Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zahraničná politika Politika
04. január 2023

Lambrechtovej groteskné video

Ako sa nemecká ministerka obrany zosmiešnila pred svetom

Novoročné video nemeckej ministerky obrany Christine Lambrechtovej zožalo množstvo posmechu, opozícia žiada jej odvolanie a za hlavu sa chytajú aj odborníci.

Ako sa nemecká ministerka obrany zosmiešnila pred svetom

Foto: Instagram, Christine Lambrecht

Rozmazaný obraz, zlý zvuk – už na prvý pohľad pôsobí Lambrechtovej video groteskne, a to nielen pre diletantské spracovanie a zvukovú kulisu, ktorá pripomína delostrelectvo pri Bachmute, keď je akusticky ledva rozumieť, čo ministerka hovorí.

Pritom nemecký Bundeswehr v posledných rokoch natočil hneď niekoľko špičkových reklamných seriálov o nemeckej armáde. Ak by Lambrechtová nápad s videom zjavne nezbúchala na poslednú chvíľu, mohla sa prezentovať aj celkom solídnym výkonom. Možno na to vopred nemyslela, možno to takto malo pôsobiť autenticky, ale ak to svedčí o nejakej autentickosti, tak o autentickom diletantizme tejto ministerky.

Lambrechtovej totiž veľmi nepomáha ani obsah toho, čo rozpráva. „V strede Európy zúri vojna. S tým sa spájalo veľa mimoriadnych dojmov, ktoré som si mohla odniesť. Veľa, veľa stretnutí so zaujímavými a skvelými ľuďmi. Za to vyslovujem veľké ďakujem.“

Už to, že si ministerka obrany zjavne z roku vojny neodnesie nič iné ako „stretnutia so zaujímavými ľuďmi“, vypovedá mnoho o jej úradovaní.

Aj vojaci hľadia na najnovší výtvor ministerky s úžasom. Jeden bývalý dôstojník Bundeswehru sa sarkasticky opýtal, či Lambrechtová natočila video priamo uprostred kyjevského vojnového diania, iní upozorňujú na to, že práve aktívni či bývalí vojaci často po skúsenostiach z Afganistanu vnímajú zvuk vybuchujúceho ohňostroja nepríjemne, ba až traumatizujúco.

Mnohí sa cítia už len trápne, ešte aktívny dôstojník video anonymne komentoval slovami: „Rád si namýšľam, že to, čo robíme, má zmysel. A potom dostanem toto šplechnuté do timelinu a čudujem sa, prečo kamaráti dostanú po vajciach, keď nesprávne používajú sociálne siete, no zároveň máme takýto ‚vzor‘ vo veci mediálnej kompetencie. Čo s tým, do čerta?“

So zjavne zlou náladou reagoval na video hovorca ministerstva obrany. „Slová ministerky vo videu hovoria za všetko. Neprináleží mi to komentovať,“ odpovedal novinárom. Uistil však, že na produkciu videa neboli použité žiadne služobné prostriedky.

Menej zdržanlivá je vojenská odborníčka Ulrike Frankeová z think-tanku ECFR v Londýne. Tá video ostro kritizuje. „Toto je tak neznesiteľne nenáležité. ‚V Európe je vojna‘ – tak stojím uprostred novoročného ohňostroja. Bum. ‚V Európe je vojna... pre mňa to znamenalo stretnúť skvelých ľudí.‘ Stratili v Berlíne rozum?“ pýta sa.

Množia sa výzvy na odchod

Nemecká opozícia ministerkino faux pas pochopiteľne nenechala nevyužité a rovnako žiada jej demisiu alebo odvolanie.

Scholzov exkonkurent o kancelárske kreslo Armin Laschet (CDU) kritizoval Lambrechtovú a Olafa Scholza. „Have they lost their minds in Berlin?“ citoval Frankeovú. „To je kancelárovi pôsobenie Nemecka v Európe a vo svete ukradnuté?“ Laschetova kritika je obzvlášť ponižujúca, keď si spomenieme, že on sám prehral parlamentné voľby v neposlednom rade pre nemiestnu žoviálnosť počas záplav v lete 2021.

A aj v nemeckých médiách sa množí kritika na adresu ministerky. Handelsblatt ju ešte pred nešťastným videom nazval „veliteľkou bez plánu“, teraz aj verejnoprávna ARD zverejnila komentár, že by ministerka mala odstúpiť. Už v máji ju ARD označila za „problémovú ministerku“ a vyčítala jej „chaotickú komunikáciu, nejasnú líniu a iritujúce vyjadrenia“.

Podľa denníka Tagesspiegel je Lambrechtová ako ministerka ďalej neudržateľná. „Mnohých ľudí v Nemecku vojna Ruska proti Ukrajine hlboko šokovala. Christine Lambrechtová medzi nich očividne nepatrí. Každý, kto takto hovorí o vojne, je už ako minister obrany neudržateľný,“ myslí si novinárka Claudia von Salzen.

Diletantské video rozhodne nie je najvážnejším pochybením ministerky, ale v očiach verejnosti i médií je poslednou kvapkou v celom sude, ktorý Lambrechtová v priebehu roka prácne naplnila.

Ešte pred Vianocami stihla suspendovať obstarávanie BVP Puma po tom, čo 18 vozidiel hlásilo poruchy, krátko nato sa ukázalo, že to zjavne prepálila. V 17 z 18 prípadov išlo len o drobné chyby, navyše v niektorých prípadoch ich spôsobil obsluhujúci personál.

Politológ Albrecht von Lucke preto tvrdí: „Ak by sme nežili v takej dobe, v akej žijeme, s vojnou najbrutálnejšieho druhu, ktorý ani na Silvestra Ukrajincom nedožičil prestávku, tak by sme to mohli a museli poňať ako akúsi reálsatiru, lebo to znovu raz ukazuje, ako neuveriteľne chýbajú tejto ministerke akékoľvek inštinkty.“

O tom, že Lambrechtovú už nikto neberie vážne, svedčí aj reakcia političky Serap Gülerovej (CDU): „Už dávno nejde o vonkajšie pôsobenie ministerky, ale o naše vnímanie v Európe a vo svete. Kto nás má takto brať vážne?“ Gülerová vyzvala Scholza, aby ministerku odvolal, a v rozhovore s denníkom Welt ešte raz zdôraznila, že vyzýva priamo kancelára, pretože od Lambrechtovej neočakáva už vôbec nič.

Zoznam chýb je dlhý

Nešťastné novoročné video by, samozrejme, nemalo väčší význam, ak by Lambrechtová bola inak kompetentnou alebo prinajmenšom usilovnou ministerkou. Keďže však vo svojej nekompetentnosti ešte suverénne prevyšuje svojich predchodcov, ktorí s výnimkou Annegret Kramp-Karrenbauerovej tiež neboli žiadnou slávou, video sa stáva emblematickým znázornením celkovej neschopnosti.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung len pár dní pred zverejnením nešťastného videa sumarizoval jej prvý rok v úrade ako „zahodený rok pre Bundeswehr a zlý rok pre bezpečnosť Nemecka“. Zoznam chýb a nedostatkov je dlhý, od neschopnosti desať mesiacov od začiatku ruskej invázie na Ukrajine obstarať viac munície, s jedinou výnimkou sa nedokázal objednať ani jeden väčší projekt, napriek všetkým sľubom ani v tomto (2022), ani v budúcom (2023) roku na obranu nepôjdu ani len 2 percentá HDP.

Inzercia

Jej nápad poslať Ukrajine namiesto solídnej pomoci 5 000 prilieb a zhnitú muníciu východonemeckej Národnej ľudovej armády (NVA) vystavil Nemecko posmechu, štátna tajomníčka Sudhofová, ktorú si priniesla na ministerstvo, nedokázala za rok ani zostaviť tridsaťstrannú analýzu, čo vlastne armáda a ministerstvo potrebujú.

Pritom sa mohla opierať o plány, ktoré spolu vypracovali náčelník Alfons Mais s jej predchodkyňou Kramp-Karrenbauerovou, tie však po nástupe novej ministerky skončili v koši.

A aj osobne Lambrechtová pochybila viac než raz, stretnutie so šéfmi jednotlivých sekcií zrušila, pretože naň nemala náladu, svojho syna vzala vojenským vrtuľníkom na ostrov Sylt a pri návšteve vojakov v Mali si obula podpätkové topánky ako na módnu prehliadku, čím porušila bezpečnostné predpisy na základni.

Robí Lambrechtová hanbu v zahraničí?

Ministerkine škandály nezostali skryté ani zahraničným médiám. Francúzsky denník Le Figaro píše o Lambrechtovej ako o ministerke „už oslabenej prešľapmi“, švajčiarsky Neue Zürcher Zeitung (NZZ) ju zas viní, že poškodzuje renomé Nemecka.

„Právnička a politička SPD z južného Hesenska dostala z dôvodov rodovej rovnosti úrad, o ktorý sa neusilovala ani po ňom netúžila. Najprv sa chcela stiahnuť z politického života, potom koketovala s ministerstvom vnútra. Obe možnosti by boli lepšie pre Lambrechtovú, pre ministerstvo obrany a pre obraz Nemecka vo svete. Lambrechtová je nesprávna voľba nielen z odborného, ale ešte viac z komunikačného hľadiska,“ píše švajčiarsky denník.

„Eskapády márnivosti možno odpustiť ľuďom, ktorí inak presvedčia svojou excelentnosťou. To nie je prípad Lambrechtovej. Preto iritujú jej pravidelné mediálne prešľapy,“ vysvetľuje NZZ. „Ako turistka svetovej histórie zintenzívnila Lambrechtová výhrady voči nemeckej zahraničnej a obrannej politike, predovšetkým v krajinách východnej Európy. Ako chce Nemecko, aby ho s takouto ministerkou brali vážne ako geopolitického aktéra? Napríklad ukrajinský korešpondent ARD sa právom sťažuje, že Lambrechtovej neštýlové vychvaľovanie sa javí ako ‚takmer cynické alebo prinajmenšom nekompetentné pri pohľade z Kyjeva‘,“ myslia si Švajčiari.

Najmä Zelení, ktorí obsadili ministerstvo zahraničných vecí, si uvedomujú škody, ktoré neschopná ministerka pácha. Video je pre Lambrechtovú „symptomatické“, povedal jeden zo Zelených pre Spiegel, a vo frakcii sa majú mnohí nazdávať, že hlavným dôvodom, prečo Scholz ministerku ponecháva v úrade, je fakt, že jej prešľapy odvádzajú pozornosť od jeho vlastných chýb.  

Ministerka proti vôli

„Bude veľmi, veľmi dôležitou ministerkou obrany Spolkovej republiky Nemecko. To povedal Olaf Scholz (SPD) o Christine Lambrechtovej (SPD) pred jej inauguráciou. Veľmi, veľmi dôležité – už vtedy to znelo ako pokus niečo vykúzliť. Christine Lambrechtová to však sťažuje bohom, ktorí rozdávajú priazeň. Po inaugurácii totiž ako prvé išla na dovolenku,“ spomína ostrým perom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„O niečo neskôr sa zubami-nechtami bránila, že svojho syna vzala so sebou do služobného vrtuľníka na návštevu k jednotkám neďaleko ich dovolenkového miesta. Nasledovala ponuka Ukrajine na podporu obrany proti Rusku piatimi tisíckami ochranných prilieb. Podľa Lambrechtovej sa vtedy ‚smrtiace zbrane‘ nemali dodávať, aby sa konflikt ‚nerozohrieval‘. Asistovať pri odchode z boja? V dôsledku toho bola munícia objednaná príliš neskoro, pretože zbrane sú bez nich najmenej smrteľné. (...) Ministerstvo obrany zdôraznilo, že neboli použité žiadne vládne zdroje. Aj keď medzi tieto zdroje rátam rešpekt, je to pravda. Pretože tam, kde už symbolický kapitál nebol, sa už nedal ani vyčerpať.“ Horšie vysvedčenie minister už od renomovaných novín dostať nemôže.

Nominácia Lambrechtovej je obzvlášť tragická preto, že ak by koalícia chcela, dokázala by nájsť vo vlastných radoch aj schopných politikov, aj političky, ktoré sa venujú obrannej politike. Tie však odsunula na druhú koľaj, Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) sa tak stala predsedníčkou branno-bezpečnostného výboru v parlamente, Siemtje Möller sa stala štátnou tajomníčkou na Lambrechtovej ministerstve.

Dlhoročný odborník SPD na obrannú politiku Fritz-Felgentreu odišiel z aktívnej politiky po tom, čo ho v roku 2020 „zarezala“ vlastná strana a odmietla plánované obstaranie dronov pre armádu. Ale aj bez neho by bola vhodnejšou kandidátkou na ministerské kreslo napríklad branná poverenkyňa parlamentu Eva Högl (SPD).

Väčšina dotyčných teraz ku škandálom ministerky mlčí, brániť sa ju nikomu nechce. Len Olaf Scholz pravidelne deklaruje, že Lambrechtovú považuje za „prvotriednu“ ministerku. Marie-Agnes Strack-Zimmermann na otázku novinárov k videu povedala, že „novoročné video je vecou ministerky a jej komunikačných pracovníkov. Mne osobne pripadá ‚setting‘ trochu nešťastný. Viac k tomu povedať nechcem“.

Internet sa baví

Ale kým odborníci a Lambrechtovej koaliční partneri si tlčú hlavu o stenu, niektorých video celkom pobavilo. Ministerkin najnovší lapsus inšpiroval celú sériu vtipov, napríklad Manuel Schwalm (CDU) žartoval, že Lambrechtová zjavne osobne bráni Friedrichhainský frontový oblúk.

Satirický magazín Der Postillon zostrihal video, v ktorom sa Lambrechtová za svoj prešľap akože ospravedlňuje. Bohužiaľ, nerozumieť jej ani slovo, keďže stojí pred digitálne doplneným davom diskotéky.

Aj satirický magazín denníka Welt, Glasauge, zverejnil glosu o novom incidente.

„Na spolkové ministerstvo obrany sa zrejme infiltrovala satirička prezlečená za političku a už mesiace dráždi celý národ svojimi čudnými vtipmi. Hoci človek mohol mať oprávnené podozrenia častejšie, nezvyčajná komička zostala pri svojom podvode prekvapivo dlho neodhalená. Ale tomu je už koniec. S videom nahraným na Silvestra v Berlíne zašla satirička, ktorá vystupuje pod umeleckým menom ‚Christine Lambrecht‘, zjavne príliš ďaleko,“ doberá si ministerku.

„‚Pri písaní scény sa našli mnohí, ktorým to pripadalo príliš cynické,‘ priznávajú redaktori satirickej relácie ZDF ‚heute-show‘, v ktorej mal byť pôvodne skeč odvysielaný (...). Ako sa scenár dostal na spolkové ministerstvo obrany, je momentálne predmetom vyšetrovania.“

Aspoň v jednej otázke už vtipkári majú jasno: „Ako sa satirička vypracovala do vedúcej pozície na ministerstve obrany, medzitým nie je príliš veľkou záhadou. Aby úrad zbavil Nemcov strachu z vojnových činov mimo Silvestra, už tradične nejaký čas zamestnáva len komikov,“ vysvetľuje Glasauge čitateľom.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.