Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. marec 2016

Kvetná nedeľa vo Vatikáne (fotoreportáž)

Pápež František slávil omšu Kvetnej nedele na Námestí svätého Petra za účasti 60-tisíc veriacich.
Kvetná nedeľa vo Vatikáne (fotoreportáž)

Pápež František stojí so zväzkom olivových vetiev pred obeliskom na Námestí sv. Petra. Foto - TASR/AP

Svätý Otec na začiatku spolu s kardinálmi absolvoval liturgický sprievod s olivovými ratolesťami, ktorý pripomínal Ježišov vstup do Jeruzalema.

„Tak ako vstúpil do Jeruzalema, rovnako túži vstúpiť aj do našich miest a našich životov,“ povedal František v homílii. „Zástup, ktorý ho krátko predtým oslavoval, mení svoje chvály na obviňujúci krik a dokonca uprednostní to, aby namiesto neho prepustili vraha. Tak prichádza k smrti na kríži, ktorá bola najbolestnejšia a najpotupujúcejšia, vyhradená zradcom, otrokom a najhorším kriminálnikom.“

(pokračovanie nižšie)

Inzercia

Pápež v príhovore pripomenul ľudí vytlačených na okraj a na úteku, „za osud ktorých sa mnohí nechcú ujať zodpovednosti“. Ježiš na kríži podľa pápeža čelil nielen výsmechu, ale aj poslednému pokušeniu zostúpiť z kríža. „Ježiš však práve tu na vrchole zničenia ukazuje pravú Božiu tvár, ktorá je milosrdenstvom. Odpúšťa svojim ukrižovateľom, otvára brány raja kajúcemu lotrovi a dotýka sa srdca stotníka.“ V závere homílie Svätý Otec vyzval veriacich hľadieť počas celého týždňa na kríž, ktorý označil za „Božiu katedru“.

Počas celej liturgie pápež používal pastorál (palica zakončená krížom), ktorý z olivového dreva vyrobila skupina väzňov. Po omši pápež oslovil mladých, ktorí vo svojich diecézach slávili stretnutia mládeže, s pozvaním na júlové Svetové dni mládeže v Krakove.

Foto – TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.