Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
04. december 2022

SDM v Lisabone

Zažijete dobrodružstvo, ktoré si budete chcieť zopakovať, pozýva kňaz

Prihlasovanie slovenských pútnikov na Svetové dni mládeže v Lisabone je už spustené. Očakáva sa asi 2 000 mladých Slovákov.

Zažijete dobrodružstvo, ktoré si budete chcieť zopakovať, pozýva kňaz

Zdroj: Flickr

Prípravy na Svetové dni mládeže v Lisabone (SDM) sú už v plnom prúde. Minulý týždeň spustili aj oficiálnu slovenskú registráciu. Organizátori očakávajú, že na stretnutie s pápežom budúce leto pricestujú dva milióny mladých z celého sveta.

Ako prvý pútnik sa prihlásil pápež František ešte v októbri, keď po modlitbe Anjel Pána v priamom prenose za pomoci portugalskej mládeže klikol na registračný formulár na tablete.

Slovenská registrácia je otvorená

Cez slovenskú registráciu majú mladí možnosť vybrať si z dvoch balíkov pútnika. Lacnejší, ktorý stojí 310 eur, ponúka účasť na Svetových dňoch mládeže od 30. júla do 7. augusta 2023. Zahŕňa stravu, ubytovanie a účasť na programe so Svätým Otcom. 

Druhý balík je rozšírený o účasť na Dňoch v diecézach, ktoré sa budú konať od 24. do 31. júla 2023. Cena balíka je 360 eur.

„Ten rozdiel 50 eur, za ktorý pútnik získa predĺžený výlet o sedem dní, kopec nezabudnuteľných zážitkov a spozná novú kultúru, určite stojí za to,“ hovorí pre Svet kresťanstva kňaz zo slovenského organizačného tímu Pavol Reisel.

Pútnici, ktorí sa registrujú cez slovenský systém, získajú v cene okrem stravy, ubytovania a vstupenky na program aj slovenských sprievodcov, tlmočníkov, zdravotníkov a preklady katechéz.

„Dostanú balíček pútnika, kde sa nachádzajú veci, ktoré nás Slovákov budú spájať, napríklad tričko. Vďaka nemu z diaľky spoznáme svojich krajanov. V cene je zahrnutý aj servis okolo. Keď mladí v Paname chceli ísť k moru, tak sme urobili všetko pre to, aby sme to zabezpečili,“ vysvetľuje Pavol Reisel, ktorý slúži ako kaplán v Novom Meste nad Váhom.

Jednou cestou Lurdy aj Fatima

V uvedenej sume však nie je zahrnutá doprava, pretože každá diecéza či rehoľné spoločenstvo, s ktorým budú mladí putovať, zabezpečuje spôsob dopravy samostatne.

Organizátori uvádzajú, že doprava by nemala byť drahšia ako 500 eur. Pri registrácii si účastník vyberie subjekt, s ktorým chce cestovať. Niektoré diecézy či spoločenstvá plánujú ísť letecky, iní zasa autobusmi. 

„Viem, že viacerí chcú využiť cestu autobusom na to, aby sa zastavili vo Francúzsku v Lurdoch. V jednom balíčku uvidia Lurdy, Fatimu a Dni v diecéze, čo je lukratívne za takú cenu,“ hovorí Reisel.

Podľa kaplána na stretnutie s pápežom môžu ísť mladí od 15 rokov, no sprevádzať ich musí zodpovedná osoba, najlepšie člen rodiny, starší súrodenec alebo bratranec. Veková hranica je oficiálne do 30 rokov, ale organizátori nebránia prihlásiť sa ani starším.

„Na organizačnom stretnutí vo Fatime nám povedali, že chcú SDM otvoriť pre všetkých ľudí. No zo skúsenosti z minulého ročníka vieme, že keď sme zabudli ohraničiť vek, prví prihlásení boli 65-roční účastníci, čo nie je úplne cieľová skupina,“ upozorňuje.

Kaplán Pavol Reisel a tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Matúš Reiner na prípravnom stretnutí vo Fatime. Zdroj: súkromný archív Pavla Reisela

Hlavnou témou podujatia sú slová z Evanjelia podľa Lukáša: „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“ (1, 39). Kaplán Reisel vysvetľuje, že slovenský preklad daného verša je iný, no vybranou myšlienkou pápež vyzýva mladých, aby vstali.

„V angličtine sú nosnou témou slová ‚Rise up‘. Nám Slovákom sa o téme hovorí ťažko, keď ten výraz nemáme zakorenený priamo v danom citáte. No motto vyjadruje výzvu vstať a ísť, nebyť statický. Pápež viackrát hovoril o kultúre gauča a mladých pozýval zdvihnúť sa z neho, vyjsť zo seba, zo svojej komfortnej zóny a byť nápomocný vo svojom okolí,“ ozrejmil kňaz, ktorý očakáva, že do Lisabonu sa prihlásia dve tisícky Slovákov.

Potrebujú pätnásťtisíc dobrovoľníkov

Na Svetových dňoch mládeže v Madride bolo tritisícpäťsto Slovákov, v Krakove viac ako štyritisíc. Naposledy sa SDM konali v Paname v roku 2019, keď účasť slovenských pútnikov prekročila dve stovky.

„Do Panamy veľa Slovákov neprišlo, no bolo to tým, že SDM sa konali na inom kontinente. Vychádzame z čísel z predošlých ročníkov, ktoré boli v Európe, no aj tak sú mnohí skeptickí. Očakávame, že do diecéz pôjde tisíc mladých, no budeme vďační aj za 500. Ja som v tomto optimista, verím v mladých,“ hovorí kaplán Reisel.

Pripraviť také veľké podujatie si vyžaduje množstvo ochotných pomocníkov. Na oficiálnej stránke Svetových dní mládeže sa môžu registrovať aj dobrovoľníci, ktorých bude dokopy treba viac ako pätnásťtisíc. 

„Je to obrovský kolos, ani si nevieme predstaviť, čo všetko je za tým. Pre dobrovoľníkov je to iný zážitok – vidieť svetové dni zvnútra. Áno, možno neuvidia pápeža ani raz, lebo budú strážiť záchody, ale tým, že bývajú spolu s inými národnosťami, zažívajú dobrodružstvo rôznych kultúr, spoznajú rovesníkov z celého sveta,“ približuje Pavol Reisel.

„Predskokanom“ samotného podujatia sú Dni v diecéze, keď účastníci bývajú v miestnych rodinách. Počas siedmich dní spoznajú miestne pamiatky a portugalskú kultúru typickú pre daný región.

Zároveň majú možnosť odprezentovať slovenské zvyky. Kaplán hovorí, že na posledných Dňoch v diecéze sa obliekli do krojov, tancovali ľudové tance a spievali Sedemdesiat sukieň mala.

Inzercia

Všetci slovenskí pútnici budú ubytovaní v rodinách v rámci jednej diecézy. Zvyčajne po dvojiciach alebo trojiciach.

„Často sa stáva, že domáci prenechajú pútnikom svoju posteľ a oni spia na gauči, čo je pekné gesto. Počas Dní v diecéze účastníci zažijú, ako si ich rodina na týždeň adoptuje a berie ich za svojich. Raňajkujú spolu, večerajú, odvezú ich na nejaký event, keď potrebujú.“

Oficiálne promo video SDM. Zdroj: YouTube

Kaplán Reisel rád spomína na prijatie Poliakov počas SDM v Krakove, ktorí slovenskej skupine pútnikov pripravili cyklistický zážitok. Bolo to v roku, keď Peter Sagan prvýkrát vyhral Tour de France. Miestni chceli, aby Slováci zažili malé Tour de France na vlastnej koži.

„V dedinskom rozhlase vyhlásili, aby každý, kto môže, priniesol na faru bicykel. Keď sme prišli, bolo tam asi dvesto bicyklov, každý si jeden požičal a celý deň sme strávili na pretekoch. Na začiatku a na konci boli seriózne policajné patroly, urobili sme pelotón a išli sme asi 20 kilometrov. Počas toho boli rôzne zastavenia, občerstvenie, svätá omša. Veľmi jednoduchá, ale krásna idea,“ oceňuje kňaz poľskú kreativitu. 

Nabitý program až do rána

Program samotných Svetových dní mládeže sa začne otváracou svätou omšou s miestnym kardinálom alebo arcibiskupom. Na druhý deň zvyčajne prilieta pápež a večer sa zúčastní na privítacom ceremoniáli.

„Pápež tam príde na krátky čas len na samotný event, ktorý je sprevádzaný spevmi, tancami a choreografiami. Trvá to približne dve hodiny a pápež tam bude reálne možno tridsať minút. Prejde pomedzi sektory a pozdraví mladých,“ vysvetľuje člen organizačného tímu zo Slovenska.

Počas celých SDM budú v doobedňajších hodinách katechézy s niektorým zo slovenských biskupov, následne účastníci putujú na miesto, kde sa koná hlavný program. Po ňom nasleduje Festival mladých do ranných hodín.

„Po celom Lisabone budú rôzne koncerty, chvály, divadelné predstavenia, modlitbové stretnutia a adorácie. V miestnom parku bude aj prezentácia rehoľných spoločenstiev z celého sveta a možnosť svätej spovede,“ prezradil Reisel.

V hlavnom programe je zahrnutá aj krížová cesta s pápežom. V sobotu večer sa zvyčajne putuje na miesto vigílie, kde sa bude konať aj záverečná omša.

„Vigília trvá aj do polnoci, mladí spia na otvorenom priestranstve v spacákoch. Je tam adorácia, ktorá prejde do nočného bdenia. Ráno sa na rovnakom mieste o desiatej začína záverečná svätá omša, kde bude oznámené miesto ďalších SDM, ale aj vyslanie mladých.“

Organizátori sľubujú, že každý pútnik bude mať príležitosť navštíviť aj Fatimu, no cesta na miesto je v réžii jednotlivých skupín a diecéz.

Začnite sporiť už dnes

Na otázku, kde môžu mladí získať financie na podujatie, kaplán odpovedá, že na Instagrame a facebookovej stránke plánujú postupne zverejniť desať tipov, ako peniaze získať.

„Mladým hovorím, nech si vypýtajú nejakú čiastku ako darček na Vianoce, nech oslovia pána farára, možno školu, primátora. Veď oni budú reprezentovať aj svoje mesto. Nemusia získať všetko naraz, motivujem ich, nech si niečo zarobia na brigáde a už dnes začnú sporiť, koľko sa dá,“ povzbudzuje Reisel.

Ilustračné foto: TK KBS

Podľa kaplána, ktorý sa zatiaľ zúčastnil na dvoch ročníkoch SDM, je podujatie dobrou príležitosťou zoznámiť sa s podobne zmýšľajúcimi Slovákmi, ale aj získať nové kontakty po celom svete. 

„Je to dobrodružstvo, ktoré keď niekto zažije, chce ho opakovať znova. Poznám mladých, ktorí to raz skúsili, lebo ich babka presvedčila, keď videla reklamu v TV LUX, a do dnešného dňa sa na SDM vracajú. Poznám veľa mladých, ktorí sa tam zasnúbili, ktorí tam spoznali svoju životnú lásku a dodnes sú spolu.“

Prihlasovanie na Svetové dni mládeže bude ukončené 31. mája 2023. Stretnutie sa malo pôvodne uskutočniť tento rok, no v dôsledku pandémie sa presunulo na august 2023. Mladí Slováci sa naň začali pripravovať už po letnom Národnom stretnutí mládeže T22 v Trenčíne.

Myšlienka Svetových dní mládeže pochádza od pápeža Jána Pavla II. Prvé oficiálne stretnutie sa konalo v Ríme v roku 1986. Následne sa Ján Pavol II. stretol s mladými v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme a v Toronte. 

Benedikt XVI. privítal mladých v Kolíne nad Rýnom, Sydney a Madride a František doposiaľ v Riu de Janeiro, Krakove a Paname.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.