Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
02. december 2022

Vatikánska sedma

Ako Rusko pápežovu ponuku ráno privítalo a večer sa na neho nahnevalo

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Ako Rusko pápežovu ponuku ráno privítalo a večer sa na neho nahnevalo

Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo povedal pápež v rozhovore pre jezuitský magazín a čo to vyvolalo,
  • že v Banskej Bystrici vyčíňali zrejme satanisti
  • a ktorého ázijského svätca predstavuje nový film, ktorý mal premiéru vo Vatikáne.

Bol to bohatý týždeň, ktorý priniesol aj piruety na diplomatickej linke Moskva – Vatikán.

V pondelok ráno totiž Rusko slovami hovorcu Kremľa privítalo ponuku Vatikánu na sprostredkovanie rozhovorov s Ukrajinou, no ešte v ten istý deň Moskva cez veľvyslanca vyjadrila protest proti pápežovým vyjadreniam.

František totiž v rozhovore pre americký jezuitský časopis America zverejnený v pondelok kritizoval Čečencov a Buriatov, ktorých označil za „najkrutejších“.

„Keď hovorím o Ukrajine, tak hovorím o krutosti, pretože mám veľa informácií o krutosti vojakov, ktorí tam prišli. Vo všeobecnosti sú najkrutejší možno tí, ktorí sú z Ruska, ale nemajú korene v ruskej tradícii – takými sú napríklad Čečenci či Buriati. Rozhodne tí, ktorí (v minulosti) napádali (aj) ruský štát. To je veľmi jasné.“

Ruský veľvyslanec vo Vatikáne Alexandr Avdejev pre tieto slová navštívil v pondelok večer diplomatickú službu Svätej stolice a tlmočil rozhodný protest Moskvy. „Vyjadril som pohoršenie nad takýmito narážkami a poukázal na to, že nič nemôže otriasť súdržnosťou a jednotou mnohonárodnostného ruského ľudu,“ uviedol Avdejev.

Vo štvrtok sa ozval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Pápež František vyzýva na rozhovory, ale nedávno urobil aj nepochopiteľné vyhlásenie, úplne nekresťanské, v ktorom vyčlenil dve ruské národnosti do nejakej kategórie, od ktorej možno očakávať zverstvá počas nepriateľských akcií,“ povedal Lavrov v televíznom príhovore. Podľa neho to „nepomôže veci a ani autorite Svätej stolice“.

V spomínanom rozhovore sa však pápež František vyjadruje aj k ďalším témam a ruskí predstavitelia nie sú rozhodne jedinými, do koho si „rypol“.

Tak napríklad cirkev v USA. Tá si nedávno zvolila nové vedenie biskupskej konferencie, ktoré však nebolo vybrané výraznejším konsenzom. Americkí biskupi sú vo viacerých otázkach značne rozdelení a do líderských pozícií dosadili osoby skôr konzervatívne či politicky aktivistické, kým „františkovci“ ťahali za kratší koniec.

Podľa pápeža Františka však „polarizácia nie je katolícka“. Katolík nemôže myslieť „buď – alebo“, podstatou toho, čo je katolícke, je „aj – aj“. Duch Svätý skôr harmonizuje protichodné rozdiely. „Toto je katolícky duch,“ vravel pápež v rozhovore.

František uznal, že v USA pôsobí „niekoľko dobrých biskupov, ktorí sú skôr pravicoví, niekoľko dobrých biskupov, ktorí sú skôr ľavicoví“, ale podľa pápeža je dôležitejšie, že sú pastieri, nie ideológovia.

Časť amerických katolíkov vníma kriticky dominanciu pro-life agendy v rámci biskupskej konferencie. Svätý Otec sa preto musel vyrovnať aj so zákernou otázkou, či má biskupská konferencia prezentovať boj proti potratom ako otázku číslo jeden. Zareagoval, že ide o problém, ktorý si musí vyriešiť biskupská konferencia sama. Jeho zaujíma vzťah biskupa k ľudu.

„Druhá vec je organizačná a biskupské konferencie sa niekedy mýlia. Stačí sa pozrieť na druhú (svetovú) vojnu a niektoré rozhodnutia, ktoré urobili niektoré biskupské konferencie, boli z politického a sociálneho hľadiska nesprávne. Niekedy víťazí väčšina, čo môže, ale nemusí byť správne,“ uviedol pápež. Žeby na niečo narážal?

Za zamyslenie stojí aj jeho ďalší výrok k téme potratov, keď sa vyjadril, že problémom je, keď sa „realita zabitia ľudskej bytosti zmení na politickú otázku. Alebo keď cirkevný pastier vstupuje do politickej kategorizácie“. Podľa pápeža, či už ide o potraty, alebo iné problémy, nesmieme zabúdať na pastoráciu: biskup je pastier, diecéza je svätý veriaci Boží ľud so svojím pastierom. „Nemôžeme s ňou zaobchádzať ako s občianskoprávnou záležitosťou,“ mienil.

Provokatívnymi sa môžu niektorým javiť aj pápežove vyjadrenia o postavení žien v cirkvi. V rozhovore obhajuje výlučnosť vysviacky mužov, no v súvislosti so správcovskou úlohou v cirkvi povedal aj tieto slová: „Tu vo Vatikáne fungujú všetky posty, na ktoré sme poslali ženy, lepšie. Napríklad v Rade pre ekonomiku je šesť kardinálov a šesť laikov. Pred dvoma rokmi som z týchto šiestich laikov vymenoval päť žien a bola to revolúcia,“ skonštatoval pontifex.

Na záver rozhovoru sa pápež rozosmial pri svojej odpovedi na otázku, či existujú veci, ktoré by za desať rokov pontifikátu urobil inak alebo ich ľutuje. „Všetko! Všetko! (Smiech.) Všetko, čo by som urobil inak. Ale urobil som to, čo mi povedal Duch Svätý. A ak som to neurobil, pochybil som,“ uzavrel.

Ďalšie udalosti v skratke

Prezidentku Zuzanu Čaputovú prijme vo Vatikáne pápež František. Na návštevu Svätej stolice odcestuje 10. decembra, absolvuje aj rokovanie so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom.

Na oplotenie pri Kostole svätej Alžbety Uhorskej v centre Banskej Bystrice vandali nasprejovali satanistické symboly. Rektor kostola Pavol Noga vníma incident ako „duchovný zápas“, polícia prípad vyšetruje pre podozrenie z trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Inzercia

Arcibiskup Bernard Bober sa v Bruseli stretol so Slovákmi pracujúcimi v zahraničí. Predseda KBS sa v utorok v Belgicku stretol aj s podpredsedom europarlamentu Othmarom Karasom.

Kardinál Richard Kuuia Baawobr. Foto: Twitter

Vo veku 64 rokov zomrel ghanský kardinál Richard Kuuia Baawobr, ktorého pápež František menoval za kardinála len v tomto roku. Na augustovom konzistóriu sa však nezúčastnil, keďže počas pobytu v Ríme dostal infarkt.

Vatikán kritizuje Čínu, že porušila dohodu o menovaní biskupov. Svätá stolica reagovala s „prekvapením a poľutovaním“ na správu o inštalovaní pomocného biskupa Ťiang-si. Ide o diecézu, ktorá nie je uznaná zo strany Vatikánu.

Ruské sily odviedli na Ukrajine dvoch gréckokatolíckych kňazov. Dvojicu redemptoristov, ktorá pôsobila v Mariupole, obvinili z údajnej podvratnej činnosti – držby zbraní a kníh o ukrajinskej histórii.

Najvyšší duchovný anglikánskej cirkvi pricestoval na návštevu Kyjeva. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby vyzdvihol odvahu ukrajinského ľudu, ktorý čelí „ruskej nezákonnej, nespravodlivej a brutálnej invázii“.

Pápež František na začiatku budúceho roka navštívi Konžskú demokratickú republiku a Južný Sudán. Odloženú návštevu afrického kontinentu absolvuje od 31. januára do 5. februára.

Predseda slovinskej biskupskej konferencie Andrej Saje oznámil zriadenie nezávislej komisie na ochranu detí. Cirkev v Slovinsku ňou chce podniknúť kroky v boji proti sexuálnemu zneužívaniu.

Nenechajte si ujsť

Filmová bodka

Andrej Kim Taegon sa stal vo veku 24 rokov prvým kórejským kňazom a o rok neskôr aj prvým mučeníkom. Po vysviacke v čínskom Macau sa tajne vrátil do Kórey, aby podporoval tisíce katolíckych kresťanov v ich mučeníctve. V roku 1984 pápež Ján Pavol II. svätorečil 103 kórejských mučeníkov, z ktorých najznámejší je práve Andrej Kim Taegon.

Teraz jeho príbeh vyrozprávali v novom filme Zrodenie, ktorý vznikol pri príležitosti dvesto rokov od narodenia Andreja Kima. Snímka mala premiéru vo Vatikáne za účasti kórejskej katolíckej komunity, prišiel aj kórejský kardinál Lazarus You Heung-Sik, ktorý je prefektom Dikastéria pre klerikov.

Prajem vám požehnaný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.