Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. december 2022, 13:18

Obvinenia voči Markovi Rupnikovi

Bývalý provinciál talianskych jezuitov hovorí o smrteľnom poškodení rádu

Podľa pátra Gianfranca Matarazza ide v prípade Marka Rupnika o „cunami“ netransparentnosti, nespravodlivosti, pochybného riadenia, nečinnosti, personalizovanej práce, apoštolskej komunity obetovanej vodcovi a nerovného zaobchádzania."

Jezuita na twitteri požaduje úplnú transparentnosť pri riešení súčasnej situácie okolo Marka Ivana Rupnika, ktorý je obvinený zo zneužitia niekoľkých rehoľníčok zo slovinskej kongregácie pred takmer 30 rokmi.

Podľa rehoľníka je tento prípad smrteľným poškodením jezuitského rádu a ešte viac Svätej Matky Cirkvi. „Je to ďalšia prípadová štúdia, akoby nestačilo, čo sa stalo doteraz,“ píše rehoľník.

Páter Matarazzo oporúča v prípade Marka Rupníka jezuitom podniknúť päť krokov:

1. Prijať plnú zodpovednosť a dôsledky.

2. Ponúknuť podrobnú rekonštrukciu všetkého, čo sa stalo.

3. Zvolať tlačovú konferenciu a odpovedať na všetky otázky transparentným spôsobom, bez toho, aby sa museli robiť predbežné z dnútenia.

Inzercia

4. Otvoriť archívy

V piatom bode navrhuje prizvať k riešenou situácie Hansa Zollnera, „ktorý je uznávanou autoritou v téme zneužívania a je vždy náročný na biskupov, pokiaľ ide o zvládnutie tejto tragédie.“

Ako pripomína CNA, páter Zollner je jedným z popredných odborníkov v oblasti ochrany pred sexuálnym zneužívaním v katolíckej cirkvi. Je členom vatikánskej komisie pre ochranu maloletých od jej vzniku v roku 2014 a je riaditeľom Inštitútu antropológie: Interdisciplinárne štúdie o ľudskej dôstojnosti a starostlivosti (IADC) na Gregoriánskej univerzite v Ríme.


 

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 11 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.