Benedikt XVI. otvoril synodu o Afrike

Po tom, čo včera Benedikt XVI. ukončil svoj letný pobyt v pápežskej rezidencii v Castelgandolfe, dnes otvoril dôležitú synodu o Afrike, ktorá bude trvať do 25. októbra.

Biskupi z celej Afriky sa po 15 rokoch opäť schádzajú vo Vatikáne, aby riešili pálčivé problémy miestnych cirkví, ale aj celého kontinentu. Vzťahy s moslimami, migrácia, vraždy misionárov, otázka mieru. To sú len niektoré problémy, o ktorých sa budú africkí biskupi radiť celé tri týždne. Naplánovaných je 20 generálnych zasadaní a 9 menších pracovných stretnutí v troch jazykových skupinách: anglickej, francúzskej a portugalskej. Názov stretnutia je pre početnými konfliktami zmietaný kontinent príznačná: Cirkev v Afrike v službách zmierenia, spravodlivosti a pokoja.

Synodu otvoril slávnostnou omšou slávenou dnes dopoludnia v Bazilike svätého Petra v Ríme pápež Benedikt XVI. „Pápež a jeho najbližší spolupracovníci sa spoločne schádzajú s určenými členmi zasadania, s odbornými poradcami a auditormi, aby prehĺbili zvolené témy. Je treba zdôrazniť, že sa nejedná o študijné sympózium, ani o programové zasadanie. Počúvajú sa prednášky a vystúpenia v aule, diskutuje sa v skupinách a všetci načúvajú tomu, čo nám chce povedať Pán,“ povedal Benedikt XVI. pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána.

Zasadania sa má zúčastniť 244 biskupov, 29 odborných poradcov (z toho 10 žien), 49 auditorov (20 žien) a 3 zvláštni hostia, ktorými sú patriarcha pravoslávnej etiópskej cirkvi Abuna Paulos, bývalý veliteľ mierových jednotiek OSN v Dárfure Rudolf Adada a generálny riaditeľ FAO Jacques Diouf, ktorý je moslimom. Prítomní budú aj predstavitelia iných kresťanských cirkví pôsobiacich v Afrike, napr. kopti, anglikáni či metodisti.

Zatiaľ jediná biskupská synoda venovaná Afrike sa konala v roku 1994. „Toto nové zasadanie sa po 15 rokoch uskutočňuje v kontinuite s tým prvým, preverí vykonanú cestu, prehĺbi niektoré aspekty a preskúma niektoré súčasné výzvy,“ uviedol Benedikt XVI., ktorý by mal zajtra dopoludnia vystúpiť s reflexiou apoštolskej exhortácie Ecclesia in Africa vydanej po prvej synode.

Napriek tomu, že ide o zasadanie afrických biskupov, zastúpené budú všetky kontinenty. V rámci afrického episkopátu totiž okrem 197 afrických biskupov pôsobia aj 34 biskupi z Európy, 10 z Ameriky, 2 z Ázie a 1 z Oceánie. Na „čiernom kontinente“ momentálne žije 164 miliónov katolíkov, čo je 17,5% celkového počtu obyvateľov.

Zdroj: L´Osservatore Romano (4.10.2009), Radio Vaticana, Zenit

Foto: corriereitaliano.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo