Obamamánia ovládla aj Vatikán

Svätá stolica opäť preukázala svoje sympatie k americkému prezidentovi Barackovi Obamovi, keď mu srdečne zablahoželala k udeleniu Nobelovej ceny za mier. Len niekoľko dní predtým predseda Konferencie biskupov USA, kardinál Francis George kritizoval prílišnú ústretovosť k Obamovi.

Kým svet žasol nad nedávnou voľbou nórskej Nobelovej komisie a mnohí (nielen konzervatívni) komentátori neveriacky krútili hlavami, hovorca Svätej stolice Federico Lombardi nešetril srdečnými slovami: „Udelenie Nobelovej ceny za mier prezidentovi Obamovi Vatikán veľmi oceňuje, najmä v súvislosti so záujmom preukázaným prezidentom pri podpore pokoja na medzinárodnom poli a osobitne nedávnym zasadením sa za jadrové odzbrojenie,“ uviedol Lombardi pred novinármi a dodal: „Z toho vyplýva želanie, aby toto významné ocenenie bolo povzbudením k ďalšiemu pokračovaniu v tomto náročnom, ale podstatnom úsilí pre budúcnosť ľudstva, aby prinieslo želané výsledky.“

Radosť neskrýval ani nový veľvyslanec USA pri Svätej stolici a Obamov oddaný podporovateľ, teológ Miguel H. Díaz: „Uznali úsilie prezidenta podporovať porozumenie medzi národmi, ktoré predestavil v príhovore k moslimskému svetu v Káhire, počas svojich ciest, ale aj iných príhovorov a vystúpení,“ povedal v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. „Chcel by som zdôrazniť, že počas rozhovoru, ktorý som mal minulý piatok so Svätým otcom Benediktom XVI., pápež poďakoval prezidentovi za jeho mierové úsilie.“ Díaz v závere rozhovoru vyjadril nádej, že úsilie o jadrové odzbrojenie bude výzvou pre vzájomnú spoluprácu medzi USA a Vatikánom.

Prekvapivo o čosi chladnejšie reagoval vatikánsky denník L´Osservatore Romano, ktorý už viackrát písal o Obamovi s otvorenými sympatiami. Redaktorka Lucetta Scaraffia v článku Záväzné ocenenie (11.10.2009) zdôraznila, že len ťažko možno v čase vedenia dvoch vojen označiť amerického prezidenta za pacifistu. Pripomína, že Obama musel značne skorigovať svoje predvolebné pacifistické vyjadrenia a že jeho kroky v Iraku a Afganistane niektorým pripomínajú kontinuálne pokračovanie politiky Georgea W. Busha. „Obama by si mal spomenúť, s čím v roku 1979 predstúpila Matka Tereza z Kalkaty, ktorá mala odvahu vo svojom oficiálnom príhovore pri preberaní ocenenia pripomenúť, že najtvrdšou vojnou s najvyšším počtom obetí je potrat, legalizovaný a podporovaný aj medzinárodnými organizáciami.“

Scaraffia vo svojom článku kritizuje aj politickú korektnosť nórskeho Nobelovho výboru, ktorý sa v roku 2003 zdráhal udeliť cenu Jánovi Pavlovi II. za jeho tvrdú kritiku začatia vojny v Iraku len preto, že bol predstaviteľom jedného zo svetových náboženstiev a neoblomne hájil morálne princípy. V závere však Lucetta Scaraffia nezabudla pripomenúť slová hovorcu Lombardiho a oceniť Obamov boj za mierový svet bez jadrových zbraní.

Vatikán ocenením výberu Nobelovho výberu len potvrdil svoj ústretový vzťah k Barakovi Obamovi, o ktorom som už písal v iných médiách (SME, SME, .týždeň). Časť amerických biskupov, vrátane predsedu americkej biskupskej konferencie, kardinála Francisa Georgea však tento postoj nezdieľa a k Obamovi pristupuje veľmi kriticky. V nedávnom rozhovore pre taliansky denník Il Foglio bol kardinál George veľmi jasný, keď povedal, že L´Osservatore Romano môže písať o Obamovi ústretové riadky, kardinál Georges Cottier ho môže oslavovať (viac tu), ale americká cirkev bude k nemu v etických otázkach aj naďalej kritická.

Zdroj: Radio Vaticana, Palazzo apostolico (Paolo Rodari blog)

Foto: blogs.e-rockford.com

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo