Pápež prekvapil. Otvoril dvere anglikánom

Vatikán v utorok oznámil vydanie dokumentu, ktorý rozšíri a zjednoduší možnosti začlenenia anglikánov do Katolíckej cirkvi. Aj keď sa o tejto možnosti hovorilo už dlhšie, jej zverejnenie vyvolalo veľké prekvapenie.

Pripravovaná apoštolská konštitúcia predpokladá možnosť vysviacky bývalých anglikánskych ženatých klerikov za katolíckych kňazov, vytváranie osobitných personálnych ordinariátov, na čele ktorých budú stáť bývalí príslušníci anglikánskeho kléru či ponechanie anglikánskeho liturgického a duchovného dedičstva, ktoré neprotirečí katolíckej viere. Tento krok označil vatikanista talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielli za „historické rozhodnutie“.

„Katolícka cirkev prípravou apoštolskej konštitúcie odpovedá na početné žiadosti predložené Svätej stolici skupinami anglikánskych klerikov a veriacich z rôznych častí sveta, ktorí túžia vstúpiť do plného a viditeľného spoločenstva,“ píše sa v nóte, ktorú v utorok predstavil prefekt Kongregácie pre náuku viery, kardinál William Levada a arcibiskup Joseph Augustine Di Noia, sekretár Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. „Benedikt XVI. dúfa, že anglikánski klerici a veriaci túžiaci po jednote s Katolíckou cirkvou nájdu v tejto kánonickej štruktúre možnosť uchovať tie anglikánske tradície, ktoré sú pre nich vzácne a sú v zhode s katolíckou vierou. Jednota s Cirkvou nepožaduje uniformitu, ktorá ignoruje kultúrne odlišnosti, ako to dokazuje história kresťanstva,“ uviedol kardinál Levada.

Odlev anglikánskych klerikov a laikov do Katolíckej cirkvi začal narastať po tom, čo generálna synoda Anglikánskej cirkvi v roku 1992 schválila dokument povoľujúci udeľovať kňazské svätenie ženám. Nespokojnosť mnohých anglikánov vyvolalo aj vysvätenie homosexuála Gena Robinsona za biskupa americkej Episkopálnej cirkvi, ktorá sa nachádza vo zväzku s Anglikánskou cirkvou či požehnávanie homosexuálnych zväzkov. O možnosti prestúpiť do Katolíckej cirkvi už dlhšiu dobu rokovali so Svätou stolicou celé skupiny anglikánskych biskupov.

Paralelne s publikovaním nóty bolo v Londýne zverejnené spoločné vyhlásenie arcibiskupa Rowana Williamsa, hlavy Anglikánskej cirkvi a arcibiskupa Vincenta Gerarda Nicholsa, katolíckeho anglického prímasa, ktoré konštatuje, že pripravovaná apoštolská konštitúcia je ovocím dlhoročného ekumenického dialógu a dôkazom podstatnej zhody vo vierouke a spiritualite Katolíckej a Anglikánskej cirkvi. „Domnievame sa, že nič nemožno dosiahnuť tým, že jedna strana získava body na úkor druhej alebo sa vydá na cestu separácie, keď je možná spolupráca. Preto prvou a najdôležitejšou vecou, ktorú chcem povedať je, že to, čo sa dnes deje, nepredstavuje nejaký zlom vo vzájomných vzťahoch našich spoločenstiev,“ povedal arcibiskup Williams.

Podľa vatikanistu Tornielliho mala byť predvčerom zverejnená už samotná konštitúcia. Tento krok však bol odložený o niekoľko dní. O zverejnení dokumentu informoval hlavu anglikánov Williamsa ako aj anglických katolíckych biskupov kardinál Levada už minulý pondelok počas svojej návštevy Veľkej Británie.

Zdroj: Il Giornale, Vatican Information Service, Radio Vaticana, TKKBS

Foto: archbishopofcanterbury.org

Článok venovaný kríze Anglikánskej cirkvi, ktorý som minulý rok publikoval v .týždni, si môžete prečítať tu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo