča sa následná zábava, preto svadby cez advent nebývajú.

Keďže advent je časom stíšenia sa, nebolo by v poriadku ísť na diskotéku či nejakú hlučnú zábavu. Podľa dekana Trstenského sa už dnes na tento rozmer adventu zabúda, pritom ide o dlhú tradíciu v cirkvi. Prvé tanečné zábavy boli po advente vždy až na sviatok svätého Štefana, teda 26. decembra.

Počas adventného obdobia bývajú aj rôzne firemné večierky, kapustnice a posedenia. Podľa katechétu Bujdu aj kňaza Trstenského v tom z pohľadu cirkvi nie je problém. Kežmarský dekan však zdôrazňuje, že ani tieto predvianočné posedenia by nemali byť bujaré, a odporúča, aby sa dávali týždeň pred Vianocami, nie na začiatok decembra.

Nič zlé nie je ani na tom, keď sa ľudia vyberú na vianočné trhy, je tam totiž prítomný rozmer stretávania sa. „Aj ja sa s kaplánmi vyberiem na vianočné trhy, kde si niečo dáme, stretneme sa s ľuďmi,“ hovorí Trstenský.

Zároveň však poukazuje na to, že dnes sme už z adventu urobili Vianoce, a keď sú Vianoce, vtedy sa už v mestách ozdoby skladajú. Advent je podľa neho len predjedlo pred Vianocami.

„Advent je predkrm. Vidím to ako výzvu pre veriaceho človeka, ak je advent očakávanie, tak nerobme z očakávania už udalosť. To je akoby sme sa doma chystali na návštevu a domáci by začali jesť skôr, ako prídu hostia,“ poukazuje na paralelu profesor Trstenský.

Advent má byť teda o stíšení sa, o spoločnej modlitbe v rodine. Podľa Trstenského môže byť práve adventný veniec miestom, pri ktorom sa rodina schádza na modlitbu.

A hoci už týždne pred Vianocami sa na nás valia zo všetkých strán vianočné reklamy, ozdoby či koledy, môžeme si podľa kňaza urobiť doma akoby takú adventnú pustovňu, kde sa budeme vedieť stíšiť a nebudeme sa ponáhľať s vianočným stromčekom, výzdobou či koledami.

Adventný veniec

Tradícia adventného venca siaha do 19. storočia a slúži ako pripomienka významu dôležitého obdobia adventu.

Adventný veniec pochádza zo severských krajín (škandinávske krajiny, Nemecko), ktoré obsahujú univerzálne symboly: svetlo ako spása, zelená ako život a guľatý tvar ako večnosť.

Adventný veniec má teda pôvod v európskej pohanskej tradícii. V zime svietili niektoré sviečky, ktoré predstavovali „oheň boha slnka“ s nádejou, že sa ich svetlo a teplo vráti. Prví misionári využili túto tradíciu na evanjelizáciu ľudí.

Používanie adventného venca sa začalo v roku 1839 z iniciatívy evanjelického farára Johanna Wicherna, ktorý sa staral o sociálny domov pre chudobné deti. Okolo Vianoc sa deti s úzkosťou vždy pýtali, kedy už prídu sviatky. Farár im preto vyrobil koliesko so sviečkou na každý adventný deň, takže na dni v týždni boli malé sviečky a štyri väčšie na symbol nedele.

Niekoľko farárov začalo robiť to isté vo svojich komunitách a zjednodušovali tak ornament pre štyri sviečky.

Po určitom čase si jeho použitie osvojila aj cirkev, ktorá v súlade s katolíckou vierou má liturgický čas ako čas posvätný. A tak sa tieto symboly stali veľmi vhodnými pre kresťanské vianočné tajomstvo, a preto ľahko prenikli do južných krajín. Adventný veniec sa rýchlo stal ďalším kresťanským pedagogickým prvkom, ktorý vyjadruje nádej príchodu Ježiša ako Svetla a Života.

Zdroj: verbisti.sk

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.